Voltana Ademi: “30 Qershori” dhe turpi që bën çdo ditë kjo mazhorancë me presionin ndaj Bashkisë Shkodër

Ndërsa të gjitha institucionet ndërkombëtare, më i fundit Këshilli i Europës, vazhdojnë të tregojnë se “30 qershori” është një datë që duhet të turpërojë këtë palo- mazhorancë që qeveris vendin, falangat e saj në Shkodër vazhdojnë marrëzinë e tyre.
Në një akt të paprecedent, në shkelje flagrante të Kushtetutës, Kodit Penal, të të drejtave të njeriut, konventave ndërkombëtare ku Shqipëria është palë, kjo mazhorancë vazhdon përpjekjen duke sulmuar drejtuesit e punonjësit e Bashkisë së Shkodër.

Për të gjithë dua të kujtoj që vetëm përpara pak ditësh një delegacion i lartë i Këshillit të Evropës ishtë në Shqipëri pas shqetësimeve që opozita shqiptare, Shoqata e Bashkive të Shqipërisë, dhe OSBE ngritën për procesin e zgjedhjeve të 30 Qershorit. Si Kryetare e Bashkisë Shkodër dhe Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë, pata nderin të takohem me zyrtarë të lartë të Delegacionit të Këshillit të Evropës, mes të cilëve edhe Presidentin e Kongresit Anders KNAPE, Presidentin e Dhomës së Rajoneve, Gunn-Marit HELGESEN dhe Presidentin e Dhomës së Autoriteteve Lokale, Xavier CADORET.
Në këtë takim ato ripërsëritën qartë, nevojën që “Shqipëria të ndjekë kursin e reformave, ndërkohë që demokracia lokale u cënua me 30 Qershor, duke çuar më pak pluralizëm në bashkitë e vendit dhe shkatërrim të besimit të qytetarëve në institucionet e këtij vendi”- deklaroi Presidenti Dhomës së Rajoneve Gunn-Marit HELGESEN.

Por maxhoranca në pushtet, e cila ka “zënë mat” çdo hallkë të institucioneve të pavarura bën hapin e radhës, duke sulmuar sërish Bashkinë Shkodër. Si për cudi, kjo ndodh thuajse 8 muaj pas farsës së 30 Qershorit, dates, ku të gjithë institucionet ndërkobmëtare, po e shënojnë me të kuqe në historinë e pluralizmit shqiptar, si një datë që prodhoi vetëm kaos dhe nuk prodhoi zgjedhje të lira dhe të ndershme.
Sikurse kam komunikuar zyrtarisht publikisht e përmes shkresave drejtuar KQZ, Prefektit të Qarkut Shkodër, Drejtorit të Policisë së Qarkut të Shkodrës, edhe sot konfirmoj qendrimin tim të qartë e të patundur, se Bashkia Shkodër zbaton Kushetutën, dekretet e presidentit dhe ligjet në fuqi.
Ne zbatim te Kodit Zgjedhor te Republikes se Shqiperise, Ligjit nr. 139/2015 “Per veteqeverisjen vendore”, Dekretit me nr. 11199, date 10.06.2019 “Per shfuqizimin e Dekretit nr. 10298, date 05.11.2018 te Presidentit te Republikes se Shqiperise “Per caktimin e dates se zgjedhjeve per organet e qeverisjes vendore”, rikonfirmoj se kam njoftuar zyrtarisht të gjithë këta institucione, duke u kërkuar as më pak e as më shumë, veçse respektimin e ligjit.

Në përgjigjet drejtuar rishtazi institucioneve hetimore, duke qenë e gatshme dhe duke shprehur gjithmonë e pa frikë të vërtetën e ngjarjeve të rënda që kanë shoqëruar 30 Qershorin në Shkodër, kam kërkuar për të disatën herë, duke ngritur zërin fort, publikisht, në emër të ligjit, e duke mos lejuar në asnjë rast të intimidohen apo t’i bëhet presion çdokujt, qytetar e punonjës në adminsitratën publike.

Pavarësisht ngarkesës peshës jo të vogël , me përgjegjësi, dua të garantoj çdo banor të Shkodrës, se unë do t’i shkoj deri në fund. Dua të besoj që vetëm përmes ligjit dhe të drejtës mund t’ia dalim. Dua të besoj e të vazhdoj të luftoj fort, që e drejta të vendoset në vend, që e drejta jonë të triumfojë, që jo vetëm Bashkia Shkodër, por çdo punonjës i administratës publike në Bashkitë e tjera të vendit e në administratën publike, të mos jetë nën presionin e politikës kriminale. Askush nuk duhet të guxojë më!

216 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 12. Hello There. I found your weblog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read extra of your useful info.
  Thank you for the post. I will certainly comeback.

 13. Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and tell you I really enjoy reading your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics?

  Thank you so much!

 14. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was
  good. I do not know who you are but certainly
  you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

  Feel free to surf to my page: Jolt Alpha

 15. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog
  website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast
  provided bright clear concept

  Also visit my web site … http://www.hltkd.tw

 16. hi!,I like your writing so much! share we be in contact extra about your article on AOL?
  I need a specialist on this space to unravel my problem.

  May be that is you! Having a look forward to look you.

  Feel free to visit my page: Shaun

 17. I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and
  wonderful user friendly style and design, as well as the content.
  You’re an expert in this topic!

  Feel free to visit my blog post; tanhua666.com

 18. I do not comment, but I glanced through some remarks here
  Voltana Ademi: “30 Qershori” dhe turpi që bën çdo ditë kjo mazhorancë me presionin ndaj Bashkisë Shkodër – EETIMESTV.COM.

  I do have a couple of questions for you if it’s allright.
  Could it be only me or does it appear like a few of these remarks appear
  like they are coming from brain dead individuals? 😛 And, if you are posting on other online social sites, I would
  like to keep up with anything new you have to post. Could you list of the complete urls of all your
  shared pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  Feel free to surf to my webpage Hung

 19. Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you can be a great
  author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back later in life.
  I want to encourage you to continue your great writing, have
  a nice evening!

  Here is my web blog Naked CBD

 20. hey there and thank you for your info ? I’ve certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will
  often affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your
  respective exciting content. Make sure you update this again very soon.

  Feel free to visit my webpage: Radical Slim Keto Review

 21. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit
  and sources back to your site? My blog site is in the
  very same niche as yours and my users would genuinely benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

  my web blog :: http://www.1stanapa.ru/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=LindtEmerson

 22. hello there and thank you for your information ? I’ve certainly picked up anything new
  from right here. I did however expertise several technical issues using this site, as
  I experienced to reload the web site many times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very
  frequently affect your placement in google and can damage your
  quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding
  this RSS to my e-mail and could look out for much more of your
  respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.

  My blog post; http://www.alisteqama.net

 23. I would like to use the opportunity of saying thanks to you for your professional assistance
  I have enjoyed visiting your site. We’re looking forward to the particular commencement of my college research and the entire planning would never have been complete
  without browsing your web blog. If I can be of any assistance to others, I
  might be glad to help by means of what I have gained from here.

  my blog post; Lithederm Cream

 24. I’m really loving the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A couple of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?

  My web blog: Elite Burn Keto Pills

 25. Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how
  can i subscribe for a weblog website? The account helped me a appropriate deal.
  I had been a little bit familiar of this your broadcast offered vivid transparent concept

 26. heⅼlo!,I really lіke уour writing so sѕо much!

  sһare ԝe keep in touh extta about your post on AOL?
  I require an expert on tһis aгda to unravel my proƅlem.

  Maybe that’s you! Looking forward too look
  үou.

 27. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here.

  I did however expertise some technical issues using this site,
  as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load
  properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will
  sometimes affect your placement in google and can damage your
  quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting
  content. Ensure that you update this again very soon..

  Feel free to visit my web blog :: Xtreme Boost Pills

 28. We wish to thank you once more for the gorgeous ideas you offered Janet when preparing her own post-graduate research as well as, most importantly,
  regarding providing many of the ideas in a blog post.
  In case we had known of your site a year ago, we may have been rescued from the pointless measures we were
  selecting. Thanks to you.

  Here is my blog … ACV Rx Reviews

 29. It’s appropriate time to make some plans for the future and
  it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want
  to suggest you few interesting things or suggestions.

  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

  my web blog – Pure Remedy CBD

 30. Great beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a blog site?

  The account aided me a applicable deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent idea

  Feel free to surf to my web site – 800ws.net

 31. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this site, since I experienced to reload the site
  a lot of times previous to I could get it to load
  properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I
  am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high
  quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and
  could look out for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon..

  Also visit my web blog :: Total Pure CBD Oil

 32. I just like the valuable info you supply in your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at once more right here
  regularly. I’m somewhat certain I’ll be told many new stuff right right here!

  Best of luck for the next!

  Here is my blog :: Wowza Gummies

 33. Hi there would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique. P.S My apologies for
  getting off-topic but I had to ask!

  Feel free to visit my web-site: Green Flame CBD Reviews

 34. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your website.
  It appears as if some of the text on your posts are running off the screen.
  Can someone else please provide feedback and let me know if this
  is happening to them too? This could be a problem
  with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

  Here is my web page … Pure Kana CBD

 35. Superb website you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here?

  I’d really like to be a part of group where I can get advice from other experienced people that share the
  same interest. If you have any suggestions, please let me
  know. Bless you!

  Feel free to surf to my website … stop fat gain

 36. Great beat ! I would like to apprentice at the same time
  as you amend your website, how could i subscribe for a weblog web site?
  The account aided me a applicable deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea.

  my webpage: xld-zm.com

 37. I do not even know the way I finished up here, but
  I thought this post used to be great. I don’t understand who you are
  however certainly you are going to a well-known blogger if you are
  not already 😉 Cheers!

  Here is my blog: seeds exist

 38. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog
  that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the
  nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

  Also visit my blog post :: omega 3

 39. Howdy! This post could not be written any better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept preaching about this. I will
  forward this post to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

  Also visit my page Arnoldo

 40. I drop a leave a response each time I especially enjoy a post on a blog or if I have something to add
  to the conversation. It’s triggered by the sincerness
  communicated in the post I looked at. And on this article Voltana Ademi:
  “30 Qershori” dhe turpi që bën çdo ditë kjo mazhorancë me presionin ndaj Bashkisë Shkodër
  – EETIMESTV.COM. I was actually moved enough to leave
  a thought 😛 I do have a couple of questions for you if you do not mind.

  Is it just me or do a few of the remarks come across like written by brain dead folks?

  😛 And, if you are writing at other online social
  sites, I’d like to follow anything new you have to post.
  Would you list all of your communal pages like your Facebook page, twitter
  feed, or linkedin profile?

  My website … sushichat.com

 41. you’re in point of fact a excellent webmaster.

  The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick.
  Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a fantastic process in this subject!

  Here is my blog … quitting smoking

 42. I was just seeking this information for some time. After 6 hours
  of continuous Googleing, at last I got it in your site.
  I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this
  kind of informative web sites in top of the list. Normally the top
  sites are full of garbage.

  Also visit my site: https://imperios6.com

 43. I write a comment when I especially enjoy a post on a
  website or if I have something to valuable to contribute to the discussion. Usually it is
  a result of the sincerness displayed in the article I browsed.

  And after this article Voltana Ademi: “30 Qershori” dhe turpi që bën çdo ditë kjo mazhorancë me presionin ndaj Bashkisë Shkodër
  – EETIMESTV.COM. I was actually excited enough to post a thought 🙂
  I actually do have some questions for you if it’s allright.
  Is it only me or do a few of the responses
  look like they are written by brain dead folks? 😛 And, if you are
  posting on other online social sites, I’d like to follow you.
  Would you make a list all of all your shared sites like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  Here is my homepage: aging skin

 44. Somebody essentially help to make seriously posts I might state.

  That is the very first time I frequented your website page
  and thus far? I amazed with the research you made to create this particular put up extraordinary.
  Great task!

  Feel free to visit my blog post … healthy eating diet

 45. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉
  I may return yet again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may
  you be rich and continue to help other people.

  Have a look at my web-site produce healthy

 46. Wonderful work! That is the kind of information that should be shared around the internet.
  Disgrace on the seek engines for now not positioning this put
  up higher! Come on over and consult with my
  web site . Thank you =)

  Here is my blog :: aniene.net

 47. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this kind of space
  . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site.
  Reading this info So i am happy to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I
  found out just what I needed. I such a lot certainly will make certain to do not omit this site and
  give it a look on a continuing basis.

  Here is my blog post … drug rehab centres

 48. I am really inspired together with your writing skills as neatly as with the structure for your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way stay up the excellent high quality writing, it
  is rare to peer a nice weblog like this one nowadays.

  My web blog; healthy diet

 49. Awesome blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?

  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that
  I’m totally confused .. Any tips? Bless you!

  Here is my web page; various cannabis

 50. Excellent goods from you, man. I’ve have in mind your
  stuff previous to and you are simply too fantastic.

  I really like what you have got right here, certainly like what you are stating and the best way wherein you assert it.
  You are making it entertaining and you continue to take care of
  to stay it smart. I cant wait to learn far more from
  you. This is really a terrific website.

  Visit my homepage – beautiful skin

 51. I like the helpful information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here
  regularly. I’m quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

  Also visit my web page relaxing travel

 52. Hey there! I know this is somewhat off topic but I
  was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another
  platform. I would be great if you could point me in the
  direction of a good platform.

  Also visit my page 7 keto weight loss

 53. I have been browsing online greater than 3 hours nowadays, but I never discovered any interesting article like yours. It’s lovely worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content material as you did, the web shall be much more useful than ever before. “No one has the right to destroy another person’s belief by demanding empirical evidence.” by Ann Landers.

 54. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 55. ラブドール 価格 オーストラリアの泥棒は、セックスショップから賢明なセックスドールを取りましたバイヤーラブドールの写真-ヒラリー-154 cm Hカップ-YLドールカスタマーセックスドールの写真-ポリー-156 cmGカップ-またはドール155cmアイアンテックドールシリコーン本物の人形等身大のセックス人形

 56. realdoll Useful information. Lucky me I discovered your web site by accident, and I’m shocked why this twist of fate did not happened earlier! I bookmarked it.

 57. May I simply say what a relief to find someone that actually knows what they are discussing over the internet. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular since you surely possess the gift.

 58. You could certainly see your enthusiasm in the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 59. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 60. That is really attention-grabbing, You are an excessively professional blogger. I’ve joined your feed and look forward to searching for extra of your magnificent post. Additionally, I have shared your site in my social networks! Sex Doll Blog

 61. Hello ! I am the one who writes posts on these topics slotsite I would like to write an article based on your article. When can I ask for a review?

 62. The assignment submission period was over and I was nervous, safetoto and I am very happy to see your post just in time and it was a great help. Thank you ! Leave your blog address below. Please visit me anytime.

Leave a Reply

Your email address will not be published.