Kryetari i Gjykatës së Posaçme për Korrupsion dhe Krimin Sandër Simoni para vettingut

Kryetari i Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsion dhe Krimin e Organizuar Sandër Simoni do të dalë në 14 janar para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, shkallës së parë së Vetingut, për tu njohur me rezultatet e verifikimit të trefishtë, konkretisht për ligjshmërinë e pasurive, pastërtinë e figurës dhe aftësisë profesionale.

Rivlerësimi i Simonit do të bëhet nga trupa gjykuese e përbërë nga Brunilda Bekteshi, Roland Ilia dhe Olsi Komici. Për kryegjyqtarin Simoni procesi i Vetingut ka nisur që muajin maji të vitit 2018, që do të thotë se verifikimet kanë zgjatur 19 muaj. Simoni më parë ka drejtuar Gjykatën e Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda. Gjyqtari u emërua në këtë në krye të Krimeve të Rënda nga KLD-ja që në maji të 2004.

Gjykata u transformua në 18 dhjetor të 2009 në Gjykatën Speciale të Shkallës së Parë. Këshilli i Lartë Gjyqësor, i cili ka zëvendësuar KLD-në, vendosi që Simoni të drejtojë Gjykatën Speciale deri në zgjedhjen e kryetarit të ri. Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsion dhe Krimin e Organizuar ose siç duhet ndryshe Gjykata Speciale do të gjykojë dosjet që do t’i referojë Prokuroria e Posaçme për çdo akuzë penale ndaj pushtetarëve dhe ish-pushtetarëve shqiptar që nga vitet 90 e këtej, për grupet kriminale si dhe për çdo person që akuzohet për veprat penale të korrupsionit.

Ndërkaq, Sandër Simoni është një emër i njohur i drejtësisë shqiptare. Dy muaj më parë, në tetor të 2019, Sandër Simoni kryesoi trupin gjykues tek Krimet e Rënda, i cili dënoi gjyqtarin e Fierit Roland Hysi, me 4 vite e 6 muaj burg për korrupsion.

Ndërkaq, në gusht të vitit 2019, Simoni mbylli në burg Gentian Dodën, i ekstraduar nga Anglia dhe i akuzuar për korruptimin me 30 mijë euro të gjyqtarit të Apelit Tiranë, Shkëlqim Miri.

Simoni ka marrë pjesë edhe në procesin e ndëshkimit të një grupi të akuzuar nga Prokuroria për veprime terroriste, pjesë e Al-Nusra, një organizatë e klasifikuar si terroriste nga ana e OKB-së. Sa i takon pasurisë, Simoni deklaron vetëm pagën e tij si dhe të ardhurat e bashkëshortes nga puna si pjesë Departamentit të Ligjit dhe i të Drejtave të Njeriut, Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, si dhe nga aktiviteti si notere publike. Simoni rezulton se ka marrë edhe një kredi shuma 5 milionë lekë, me afat 300 muaj, me normë e interesit 3.

Gjithsesi, fjalën e fundit pwr pasurinë e kryegjyqtarit si dhe pwr aftësitë profesionale do ta thotë Komisioni i Pavarur i Kualifikimit nw seancën e datës 14 janar.

18 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 11. It’s the best time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy. I have read this submit and if I may just I want to recommend you few fascinating things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

Leave a Reply

Your email address will not be published.