Më shumë se 6 shqiptarë të vdekur, Mark Gjonaj flet për situatën në New York: Ky virus nuk është një grip, është shumë i rrezikshëm

Mark Gjonaj, shqiptaro amerikani anëtar i Këshillit Bashkiak të New York-ut ka folur në një lidhje live për emisionin Real Story në News24 për situatën nga koronavirusi në këtë qytet dhe shqiptarët e prekur. New York u është dhe shteti më i prekur në SHBA nga COVID 19 dhe me numrin më të lartë të viktimave dhe të të prekurve

Gjonaj tha se fatkeqësisht numri i shqiptarëve që kanë humbur jetën nga COVID 19 është më i lartë se 6 dhe po ashtu ka shumë të prekur si dhe të shëruar. Ai bëri apel për respektimin e masave të mbrojtjes.

Ngushëllimet më të sinqerta për ata që kanë humbur të afërmit dhe lutem për ata që janë duke luftuar këtë virus.


Në lagje të Bronks janë 15 438 pozitivë me mbi 900 që kanë ndërruar jetë. Është një katastrofë çfarë po ndodh, është një gjë që as në ëndërr nuk kemi mundur ta shohim këtë tragjedi që po ndodh.

Vazhdon akoma përhapja e sëmundjes. Ekspertët akoma nuk dinë boll dhe çfarë efekti ka. Ne po shohim vende që e kanë kaluar më herët dhe po i analizojmë po pak dihet për këtë sëmundje a mundet të ketë një radhë të dytë. Gjëja më me rëndësi është që popujt t’i respektojnë masat sa më shumë. Maskat, shaje, dorezat, distancat. Duhet të kujdesemi për veten, për familjen, për njeri-tjetrin.

Numri që e dimë për ne për shqiptarë janë më shumë se 6 por akoma nuk e dimë saktë. Njohim shumë që kanë ndërruar jetë, shumë që janë ende sëmurë, janë disa që e kanë kaluar këtë sëmundje. Nuk mund të realizohet numri i saktë i tyre. Nuk është qesharake kjo sëmundje, si një grip që mund ta kalosh lehtë, është shumë e rrezikshme. Detyra jonë është që të informojmë shqiptarët që të ruhen sa më shumë, deklaroi Gjonaj.

Sa i përket masave e shtrëngimeve në New York, Gjonaj tha se tani e rëndësishme është të mbështesim njëri-tjetrin.
Duhet ti përmendim dhe ti falënderojmë ata që janë në vijën e parë të frontit, mjekët, infermierët, policisë që po rrezikojnë. Sa i përket politikës, sot nuk është ditë për politikë. Kemi dhimbje e halle në popullin tonë. Sot duhet me qenë aty për shoqi-shoqin. Ne jemi të gjithë së bashku duke e vuajtur dhe të gjithë së bashku do e kalojmë këtë krizë. Duhet të interesohen për fqinjët, për të moshuarit, ata që janë me shëndet të dobët.
Gjithmonë ai më i dobëti e mban më rëndë, ka barrën më të madhe që ta mbajë. Kjo nuk ka lënë pa prekur askënd.

Nga ai më i mençuri e më punëtori tek ai që s’ka pas një ditë shkollë. Ky virus ka kapur gjithkënd, të duket sikur mbrohesh por të kap. Nuk ka asnjë mbrojtje nga ky virus. Nuk besoj se jeta jonë do të jetë si më para. Nuk do jetë ajo që e njohim ne. Me humbje jete, me humbje sigurimi jetese, me humbje biznesi. Duhet me analizu ku kemi bërë gabime që me qenë të përgatitur për herë të tjera , deklaroi Gjonaj.

688 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It really useful & it
  helped me out much. I hope to provide one thing again and help
  others like you helped me.

 12. I’m really enjoying the design and layout of your website.

  It’s a very easy on the eyes which makes
  it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?

  Excellent work!

 13. Just want to say your article is as astounding. The clarity for your publish is just cool and i could think you’re knowledgeable in this
  subject. Well together with your permission allow me to seize your RSS feed to stay updated with
  drawing close post. Thanks 1,000,000 and please keep up
  the gratifying work.

 14. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 15. Excellent blog here! Also your site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link
  to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 16. Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article
  or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects
  as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by
  the way!

 17. A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you should publish more about this subject matter, it may not be a taboo subject but typically people do not discuss these
  topics. To the next! Best wishes!!

 18. I’m gone to say to my little brother, that he should also go to
  see this web site on regular basis to get updated from most recent information.

 19. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

 20. Hey there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest
  authoring a blog post or vice-versa? My site addresses a
  lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Excellent blog by the way!

 21. Thanks for finally writing about > Më shumë se
  6 shqiptarë të vdekur, Mark Gjonaj flet për situatën në New York: Ky virus
  nuk është një grip, është shumë i rrezikshëm – EETIMESTV.COM < Loved it!

 22. You can certainly see your skills within the work you write.

  The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe.
  All the time follow your heart.

 23. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Kudos!

 24. I have been browsing online more than 4 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty
  worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be
  much more useful than ever before.

 25. Good day! I could have sworn I’ve visited this
  site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 26. First off I would like to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your head
  prior to writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
  I truly do enjoy writing but it just seems like the
  first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Many thanks!

  Also visit my page; 2022

 27. When someone writes an article he/she retains the idea of a user in his/her
  mind that how a user can be aware of it. Therefore
  that’s why this post is outstdanding. Thanks!

 28. pharmacie ouverte courbevoie pharmacie amiens route de rouen pharmacie de garde aujourd’hui saint maur des fosses , pharmacie beauvais auchan therapies cognitivo-comportementales (tcc) pharmacie auchan bourges .

 29. What side effects can this medication cause? drug information and news for professionals and consumers.
  buy ivermectin canada
  Get warning information here. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 30. п»їMedicament prescribing information. Comprehensive side effect and adverse reaction information. https://avodart.science/# where to buy cheap avodart now
  Some trends of drugs. drug information and news for professionals and consumers.

 31. What side effects can this medication cause? Get information now.
  ed medications
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 32. Long-Term Effects. drug information and news for professionals and consumers.
  https://tadalafil1st.com/# tadalafil price comparison
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 33. Pretty section of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to assert that I
  get in fact loved account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing to“강남풀싸롱”your feeds or even I achievement you get entry to constantly rapidly.

Leave a Reply

Your email address will not be published.