Ana e errët e Steve Jobs. Sekretet e rrëfyera, prej vajzës së madhe të gjeniut të Apple

Meskiniteti dhe dashakeqësia e Steve Jobs-it si kompleksitet i gjenialiteti dhe aftësisë së tij drejtuese janë të njohura që me biografinë e Walter Isaacson-it deri tek filmi me Danny Boyle; që nga autobiografia e Steve Wozniak deri tek intervista e humbur me Robert X. Cringely. Shumë dëshmi janë dokumentuar, por kujtimet e vajzës së tij të parë, Lisa Brennan-Jobs, të cilat sapo kanë dalë e detajojnë atë në një kontekst më njerëzor. Nuk shfaqet si një ikonë e Silicon Valley-t, nuk flitet për Apple-n ose për iPhone-nin. Përkundrazi del një baba që nuk ka dashur të jetë i tillë, si një konfirmim se ajo që nuk përdoret hidhet, por që në fund nuk mundi. Rrëfimet e para të “Small Fry” (një shprehje që aludon si fëmijët ashtu edhe peshkun e skuqur, apo edhe si diçka pa rëndësi e vlerë) përqendrohen tek kritika për papërgjegjshmërinë e Jobs-it kur mohoi atësinë, mungesën e dashurisë për të bijën, koprracërinë kur ishte milioner, komentet dhe manifestimet mbi seksin, të papërshtatshme para një vajze.

Brennan Jobs vetëm përshkruan në pjesën më të madhe të rasteve pa divulguar atë që duhet të ishte. Një përzierje e kuriozitetit dhe pranimit e shoqërojnë këtë rrëfim që nga skena hyrëse me një baba që po vdes deri tek skena përfundimtare në të njëjtin vend. Silicon Valley nuk është më vendi i kundërkulturave dhe i hipive, por shndrrohet në një motor kapitalist të industrisë së teknologjisë. Steve, një nga ikonat e transformimit largohet dhe afrohet dhe largohet, themelon Apple-n dhe e humb, krijon NeXT-in dhe Pixar dhe martohet dhe bën fëmijë, të cilët i trajton si të tillë, kthehet tek Apple-i dhe transformon kominikimin me iPhone. Ja disa prej fragmenteve të këtij libri:

Kur po ndahej me Jobs-in, e dashura e tij Chrisann Brennan mbeti shtatzanë:

I tha tim eti ditën e nesërme kur e kishte marrë vesh, ndërsa po qëndronin në mes të dhomës. Nuk kishte shumë mobilje, vetëm një tapet. Kur ia tha ai u inatos, shtrëngoi nofullën dhe doli i tërbuar nga dera, të cilën e goditi. U largua me makinë. Ajo mendoi se ai  kishte shkuar të fliste me ndonjë avokat, i cili i kishte thënë të mos fliste me të dhe pas kësaj ai nuk i foli më asnjë fjalë.

Lisa lindi në një fermë të një miku të Chrisann, Robertit në Oregon në 1978.

Im atë mbërriti disa ditë më vonë. “Nuk është fëmija im”, kështu u thoshte të gjithëve në fermë, por që kishte ardhur për të më njohur. Unë kisha flokë të zinj dhe hundë të madhe dhe Roberti i tha: “Në të vërtetë të ngjan ty”.

Para Macintosh-it Job-si krijoi një kompjuter të quajtur Lisa, fati i të cilit duket se i parapriu marrëdhënies me të bijën.

Ndërsa nëna ime ishte shtatzanë, im atë filloi të punonte mbi një kompjuter që më vonë e quajti Lisa. Ishte paraardhësi i Macintosh-it, kompjuteri i parë për tregun masiv me një maus të jashtëm, mausi ishte kaq i madh sa një copë djathë që përfshinte software, disketa me emra LisaCalc dhe LisaWrite, por ishte shumë i kushtueshëm për tregun, një dështim i plotë. Linja e kompjuterave Lisa u ndërpre dhe 3000 njësitë që ishin shitur u groposën në plehrat e Logan-it në Utah.

Më vonë ai do ta mohonte që e kishte quajtur Lisa për emrin e së bijës.

Nëna më tregoi se si e kishin zgjedhur emrin tim së bashku, sesi ai kishte refuzuar të gjithë të tjerët, derisa kishte menduar për Lisa-n.  “Ai të do, – më tha ajo, – veçse ai nuk e di se të do”.

Nxitoi për ta njohur para se Apple-i të kuotizohej në bursë për t’i paguar më pak për shpenzimet e mirërritjes.

Në vitin 1980 kur isha 2 vjeçe zyra e prokurorit të San Mateos në Kaliforni ngriti padi kundër tim eti që të paguante për rritjen e vogëlushes. Shteti kërkonte që ai të paguante për mirërritjen dhe që të kthente pagesat e sigurimit social që kishte marrë nëna. Im atë u përgjigj duke mohuar atësinë dhe u betua në një dëshmi zyrtare se ai ishte steril. U kërkua një analizë ADN-je. Mundësitë që kishim lidhje ishin më të lartat me 94,4%. Çështja u mbyll në 8 dhjetor 1980 me këmbënguljen e avokatëve të tim eti për ta mbyllur, pa e lënë nënën time të kuptonte se pse një çështje që kishte zgjatur muaj tani po shkonte drejt një fundi të përshpjetuar. 4 ditë më vonë Apple-i filloi të kuotizohej në bursë dhe nga nata në mëngjes im atë vlente më shumë se 200 milionë dollarë.

U shpreh për ‘Time” se shumë burra mund të ishin etërit e vërtetë.

Ko ndodhi gjatë një shpërnguljeje kur doli në dritë një shkrim “Makina e vitit” mbi tim atë dhe kompjuterat në revistën “Time” në qershor të 1983. Unë isha 4 vjeçe dhe ai la të nënkuptohej se nëna ime kishte fjetur me shumë meshkuj dhe se e kishte gënjyer. Aty ai foli për mua: “28% e popullatës mashkullore në Amerikë mund të jenë babai i saj”, ndoshta bazuar nga një manipulim i rezultateve. Kur e lexoi artikullin nëna ima lëvizi ngadalë, i reflektoheshin muskujt e fytyrës, gatoi me drita të fikura, përveç njërës poshtë kabinetit. Megjithatë në pak ditë e rifitoi humorin dhe i dërgoi tim eti një foto timen të ulur mbi një karrige në shtëpinë tonë me syze maskë të Groucho Marx dhe me hundë të madhe plastike si dhe me mustaqe falso. Besoj se është vajza jote, shkroi ajo pas fotos. Ai mbante mustaqe ato kohë dhe syze si dhe kishte hundën e madhe.

Ishte i pasur, por kishte vrima në xhinse, ishte i famshëm por mezi fliste, figura e tij ishte e hijshme dhe elegante, por ishte i ngathët dhe i komplikuar, ishte i famshëm, por dukej i humbur dhe i vetmuar, shpiku një kompjuter, i vuri emrin tim, por nuk më shihte dhe unë nuk e përmendja. Ishin bashkë në një makinë dhe ndërsa e ngiste në errësirë për në shtëpinë e Woodside-it kishte veshur një xhaketë lëkure të zezë që i shkonte me ngjyrën e flokëve dhe që i jete një pamje elegante.  U ndjeva e guximshme dhe i thashë: A mund ta mbaj kur të mos e duash? Çfarë mund të mbash? -Këtë makinë. Porshin tënd, pyesja ku i çonte të tjerët. Sigurisht që jo, më tha me një zë të thartë dhe kafshues, saqë e kuptova se kisha bërë një gabim. Nuk ishte bujar me paratë, me ushqimin por as edhe me fjalët. Para se të zbrisja u kthye dhe më pa fort. Ty nuk të takon asgjë, më tha. Më kupton? Nuk të takon asgjë. E kishte fjalën për makinën, apo për diçka më të madhe? Nuk di ta them, zëri i tij më lëndoi në gjoks.

Dietë ekstreme dhe sjellje tiranike.

Ai kishte zgjedhur restorantin. Mbërriti vonë. Gjithmonë ishte me vonesë. Kur hyri e ndjeva që nuk ishte në humor; ndoshta nuk kishte patur një ditë të mirë në punë. Nëna ime porositi sallatë romane; unë linguini me karkaleca. Tregonim kujdes kur ishim me të. Atij nuk i pëlqente mishi. Kodi i tij nuk kishte të bënte me kujdesin e kafshëve, por me estetikën dhe pastërtinë e trupit. Një fill ndante qytetarinë e tij nga mizoria. E dija se nuk i pëlqente ideja e karkalecave dhe e dija se çfarë do të ndodhte, por kisha harruar të njoftoja Sarën (kushërira e autores). Dua hamburger, tha me zë shumë të lartë. Ç’dreqin ke? e pyeti ai Sarën. Çfarë? pyeti ajo. Ajo po përtypte një copë mish. Jo, tha, me të vërtetë? Zëri i tij u bë akut dhe kumbues. As që mund të flasësh, tha, as që mund të hash. Po ha shpifësira. Ajo e vështroi dhe u duk se po përpiqej të mos qante.

I vuri kushte për ta pritur në shtëpi.

-Nëse zgjedh të jetosh me ne, do të më pëlqente dhe të më premtoje që nuk do ta takosh nënën tënde për 6 muaj. Duhet të përpiqesh me të vërtetë. Ai kishte vendosur që një ndërpreje e plotë do të ishte më korrekte. Nëna ime nuk ishte aspak dakord, por këto ishin kushtet e tij. Në të kundërt, tha ia, e tërheq ofertën. Po dua të jetoj me ty, u shpreha me një siguri që nuk e ndieja. Ke marrë një vendim shumë të rëndësishëm, më tha hijerëndë. Është një nga ato momente të jetës, një nga ato momente për të rritur.

Jetonte në një pjesë të shtëpisë pa ngrohje.

Natën kur ata Steve dhe Laurene shkonin për të fjetur ndihesha e vetme dhe qaja derisa më zinte gjumi. Kisha ftohtë. Më pas zbulova se ngrohja në pjesën time të shtëpisë nuk funksiononte. Kam patur ftohtë, i thashë tim eti në mëngjes. Mund ta rregullosh ngrohjen? Nxori një lëng molle nga frigoriferi. Jo. Jo derisa të rinovojmë kuzhinën. Nuk mendonim ta rregullonim aq shpejt.

Shfaqte sjellje seksuale në sy të së bijës.

Në një fundjavë në mbrëmje, ndërsa vëllai im flinte, im atë, Laurene dhe unë u ulëm në tavolinë. Ajo preu shalqin dhe solli një pjatë. Ndërsa hante copën e fërkonte tek buzët duke i njomur me lëngun. Im atë ishte ulur përbri duke e vështruar teksa lagte buzët. E kapi për shpatullash dhe e afroi. Të dy formonin një kuadro; ai e tërhoqi për ta puthuar, lëvizi duart rreth gjoksit dhe drejt pjesës së këmbëve aty ku mbaronte fundi. Kishte bërë të njëjtën gjë edhe me Tinën, të dashurën para Laurenës. Fillova të ngrihem dhe iu afrova derës.

Lis! tha. Qëndro aty! Po ndanim një moment në familje. Është e rëndësishme që të përpiqesh të integrohesh në këtë familje. U ula, e heshtur. Hodha shikimin nga ana tjetër. Nuk e kisha të qartë sa do të zgjaste. Shihja barin e oborrit, lulet e mollës që rriteshin përgjatë ngushticës me tulla.

I kërkoi të falur Lisës në shtratin e vdekjes.

Gëzohem që je këtu, u shpreh. Ngrohtësia e tij më çarmatosi. Lotët binin faqeve. Para se të sëmurej e kisha parë të qante vetëm dy herë: në varrimin e të atit dhe një herë në kinema për fundin e Cinema Paradiso dhe mendoja se po dridhej. Është hera e fundit që do të më shohësh, më tha. Duhet të më lesh të iki. Ok, i thashë, por nuk e besova plotësisht dhe nuk e besoja se do të vdiste muajin e ardhshëm. Nuk kalova kohë me ty kur ishe e vogël, më tha.

Do të doja të kishim më shumë kohë. S’ka gjë, u përgjigja. Ishte i dobët dhe i brishtë. U shtriva përbri krevatit duke e parë. Jo nuk është mirë, vazhdoi ai. Nuk kalova kohë të mjaftueshme me ty. Duhej të kisha kaluar më shumë kohë. Tani është tepër vonë. Supozoj se tempizmi ynë nuk është shumë i mirë, iu përgjigja pa qenë shumë e bindur, ndërsa e thoja. Më pa në sy dhe u përlot. Të kam një borxh! Nuk dija çtë mendoja për atë frazë. E përsërita vazhdimisht.

Ajo që doja unë, ajo që unë ndjeva se më detyrohej ishte një vend i përcaktuar qartë në hierarkinë e atyre që ai donte. Më vjen keq, Lis! Qante dhe tundte kokën. Ishte i ulur me kokën mes duarsh dhe meqë kishte humbur peshë duart e tij dukeshin jashtëzakonisht të mëdha. Do të doja të kthehesha, të ndryshoja, por është shumë vonë. Çfarë duhet të bëj tani? Është tepër vonë, thjeshtë vonë! Qante dhe trupi i tij dridhej. Mirë, jam këtu, i thashë. Ndoshta nëse ka një herë tjetër, mund të jemi miq? Ishte një thikë e butë; vetëm miq. Në të vërtetë gjatë javëve në vazhdim dhe kjo vizitë, si dhe pas vdekjes ajo që më vjen keq ishte mundësia jonë e humbur e miqësisë. Në rregull, tha ai. Por më vjen keq! Të kam një borxh.

Ai hamendësoi që do të shkruaja një libër.

Një natë hyra në dhomën e tij në katin sipër, ndërsa ai po shihte Law & Order. Papritmas më pyeti: A do të shkruash për mua? Jo iu përgjigja. Mirë, -më tha dhe u kthye nga televizori.

 

332 Comments

 1. This is the right website for anybody who really wants to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not
  that I really will need to…HaHa). You certainly put
  a new spin on a subject that’s been written about for years.
  Wonderful stuff, just great! 0mniartist asmr

 2. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as
  well as the content! 0mniartist asmr

 3. Hello there, You have done a great job. I
  will definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 4. Generally I do not read article on blogs, however I would like to say that
  this write-up very forced me to check out and
  do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice article.

 5. I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this website yourself?
  Please reply back as I’m wanting to create my very own site and would love to know
  where you got this from or exactly what the theme is called.

  Appreciate it!

 6. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.

  Please let me know where you got your theme. Thanks

 7. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to
  assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.

  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I
  achievement you access consistently fast.

 8. Its such as you read my mind! You appear to understand a
  lot about this, such as you wrote the book in it or something.
  I think that you simply could do with some
  % to pressure the message home a bit, but instead of that, that
  is wonderful blog. A great read. I will definitely be back.

 9. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.

  Please let me know where you got your design. Many thanks

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 11. scoliosis
  You’re so cool! I don’t believe I have read through something like this before.
  So great to find another person with original thoughts on this issue.
  Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the
  internet, someone with some originality! scoliosis

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 13. scoliosis
  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and from
  now on whenever a comment is added I recieve four emails
  with the same comment. Perhaps there is a means you are
  able to remove me from that service? Thanks a lot!

  scoliosis

 14. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 16. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your
  blog and I look forward to your new updates.

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 18. Hello there, I think your website might be having internet browser compatibility issues.
  When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening
  in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you
  a quick heads up! Besides that, excellent website!

 19. Terrific work! That is the kind of information that are supposed
  to be shared around the net. Shame on the search engines for no longer positioning
  this submit higher! Come on over and seek advice from my
  site . Thank you =)

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 21. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 23. After I originally left a comment I seem to have clicked on the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now
  whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment.

  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?
  Many thanks!

 24. Wonderful article! This is the type of info that are meant to
  be shared around the web. Shame on the seek engines for now not positioning
  this post higher! Come on over and consult with my web site .
  Thank you =)

 25. Right here is the right web site for everyone who really wants to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to argue
  with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject
  that’s been discussed for ages. Excellent stuff, just excellent!

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 27. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 28. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 29. Hi there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it is truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I’ll be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 30. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 31. Great blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your design. Bless
  you

 32. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot
  drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83
  views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 33. Hey! This is kind of off topic but I need some advice from
  an established blog. Is it tough to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but
  I’m not sure where to start. Do you have any tips
  or suggestions? Thank you

 34. First of all I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you
  do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had difficulty clearing my mind in getting
  my ideas out. I do enjoy writing but it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Cheers!

 35. My partner and I stumbled over here from a
  different web address and thought I may
  as well check things out. I like what I
  see so now i am following you. Look forward to finding out about
  your web page for a second time.

 36. Hi, Neat post. There is an issue together with your site in web explorer, would
  check this? IE nonetheless is the marketplace
  chief and a big element of other folks will pass over your excellent writing
  due to this problem.

 37. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your RSS.
  I don’t know why I cannot join it. Is there anybody else having similar RSS problems?
  Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 38. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing,
  it’s rare to see a nice blog like this one today.

 39. Wonderful article! This is the kind of information that are supposed to be shared around the web.
  Disgrace on the seek engines for no longer positioning this post upper!

  Come on over and talk over with my website .
  Thank you =)

 40. I’d like to thank you for the efforts you’ve put
  in writing this site. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future
  as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now ;
  )

 41. Please let me know if you’re looking for a writer
  for your weblog. You have some really great articles and I feel I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles
  for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested.

  Kudos! https://parttimejobshiredin30minutes.wildapricot.org/ part time jobs hired
  in 30 minutes

 42. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and
  I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider
  at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 43. I think what you typed was very logical.
  But, think about this, what if you added a little content?
  I ain’t suggesting your content isn’t solid., but what if you added a headline to possibly grab
  people’s attention? I mean Ana e errët e Steve Jobs. Sekretet e rrëfyera, prej vajzës së madhe të gjeniut të Apple – EETIMESTV.COM is kinda vanilla.
  You should peek at Yahoo’s home page and note how they create news headlines to grab people interested.
  You might add a video or a picture or two to get readers interested about what you’ve got to say.
  In my opinion, it could bring your blog a little livelier.

 44. I and also my buddies ended up examining the excellent techniques from your site and then then I got a horrible feeling I had not thanked the website owner for those secrets. Most of the young boys were consequently passionate to study them and have in effect certainly been tapping into those things. Appreciate your really being well thoughtful and for opting for varieties of nice things most people are really desperate to be informed on. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 45. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

  my blog tracfone 2022

Leave a Reply

Your email address will not be published.