“Jetoni pa peng, e përqafova unë…” letra e mjekut për vajzën që humbi babain nga Covod 19

“Babain e përqafova unë në vendin tuaj, para se ta dërgonim në dhomën e kujdesit intensiv. I thashë se do e shtronim dhe do shërohej. Ne bëmë gjithçka ishte e mundur”

Këto ishin fjalët e ngushëllimit që një mjek nga spitali i Crema i shkruajti një vajze, e cila la babanë e saj të shtruar në spital, ndërsa ende ka nënën e saj që po lufton me koronavirus.

Viktima ishte një farmacist i njohur në zonën e Kremonës në Itali. Vajza e tij është mirënjohëse ndaj mjekëve që përveç punës së tyre tregohen dhe mjaft humanë në këtë betejë të vështirë.

Ai gjithashtu shkruan: “Ne u munduam shumë që babai juaj të mos ndihej vetëm duke treguar vëmendje të vazhdueshme dhe ai nuk kishte frikë”

Vajza e viktimës tregon që falë mjekëve ata arritën të përshëndeten me babain nëpërmjet telefonit. Unë dhe djemtë e mi arritëm ti themi dy fjalë.

“Unë u mundova shumë, i dhashë gjithë oksigjenin e mundur. Nuk doja që të shkonte kështu, gjithsesi nëse ju bën të ndiheni më mirë, dua tju them se ai nuk vuajti, sepse personalisht u kujdesa shumë për të” janë fjalët rrënqethëse në letrën e mjekut.

©Copyright Gazeta SHQIP

18 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 12. https://liveone9.com/
  Hey there this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

Leave a Reply

Your email address will not be published.