Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e mrekullueshëm të SHBA!

Nga Kozeta Turishta

Nju-Jorku vazhdon të paraqesë rrezikun më të lartë të të infektuarve nga Covid-19. Në mbarë Amerikën, bizneset dhe çdo gjë tjetër është e mbyllur. E në këtë sfidë për jetën, shqiptarët më shumë se kurrë po i japin shpresë, mbështetje dhe bujari familjeve, qytetarëve amerikanë, spitaleve, komisariateve të policisë, departamenteve të zjarrfikësve, infermierëve, mjekëve, të moshuarave e çdo individi tjetër që në pamundësi shqiptarët siç u ka hije me bujarinë e zemrën e madhe po ofrojnë ushqim falas. 

Nehat Kërkuti, [Nik]  një ndër biznesmenët e fuqishëm e të njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pronari i shumë restoranteve në Manhattan Nju-Jork, si “Paul’s on Times Square” “Uncle Paul Pizza” etj, përgjatë këtyre ditëve të vështira, po qëndron njësoj me heronjtë e tjerë në shërbim të njerëzve në vijën e parë të  luftë betejës së këtij virusi duke shpërndarë ushqim falas. 

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

Z.Nehat, së bashku me familjen dhe tre djemtë e tij, po bën një vepër të jashtëzakonshme. Në dispozicion 24 orë ai ka hapur dyert e të gjitha restoranteve të tij ku nëpërmjet shërbimit take out dhe delivery, të gjithë ata që telefonojnë për të porositur ushqim nga shtëpitë, e kudo gjenden, z. Kërkuti po ofron çdo porosi të ushqimeve falas. Gjatë këtyre javësh, ai i është dedikuar këtij misioni fisnik, si një shqiptar me zemër të madhe e bujare. Nik ka tërhequr vëmendjen edhe të medieve amerikane, si televizioni më i fuqishëm i informacionit ‘Fox News’ në një lidhje të drejtpërdrejtë me gazetaren e njohur Dana Perino, ka transmetuar live nga një prej restoranteve të tij, punën e mirë të z. Nehat. Gazetarja e ka komentuar si një gjest i mrekullueshëm human dhe e ka falënderuar me mirënjohje në emër të qytetarëve.  Spitalet kryesore të Manhattan po furnizohen me ushqime të përgatitura nga restorantet e Nehat Kërkutit, për gjithë të palodhurit,  bluzat e bardha, mjekë, infermierë e gjithë personelit të spitaleve të ndryshme i është siguruar nga z. Kërkuti shpërndarja e ushqimeve falas derisa kjo situatë të mbarojë. Ai i emocionuar ka thënë për dritare.net se e ndjen me zemër t’i qëndrojë pranë qytetarëve amerikanë në këto ditë të mjerueshme. 

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

“Do të vazhdoj t’u shërbejë deri në momentin e fundit, të gjithë atyre që po vënë jetën e tyre në rrezik për të shpëtuar jetën e njerëzve nga ky virus.”, thotë Kërkuti.

Ndërkohë, me humanizmin e tij, po i shërben me ushqim e pije edhe zjarrfikësve të departamentit kryesor të zjarreve në Nju-Jork, gjithashtu dhe policisë së Nju-Jorkut, oficerëve, agjentëve dhe personelit të departamentit kryesor policor në Manhattan.

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

Shqiptarët janë solidarizuar në emër të mirësisë ndaj njeri- tjetrit pa dallim kombësie, duke treguar shembullin më të mirë për amerikanët.  Gjatë gjithë kohës jam në kontakt me miqtë e mi që kanë zgjedhur të jenë në shërbim të situatës.

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

Kam kontaktuar për dritare.net me Jetmir Agën, një djalë i ri shkodran i cili jeton dhe vepron në Nju-Jork si menaxher i përgjithshëm i një prej restoranteve më të mira në Nju-Jork, dhe në gjithë Amerikën “Mastro’s Steakhouse”.

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

Ai thotë se restoranti është i hapur vetëm për t’i shërbyer qytetarëve dhe të gjithë institucioneve në gatishmëri. Është një krenari e madhe teksa sheh shqiptarët në këtë mision të përbashkët e djem të rinj, si Jetmiri i cili është një shembull dhe krenari për komunitetin shqiptaro-amerikan. 

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

Burim Zuta, një tjetër personalitet dhe humanist i madh i komunitetit shqiptar, një biznesmen i suksesshëm, njihet për veprimtaritë e tij të ndryshme ndër vite në Nju-Xhersi dhe në Nju-Jork. Ai vullnetarisht po ndihmon të prekurit nga ky virus jo vetëm me ushqime falas nga restorantet e tij, por ka bërë të mundur shpërndarjen e një numri të madh maskash, te qytetarët e moshave të vjetra që e kanë të pamundur të furnizohen me ushqime, z.Zuta, po ofron shërbimin falas të take out, dhe delivery,  për të gjithë qytetarët, mjekët, zjarrfikësit, policët të shtetit të Nju-Jorkut dhe Nju-Xhersit.

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

“Miku i mirë njihet në ditë të vështirë.”

Kështu shprehet Burimi teksa krenohet për këtë iniciativë personale ku ka angazhuar dhe djalin e tij 17-vjeçar Durim Zuta, duke i trashëguar traditën e bukur të bamirësisë së familjes së tij edhe fëmijëve.

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

Ai tregon se ky virtyt bujarie e ka prejardhjen që nga të parët e tij. Ndër të tjera, Zuta tregon programin e tij për javën në vijim ku do t’u shërbejë me ushqim falas 2 spitaleve më të njohura “Hackensack Hospital” dhe “Wayne Hospital” ndërkohë është në biseda për të bashkëpunuar po falas edhe për një tjetër spital të madh në Manhattan, “Port Authority Police” dhe NYPD. 

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

 “Ashtu sikurse punonjësit e rendit dhe shëndetësisë po rrezikojnë jetën e tyre për të na shërbyer ne, ashtu dëshiroj t’ua kthej me mbështetje e të jem me ta deri sa kjo krizë botërore të kalojë e shpresoj të jetë sa më e shpejtë zhdukja e virusit, por premtoj se sa të kem mundësi do t’u qëndrojë afër.”, thotë Burimi

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

Burim Zuta, ka ndihmuar jo vetëm me ushqime falas, por edhe financiarisht ka kontribuar për të prekurit. 

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

Edi Drishti, shqiptari i lindur në Amerikë,  komandant i Komisariatit të Policisë Hoboken/ Nju-Xhersi, së bashku me oficerin e njohur të policisë amerikane, shqiptarin, Elton Shametaj, po bëjnë një punë të shkëlqyer,  në gatishmëri të plotë ndaj rendit, dy heronj shqiptarë që rrezikojnë jetën e tyre në vijën e parë të kësaj beteje për t’i shërbyer qytetarëve./dritare.net

Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e
Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e
Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e

]

1 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 11. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too fantastic.
  I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say
  it. You make it entertaining and you still care for
  to keep it sensible. I can not wait to read far more from you.

  This is actually a tremendous website.

 12. That is really interesting, You are an overly professional blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for in search
  of extra of your excellent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks

 13. I actually still cannot quite think that I could be one of those reading
  through the important tips found on your blog.
  My family and I are seriously thankful for the
  generosity and for presenting me the chance to pursue my personal chosen career path.

  Appreciate your sharing the important information I got
  from your web-site.

  Feel free to visit my blog: Erexzen Review

 14. Admiring the time and effort you put into your website and detailed information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 15. I’m not sure where you are getting your information, but good topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

 16. I am curious to find out what blog platform you’re utilizing?
  I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I’d like
  to find something more safe. Do you have any recommendations?

 17. I think that what you said was actually very logical. However, think about
  this, what if you composed a catchier post title? I
  ain’t suggesting your content is not solid., but suppose you added something to possibly get a
  person’s attention? I mean Ja si po ndihmojnë në luftën me koronavirus, shqiptarët e mrekullueshëm të SHBA!
  – EETIMESTV.COM is kinda boring. You could look at Yahoo’s front page and
  see how they create article headlines to grab viewers to click.
  You might try adding a video or a picture or
  two to grab readers interested about what you’ve written. Just
  my opinion, it could bring your posts a little bit more interesting.

 18. I’ll right away snatch your rss feed as I can not to find your
  e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Please permit me know in order that I could
  subscribe. Thanks.

 19. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide
  credit and sources back to your webpage? My website is in the very same
  niche as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you
  provide here. Please let me know if this okay with you.
  Regards!

 20. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL
  I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

  scoliosis surgery https://coub.com/stories/962966-scoliosis-surgery scoliosis surgery

 21. hello my lovely stopforumspam member

  What are the Types of Loans in Ohio depending on the purpose
  Specific purpose payday loans in Ohio. Funds received in debt may be spent only for a specific purpose specified in the loan agreement.
  Non-purpose loan. The debtor may spend the money received at his discretion.
  Most popular specific purpose payday loans in Ohio are:

  House loan. The most common, of course, is a mortgage when the purchased property acts as collateral for a loan. Sometimes a youth loan is issued, with lighter conditions for debtors. Still quite common is a housing loan that does not imply purchased housing in the form of collateral.
  Car loan – payday loans in Ohio to a car or similar vehicle. The key is often the purchased goods, making the terms of the loan better. Also, loan conditions are improved: car insurance, life and health insurance of the borrower, and receiving a salary to the account of the creditor bank.
  Land loan. To purchase a plot for construction or agricultural activities.
  Consumer. For purchases in modern supermarkets, equipment stores, you can take a personal loan right at the point of sale. Often, specialists located there can contact the bank and get a regular or fast payday loans. Borrowed funds automatically pay for the goods, and the consultant explains when and how to re-pay the debt.
  Educational loan. It is issued to students, as well as to applicants who have passed the competition, to pay for tuition at universities, colleges, etc.
  Broker loan. For the circulation of securities, payday loans in Ohio are issued to an exchange broker, se-curities are purchased securities.
  Others. Objectives not related to those listed, but agreed and approved by the creditor.

 22. hello my lovely stopforumspam member

  Welcome to Grosvenor Casinos, where you can play a wide range of casino games, from slots to poker, blackjack, and roulette! There’s something for everyone here – become a member of the casino to have the best of online casino gaming. Our Sportbook offers a range of sports betting odds and is available for pre event or in play bets 24/7 and 365 days of the year. Whether you’re here for football tournaments or the latest betting odds for horse racing, Tennis, Golf, Cricket and even Rugby Union, you are covered.

 23. Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers!|

 24. You actually make it appear really easy along with your presentation however I in finding this matter
  to be really something which I think I’d by no means understand.
  It seems too complicated and very vast for me.
  I am taking a look ahead in your next post, I will try to get
  the hold of it!

 25. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price? Cheers, I appreciate it!|

 26. Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s blog link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you.|

 27. Thank you a bunch for sharing this with all folks you really realize what you’re speaking about!
  Bookmarked. Kindly also discuss with my website =). We may have
  a link alternate arrangement between us

 28. You are so awesome! I do not suppose I’ve read through anything like that before.
  So nice to discover somebody with some unique thoughts on this subject.
  Really.. many thanks for starting this up. This
  web site is one thing that’s needed on the
  web, someone with a little originality!

 29. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions to help protect against content from being stolen? I’d truly appreciate it.|

 30. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.|

 31. Spot on with this write-up, I seriously believe that this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the information!|

 32. Hey There. I discovered your weblog using msn. This is an extremely well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your helpful information. Thank you for the post. I’ll certainly comeback.|

 33. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!|

 34. First of all I want to say wonderful blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing. I’ve had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Appreciate it!|

 35. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!|

 36. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.|

 37. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!|

 38. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot
  faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a
  fair price? Kudos, I appreciate it!

 39. I just could not leave your web site prior to suggesting that I actually loved the standard information a person supply on your
  guests? Is going to be again often to check up on new posts

 40. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off
  the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with
  internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Cheers

 41. you are in reality a good webmaster. The website loading velocity is incredible.
  It seems that you are doing any distinctive trick.

  Also, The contents are masterpiece. you’ve done a
  magnificent job on this subject!

 42. Right here is the perfect website for anyone who wishes to find out about this
  topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I
  actually will need to…HaHa). You certainly put
  a fresh spin on a topic that’s been written about for ages.
  Wonderful stuff, just excellent!

 43. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog
  shine. Please let me know where you got your design. Appreciate it

 44. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and
  without a doubt, you’ve hit the nail on the head.

  The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy I came across this in my hunt for something concerning this.

 45. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I
  guess I’ll just sum it up what I had written and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring
  blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips for newbie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 46. Thanks for some other fantastic article. The place else may just anybody
  get that type of info in such a perfect way of writing?
  I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.

 47. I am not sure where you are getting your information, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this info for
  my mission.

  My web page – special

 48. Hello, i believe that i noticed you visited my weblog so
  i came to go back the choose?.I am attempting to find issues
  to enhance my website!I suppose its ok to make use of a
  few of your ideas!!

 49. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing problems with your RSS.
  I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it.

  Is there anybody having similar RSS problems?
  Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 50. Thanks for your article. One other thing is that if you are disposing your property yourself, one of the difficulties you need to be alert to upfront is just how to deal with house inspection accounts. As a FSBO home owner, the key about successfully transferring your property as well as saving money in real estate agent commissions is understanding. The more you already know, the smoother your sales effort will be. One area when this is particularly critical is home inspections.

 51. I was suggested this web site via my cousin. I am now not positive whether this put up is written by means of him as nobody else recognise such specified about my difficulty. You are wonderful! Thank you!

 52. Somebody essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish amazing. Excellent job!

 53. I have been surfing online greater than three hours today, but I
  never discovered any fascinating article like yours. It’s beautiful price enough for me.

  In my view, if all web owners and bloggers made good content
  material as you probably did, the net will probably be a lot more useful than ever before.

 54. Hello! I know this is kinda off topic but I’d
  figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My website goes over a lot of the same subjects as yours and
  I think we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 55. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative.

  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if
  you continue this in future. A lot of people will be
  benefited from your writing. Cheers!

 56. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a
  blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail
  on the head. The problem is something that too few men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something concerning this.

 57. This is very attention-grabbing, You are an overly skilled blogger.
  I have joined your feed and stay up for in search of more of your fantastic post.
  Additionally, I’ve shared your site in my social networks

  my webpage: special