SHISH dhe Anti Terrori blindojnë kufirin!

Kërcënimet e fundit të ardhura nga qeveria e Iranit në drejtim të Shqipërisë, kanë vënë në gatishmëri të plotë Shërbimet e Inteligjencës në vendin tonë. Oficerë të Shërbimit Informativ Shtetëror, por edhe strukturat e anti terrorit pranë Policisë së Shtetit, prej ditëve të para të janarit 2020 janë vënë në gjendje alerti, me qëllim zbulimin dhe parandalimin e çdo rasti të mundshëm të veprimeve kriminale ndaj rendit dhe qytetarëve shqiptarë nga forca të jashtme, kryesisht nga element të ardhur nga lindja e mesme.

Nisur nga kjo gjendje janë marrë mjaft masa që në pikat kufitare, ku vizitorët e huaj që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në Shqipëri, i nënshtrohen procedurave dhe rregullave të imtësishme, ku intervistohen dhe u fiksohen shenjat e gishtave. Në monitorimin e kësaj situate, agjencitë ligjzbatuese janë duke mbajtur një bashkëpunim të ndërsjelltë me shërbimet e huaja të Inteligjencës.

eri në këtë fazë që flasim nga Shqipëria janë dëbuar disa zyrtarë të Ambasadës Iraniane në Tiranë si dhe janë shpallur në kërkim si pjesë e celulës terroriste dhe më konkretisht, Ayatollah Khamenei, Alireza Naghashzadeh, Abdulselman Turgut.

Drejtuesi i celulës terroriste rezulton një person i njohur me emrin Peyman, operativi i Forcave QUDS, krahut operacional të Gardës Revolucionare Islamike, përgjegjëse për sulme terroriste në vende të ndryshme, që dyshohet se ka rreth 20 mijë anëtarë dhe që varet direkt nga lideri iranian, Ayatollah Khamenei.

Njëherësh në kuadër të këtyre masave, mësohet se nga ana e Drejtorisë së Migracionit dhe Kufirit, i është hequr leja e qëndrimit në Shqipëri dy shtetasve irakianë dhe më konkretisht, Thamer Ali Radhi Zaidawi dhe Odai Mohammad Saleem Albeik. Të dy këta shtetas, e kanë kundërshtuar këtë vendim të Drejtorisë së Kufirit dhe Migracionit në Gjykatën Administrative në Tiranë. Të dyja këto padi civile janë duke u shqyrtuar nga gjyqtaret Elda Vrioni dhe Elvana Çiçolli në Tiranë.

Pritet që në ditët në vijim autoritet Shqiptare të marrin vendime të tjera për dëbimin e disa zyrtarëve të tjerë me orgjinë nga Lindja e Mesme. Një ndër ta, është dhe iranianin Ehsan Bidi, dezertor nga kampi i muxhahedinëve në Manzë. Mësohet se Ehsan Bidi i është refuzuar leja e qëndrimit dhe aktualisht po mbahet ne qendrën e mbyllur të Karecit derisa të përfundojnë procedurat e largimit të tij. Ehsan Bidi, mbërriti në Shqipëri si pjesë e kontigjentit të më tepër se 2 mijë muxhahedinë nga kampi i lirisë në Irak.

1 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 12. I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re incredible! Thanks!|

 13. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!|

 14. Excellent items from you, man. I have remember your stuff previous to and you’re just extremely great. I actually like what you’ve acquired right here, really like what you are saying and the way through which you are saying it. You make it enjoyable and you still care for to stay it wise. I cant wait to learn much more from you. This is actually a wonderful site.|

 15. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!|

 16. Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a entertainment account it. Look complicated to more added agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?|

 17. My brother recommended I may like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t consider just how so much time I had spent for this information! Thanks!|

 18. Hello there, I discovered your blog by means of Google while looking for a similar topic, your web site came up, it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 19. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 20. Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It really helpful & it helped me out much. I hope to present something back and help others like you aided me.|

 21. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between usability and visual appeal. I must say you have done a very good job with this. Also, the blog loads very fast for me on Safari. Superb Blog!|

 22. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.|

 23. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you|

 24. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!|

 25. Thanks for every other great article. The place else could anybody get that kind of information in such an ideal means of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the search for such information.|

 26. I don’t even know the way I stopped up right here, but I believed this submit was good. I do not recognize who you’re but definitely you’re going to a well-known blogger if you happen to aren’t already. Cheers!|

 27. My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 28. What i do not understood is in fact how you’re no longer really a lot more well-appreciated than you might be now. You’re very intelligent. You recognize therefore significantly when it comes to this topic, made me individually believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women are not involved until it is one thing to do with Woman gaga! Your individual stuffs nice. Always care for it up!|

 29. Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 30. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!|

 31. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.|