Mediat britanike i kushtojnë sërish një artikull emigrantëve shqiptarë, të cilët kalojnë në mënyrë të paligjshme kanalin e La Manshit dhe e dëshmojnë me krenari në rrjetet sociale mbërritjen në Britaninë e Madhe.
Emigrantët shqiptarë kanë shpërndarë foto në rrjetet sociale teksa pozojnë përpara monumenteve të Londrës vetëm disa ditë pasi kaluan Kanalin me gomone.

Një emigrant bëri një selfie teksa ishte në bordin e një anijeje në Kanalin e La Manshit, më pas ai u shfaq në një restorant në Londër dhe vetëm gjashtë ditë më pas publikoi fotografi në urën Westminster me Syrin e Londrës në sfond.

Një tjetër emigrant shqiptar ka përshkruar udhëtimin e tij me autobus nga Kukësi drejt një hoteli të klasit të lartë në Francë dhe më pas udhëtimin me varkë drejt Britanisë së Madhe. Ai është shfaqur në rrjetet sociale duke qëndruar përballë një kalorësi nga Trupa e Mbretërore në detyrë roje.