Gazetari i ABC Artan Hoxha ka reaguar në lidhje me lajmet e përhapura sëfundmi në mediat online se ka shkuar në Amerikën Latine për të takuar Ervis Martinajn. Përmes një postimi në Facebook, Hoxha bën ironi me komentet dhe lajmet e tilla duke thënë “çfarë sjell ora nuk sjell moti..” duke mohuar diçka të tillë.

Fakti që Policia e Shtetit nuk ka dhënë asnjë detaj në lidhje me zhdukjen e Ervis Martinajn duke bëreë që qytetarët, por edhe mediat në disa raste të spekulojnë me fatin e tij, siç janë edhe komentet apo titujt e publikuara nga gazetari Artan Hoxha.

Ndërkohë, gjatë intervistave të mëparshme në ABC, Hoxha është shprehur se Martinaj u kap nga kundërshtarët e tij në një shtëpi pranë Vorës nga një skuadër e veshur me uniforma të Forcave Speciale.