E përditshmja britanike “The Telegraph” i ka kushtuar një shkrim bukurive të natyrës, historisë dhe kulinarisë së Shqipërisë, duke e konsideruar një nga perlat e panjohura të Ballkanit.

Shqipëria ka filluar të tërheqë vizitorë ndërkombëtarë me përzierjen e saj të peizazheve magjepsëse, kuzhinës së shkëlqyer dhe historisë intriguese shkruan “The Telegraph”, ndërsa thekson se turistët do të gjejnë në këtë vend një mozaik pasurish kulturore dhe bukurish natyrore: nga shtëpitë e gurta osmane të Gjirokastrës dhe rëra e paprishur e rivierës shqiptare, te kultura moderne e kuzhinës në Tiranë te qytetërimet e lashta në Parkun Arkeologjik të Butrintit pjesë e UNESCO-s,

Shkrimi i plotë i The Telegraph

Tirana, kryeqyteti dinamik i Shqipërisë, po bën emër si një arratisje urbane unike. Ky është një qytet ku historia e pasur konvergjon me një energji të dukshme rinore. Kthehuni në epokën komuniste nëpërmjet muzeut Bunk’art 1 dhe 2 të kthyer nga bunkerë në muze të komunizmit, Shtëpia e Gjetheve, e vendosur në ish-selinë e shërbimit inteligjent shtetëror dhe ish Bllokun ku rrinte kryesia dhe diktatorit, sot e mbushur me kafene plot gjallëri dhe butikët elegant.

Një shëtitje pranë malit të Dajtit në Dajti Ekspres – teleferiku më i gjatë në Ballkan – ju jep një ide të topografisë mbresëlënëse të zonës, ndërsa darka në pikën e kuzhinës Mullixhiu, e vendosur në buzë të Parkut të Madh, tregon një bollëk prodhimesh vendase.

Përjetoni “ishujt Galapagos evropian”

Një nga liqenet më të vjetër dhe më të thellë të Evropës, Liqeni i Ohrit përshkon Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe shpesh quhet “Galapagos Evropian”, falë biodiversitetit të tij mbresëlënës.

Liqeni i Ohrit është një nga liqenet më të vjetër dhe më të thellë të Evropës. Shijoni shëtitjet ose bëni një zhytje në ujin e ëmbël në Pogradec dhe shijoni një shëtitje me varkë në Drilon, përpara se të kaloni kufirin me Maqedoninë e Veriut dhe të shkoni në Manastirin Bizantin të Shën Naumit. Nëse koha lejon, ndiqni rrugën rreth qytetit për në qytetin e Ohrit të mbrojtur nga UNESCO.

Zbuloni kuzhinën e shqiptare

Kuzhina është e larmishme në prodhimtari nga ushqim i shijes i fshatit në male deri tek shijet mesdhetare në bregdet, ku çdo kafshatë do e keni të shoqëruar me vaj ulliri.

Shijoni pjatën kombëtare tave kosi, bukë misri pispili me presh dhe fërgesë të mbushur me domate, speca dhe djathë, përpara se të shijoni frutat e vendit.

Ujëvarat në kanionin e Osumit dhe lumi i Vjosës

Shqipëria është një parajsë emocionuese, veçanërisht kur bëhet fjalë për aktivitetet ujore. Përtej sporteve ujore të disponueshme në plazhet e pacenuara që dallojnë Rivierën Shqiptare, nisja në brendësi do të thotë ecje në lumë ose rafting në kanionin e Osumit ose të bëni kajak në lumin Vjosa, i quajtur lumi i fundit i egër në Evropë.

Ecje në Alpet shqiptare

Ndryshoni Mont Blanc dhe Zermatt për Alpet Shqiptare, të vendosura në veriun e vendit. Shtëpia e ecjes më të bukur në Shqipëri, ky varg malor sheh majat dramatike të shkrihen në pyje të harlisur dhe lugina të thella të mbushura me lule të egra. Shtigjet më të njohura të Shqipërisë kalojnë nëpër qafën e Valbonës për në fshatin Theth, i quajtur fshati më i bukur në Shqipëri.

Histori dhe relaksim

Të pushosh në jugun e Shqipërisë do të thotë të kombinosh aventurat duke zbuluar historinë dhe njëkohësisht të shijoj detin e kristaltë. Filloni duke eksploruar sitin arkeologjik më të gjerë të Shqipërisë, Butrintin.

Me gjurmët e grekëve, romakëve, bizantinëve, venecianëve dhe osmanëve të gjithë të evidentuar, është e lehtë të kuptohet pse Butrinti shpesh quhet mikrokozmosi i përsosur i historisë së Mesdheut. Shijoni rërën e bardhë të Ishujve të Ksamilit që cilësohen edhe si Maldivet e Shqipërisë.

Zbuloni historinë osmane në Berat dhe Gjirokastër

Gjatë epokës komuniste, pjesa më e madhe e trashëgimisë arkitekturore osmane të Shqipërisë u shpërbë në favor të dizajnit funksional. Qytetet e Beratit dhe Gjirokastrës, të mbrojtura nga UNESCO, i shpëtuan këtij fati: Berati njihet si “qyteti i një mbi një dritareve” për shtëpitë e tij të ruajtura bukur në kodra të epokës osmane, ndërsa Gjirokastra kurorëzohet nga kalaja e shekullit të 12-të dhe quhet “qyteti prej guri”, falë shtëpive të saj prej guri me çati prej rrasa.

Udhëtim në Rivierën Shqiptare

Riviera e Shqipërisë ofron pafund gjire që të lënë pa frymë midis Vlorës dhe Ksamilit. Të përmendura shpesh si disa nga pikat më të mira të notit në vend, plazhet në Dhërmi dhe Gjipe, ku guralecat e bardha gati rrezatuese mbulohen nga ujërat bruz dhe mbështeten nga malet dramatike. Ndërsa jeni në zonën e Sarandës, shkoni në brendësi për të vizituar Syrin e Kaltër – një burim befasues, i mbështjellë me legjendat lokale dhe i njohur për shpellën e saj të thellë nënujore.

Kombinoni qytetin dhe natyrën në Shkodër

Kalaja e pasur me legjenda Rozafa mund të jetë atraksioni i Shkodrës, por shijimi i kulturës së kafeneve në rrugën ‘Kolë Idromeno’ dhe eksplorimi i Muzeut Kombëtar të Fotografisë Marubi duhet të jenë të gjitha tërheqëse për qytetin. Një tipar i jashtëzakonshëm është numri i madh i xhamive dhe kishave që plotësojnë peizazhin e qytetit. Shkoni në fshatin e afërt të Shirokës për të hipur me vozitje ose kajak në liqenin me të njëjtin emër ose për të shijuar peshk të freskët buzë liqenit.