Gazetari investigativ, Flamur Vezaj ka zbuluar detaje nga dosja e SPAK ndaj kreut të Partisë së Lirisë, IlIr Meta.

Teksa foli në Top Story, ai tha Meta po hetohet me modeli ne ish-ministrit Arben Ahmetaj, teksa ish-presidentit i është hetuar fillimisht pasuria.

“Gjuha e përdorur nga Meta është shumë banale, ngjan më shumë me komentet e ‘Facebook’ nga persona e gjithë loja është por shkak se ka një vit që nuk ka reaguar, ka heshtur, po i afrohemi edhe procedurave të SPAK-ut nga tre apo 4 çështjet e familjes së Metës, duke qenë se për një vit nuk reagoi priti të bënte një marrëveshje të caktuar duke qenë se nuk u gjet, ka gjetur këtë gjuhë, hetimet penale nuk e di si do të dalin, për hetimin, modeli i Ahmetajt, i është hyrë pasurisë së tij për të nxjerrë të ardhurat, shpenzimet, nëse hyjmë me çështje konkrete, unë kam qenë pak ditë pas arrestimit të Ismailajt, është një hetim i nisur nga 2012, në 2015 është arrestuar, ka dalë nga burgu, hetimi nisi në 2019 nuk është nisur me emrin e zotit Meta, që ka gjurmë brenda saj po.. I kërkonte 200 mijë dollarë një ditë para zgjedhjeve, tek pjesa e lobimit, SHBA është treguar shumë e gatshme, është një dosje e kompletuar, ka të dhëna që kompania e kontraktuar nga LSI në 2016 sipas DASH 267 mijë dollarë dhe në 2017 30 mijë dollarë për të marrë pjesë në kohën e takimit me kongresmenë dhe politikanë. Pagesat nuk janë deklaruar në KQZ.”– tha Vezaj.