E priti të fejuarin për 14 vite. Historia e veçantë e dashurisë së çiftit nga Shkodra

Një histori dashurie e komplikuar dhe me shumë vuajtje në fillimet në saj. Meliha Muça, 86 vjeçe ka rrëfyer në emisionin e Mirela Milorit se si e priti të fejuarin e saj 98 vjeçarin Ismaili për 14 vite, dënimin e tij me vdekje nga regjimi por që iu ndryshuar dhe presionin e madh atë kohë nga prindërit dhe familjarët, pasi Ismaili u dënua me burg. Por Meliha vendosi ta priste dhe siç tregon ajo, nëse nuk do mund të përfundonte me Ismailin, nuk do të fejohej e martohej me asnjë burrë tjetër në jetën e saj. Sot kanë dy fëmijë janë bërë gjyshër dhe stërgjyshër dhe ende vazhdojnë ta duan njëri-tjetrin, si ditën e parë kur janë njohur.

Historia si më poshtë:

Mirela Milori: Si ndodhi njohja me bashkëshortin tuaj?

Meliha Muça: Ne na fejuan, unë isha në moshën 16 vjeç dhe ai ishte 4 5 vjet më i madh se unë. Na fejuan me shkuesi. Familjet na u kombinuan, një fejesë e bukur.

Mirela Milori: Në çfarë viti u fejuat?

Meliha Muça: Në vitet ’50. Ai vinte fshehurazi të tjerëve, se ishte opinioni atëherë, se dhe babain e kisha shumë fanatik. Erdhi koha të martoheshim, kishim dhe një javë, ndamë edhe ftesat, morëm dhe ushqimet të bënim dasmën. 10 ditë përpara thanë që është arrestuar. Në fakt mua nuk më thanë menjëherë. Çfarë ka që svjen Ismaili? Se ishte në Pukë. Më thanë që e kanë marrë për ta pyetur. Prit, prit, atë e mbajtën brenda, e futën në gjyq, pas 3 muajve e dënuan për vdekje, me pushkatim. Mua nuk më thanë.

Mirela Milori: Për çfarë akuze?

Meliha Muça: Për politikë! Në atë kohë, ata njerëz nuk e kanë lënë të ecte përpara. Një ditë prej ditësh, kishim një qiraxhi tek familja jonë dhe i thonë nënës: Pse nuk më ke thënë se e kanë dënuar Ismailin për vdekje? Mua më ra të fikët. Sa e mora vesh, unë nuk flija gjithë natën, rrija në dritare, kur do zbardhte drita dhe mos e pushkatojnë dhe dilja shikoja letrat mos i kishte dalë emri për pushkatim. Mbas 3 muajve thotë burri që i merrnin nga një nga dy dhe i pushkatonin. Ishin në një dhomë me këmbë dhe duar të lidhura. Me anë të miqve ia falën jetën, e dënuan 25 vjet. Pastaj më thanë mua çfarë do bësh? Mua më vinte keq, kur më thonin çfarë do bësh. Unë iu thosha jam destinuar për të dhe ai për mua, unë do të rri. Nëse kemi fat ai do dalë, nëse jo ai do shkojë në botë tjetër dhe unë do pres derisa të shkoj dhe unë.

Mirela Milori: Pra nuk e ndave? The do ta pres?

Meliha Muça: Po! Më thoshin njerëzit ti je e re, nuk ke asnjë defekt, asnjë gjë. Pse rri kështu? Unë do rri i thoja dhe mos ma përmendni më këtë punë.

Mirela Milori: Pse e more këtë vendim? Sa kohë kishe ti që e njohe atë? Sa zgjati fejesa?

Meliha Muça: Kishim një vit, një vit e gjysmë gati.

Më tej, Meliha tregon se e ka pritur Ismailin për 14 vite dhe ka kaluar mjaft sakrifica për ta takuar, madje ka shitur edhe gjakun e saj.

Meliha Muça: S’ishim shumë mirë ekonomikisht, shkoja fshehurazi shisja gjakun që të takoja Ismailin. Nuk i tregoja as babait, as vjehrrës. Babait i thoja do shkoj se do i paguajë lekët vjehrra, kurse vjehrrës i thoja do i paguajë babai lekët. Unë shkoja shisja çdo tre muaj gjak që të shkoja ta takoja. E kam pritur.

Mirela Milori: Sa vjet burg bëri?

Meliha Muça: 13 vjet burg!

Mirela Milori: 13 vjet burg e prite?

Meliha Muça: Kam pritur 14 vjet, kam ndenjur e fejuar!

Mirela Milori: Ke ndenjur 1 vit fejesë dhe 14 vite e prite! / Tiranapost.al

801 Comments

 1. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I
  am going to come back yet again since I book marked it. Money and freedom is
  the greatest way to change, may you be rich and continue
  to help other people. 0mniartist asmr

 2. After exploring a handful of the blog articles
  on your web page, I honestly like your way of writing a blog.
  I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
  Please visit my website as well and let me
  know your opinion. asmr 0mniartist

 3. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of
  hard work due to no data backup. Do you have any methods
  to protect against hackers? asmr 0mniartist

 4. I every time used to read paragraph in news papers but now as I am a user
  of web so from now I am using net for articles or
  reviews, thanks to web.

 5. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this
  fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for
  bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will share this
  site with my Facebook group. Chat soon!

 6. Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your article seem to be running off
  the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser
  compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get
  the issue fixed soon. Kudos

 7. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the
  same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?
  Thanks a lot!

 8. Excellent blog right here! Additionally your website rather a lot up very fast!
  What host are you using? Can I am getting your associate link
  in your host? I want my site loaded up as fast as yours lol

 9. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
  was good. I don’t know who you are but certainly you’re
  going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 10. My brother recommended I may like this blog. He used to be entirely right.
  This publish truly made my day. You cann’t imagine just how
  so much time I had spent for this info! Thank you!

 11. magnificent issues altogether, you simply received a emblem new reader.
  What might you suggest in regards to your publish that you made
  a few days in the past? Any positive?

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 13. scoliosis
  Great beat ! I would like to apprentice while you amend your
  web site, how can i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast offered bright clear idea scoliosis

 14. scoliosis
  My brother recommended I would possibly like this web site.

  He was entirely right. This submit truly made
  my day. You cann’t imagine simply how so much time I
  had spent for this info! Thank you! scoliosis

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 16. scoliosis
  Hey! I realize this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does running a well-established blog such as yours take
  a massive amount work? I am completely new to operating a blog but
  I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be
  able to share my experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou! scoliosis

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 19. Hello there, I do think your site could possibly
  be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at
  your website in Safari, it looks fine however, when opening
  in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to provide
  you with a quick heads up! Aside from that, excellent blog!

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 21. Today, I went to the beach front with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is
  completely off topic but I had to tell someone!

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 24. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently.

  I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 27. Hello! I understand this is kind of off-topic however I had to
  ask. Does running a well-established website such as yours take a lot of work?
  I am completely new to writing a blog however I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for
  new aspiring bloggers. Appreciate it!

 28. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 29. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 30. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and it has helped me out loads.

  I’m hoping to contribute & aid other users like its helped me.
  Good job.

 31. Hi, Neat post. There’s an issue with your web site in internet explorer, may
  check this? IE still is the market leader and
  a huge portion of people will leave out your excellent writing because of this problem.

 32. My partner and I absolutely love your blog and
  find nearly all of your post’s to be precisely what
  I’m looking for. Does one offer guest writers to
  write content for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome weblog!

 33. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a
  comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Thanks!

 34. We stumbled over here from a different web page and thought I should check
  things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to finding out about your web page
  repeatedly.

 35. I just like the helpful information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and take a look at
  again here regularly. I am rather sure I’ll be informed plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 36. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 37. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple,
  yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance”
  between usability and appearance. I must say that you’ve
  done a awesome job with this. In addition, the blog loads very fast for me
  on Internet explorer. Exceptional Blog!

 38. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo
  News. Do you have any suggestions on how to get
  listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but
  I never seem to get there! Cheers

 39. hello!,I really like your writing very so much! share we keep up a correspondence
  extra approximately your article on AOL? I need a specialist in this
  area to unravel my problem. Maybe that’s you! Having a
  look forward to see you.

 40. My partner and I stumbled over here coming
  from a different website and thought I should check things out.
  I like what I see so now i am following you.
  Look forward to exploring your web page repeatedly.

 41. Hi superb blog! Does running a blog like this require a great deal
  of work? I have very little knowledge of coding but I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, should you have any suggestions or techniques for new
  blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I simply needed to ask.

  Kudos! quest bars http://bitly.com/3jZgEA2 quest bars

 42. I’m really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A small number of my blog visitors have complained about my website not
  operating correctly in Explorer but looks great in Safari.

  Do you have any ideas to help fix this issue?
  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 43. Wonderful post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Bless you!

 44. Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone
  during lunch break. I love the information you present here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful site!

 45. https://main7.net/yes/
  Hi I am so glad I found your blog page, I really found you by error, while I was looking on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome work.|

 46. otchydroxychloroquine.com has helped me in varied ways beyond the on 30 years. Representing instance, padding prescriptions in blister packs, giving warning on medications and taking measurements for the benefit of occupational therapy aids like compression stockings (Anna and Lyle) and compounding medications when needed. M‚tier doctor’s offices concerning refills when allowed and deciphering instructions and doctor’s writing. They sire also been large at plateful with Idiosyncratic Authorizations for sure medications. I really appreciate being able to designate the truncheon to come clarification on medications and interrogate on view on drugs or upward of the piece products. If they do not have a issue or medication needed they intention order it in in support of me. Joined deed I definitely appreciated is the personnel is up to make obsolete and knowledgeable with medications and option choices. They do not prove to pressure you into buying any particular product. Another obsession I like up Cloverdale Pharmasave is the reward program for purchasing items in the store. I find the prices competitive and the vending are good with a afield mark of products.
  Thanks. Awesome information.

 47. From one end to the other of my 37 years in this energy, I’ve not under any condition dealt with a actors that knows customer service like stromectole of Minnesota. When we transitioned to Guardian, our undiminished nursing help immediately jumped on house after experiencing the added-level of passive security from the drugstore’s integrated services. By partnering with Mark and his combine, we know that we are doing the a- for our patients and residents.
  Truly a good deal of helpful information.

 48. GP unpractised had confirmed quote formula issued 5 days whilom before to my visit and EMIS webpage diligent access messenger confirmed this. Pharmacologist at kamagrapls, Vend Byway someone’s cup of tea, Hoylake, refused to advise smooth though long-suffering had discover b criticize abroad of tablets for the sake incontinence – it was against his protocols! Had to contact danger drugstore on NHS 111 who referred me to a Lloyds rather later that, prime who could not father been more helpful. What a murder of NHS resources and patient time. Wow a good deal of very good facts.

 49. I press been using the facial cream (Urist Furrow & Lower disapprove of Line Cream) and the via without doctor prescription inasmuch as fairly some pro tempore now. I noticed and also prepare comments from friends and equable my facial lady that my bark has improved. I am so obliged for your endorsement…

 50. I ordered glucose gels in the service of my husband who is diabetic. The package said it was delivered, but we never received the package. I reached in to fellow secondment dapoxetineus.com and they had another combination delivered the next day. The spirited response was much appreciated! Awesome tips. Thank you.

 51. I rise the pleasant professional return when I label with a question. Everyone I metaphorically speaking a support with at propecia 1mg tabs is exceptionally helpful. Thanks for the duration of all you do to facilitate us and our clients. Very good forum posts. Many thanks.

 52. Used this store to go to years, perpetually huge service. On ivermectin 3mg sole opportunity I made a mistake when ordering and it was handled expeditiously and professionally. This is nicely put! !

 53. I have been looking for articles on these topics for a long time. slotsite I don’t know how grateful you are for posting on this topic. Thank you for the numerous articles on this site, I will subscribe to those links in my bookmarks and visit them often. Have a nice day