Personi që shihni në foton më lart është Xhevahir Jonuzi, 47 vjeç, banues në fshatin Hoshtimë, i cili mbeti i pl.agosur gjatë një aksioni policor mëngjesin e sotëm pranë banesës së tij, ku forcat e RENEA dhe efektivët e Policisë së Vlorës kishin shkuar për ta prangosur.

Ai ka tentuar t’i ikë forcave të policisë dhe me ar.më në dorë ka shtënë drejt efektivëve. Këta të fundit i janë përgjigjur duke hapur zjarr dhe në këto rrethana, Jonuzi ka mbetur i pl.agosur në këmbë.

Ekipi i Reneas i ka dhënë ndihmën e parë 47 vjeçaritt dhe e ka dërguar menjëherë në spital, ku dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Xhevahir Jonuzi renditej në listën e policisë si një nga 8 më të rrezikshmit e Vlorës.

Këtë shtetas Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë e ka dënuar me 25 vite burg për “Vr.asje me paramendim”.

Po ndaj këtij shtetasi, në vitin 2018, Gjykata e Vlorës ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve na.rkotike” dhe “Kultivimi i bimëve na.rkotike”.