‘Mos u largoni nga Shqipëria’ Arqipeshkvi George Frendo mesazh shqiptarëve: Krijoni një vend më të mirë

Teksa na ndajnë dy ditë nga Krishtlindjet, Arqipeshkvi Metropolitit të Arkidioqezës Tiranë-Durrës dhe Presidenti i Konferencën Ipeshkvore të Shqipërisë Imzot George Frendo iu është drejtuar me një mesazh besimtarëve por edhe gjithë shqiptarëve për pasojat e tërmetit të 26-nëntorit.

Imzot George Frendo vlerësoi si një nga tiparet më të bukura të shqiptarëve solidaritetin, ku solli edhe shembullin e Jezusit fëmijë, duke cituar fjalët e tij: ‘pata uri e më dhatë për të ngrënë, isha i zhveshur dhe më veshët’.

“Ndoshta shumë prej jush ëndërroni të largoheni nga Shqipëria por ëndërroni më shumë të krijoni një Shqipëri më të mirë”, ishin fjalët e Arqipeshkvit George Frendo që i kërkoi Zotit të ruajë Shqipërinë.

Imzot Fredo nuk ka lënë pa përmendur edhe largimet e shumta që po ndodhin dhe që kanë ndodhur me Shqipërinë, duke u bërë thirrje të gjithëve që të mos ëndërrojnë të ikin nga Shqipëria por të ëndërrojnë  që të ngrijnë një Shqipëri më të mirë.

Tërmeti dhe humbjet që pësuan mijëra shqiptarë ishin kryefjala e mesazhit të tij. Ndër të tjera Imzot Fredo tha se nata e 26 nëntorit ka qenë një tragjedi e madhe por ka qenë edhe rast që shumë njerëz shqiptarë si edhe të huaj të tregonin solidaritetin e tyre me ata që e kanë humbur një ose më shumë persona, të vdekur nën rrënoja dhe me ata që kanë humbur shtëpinë.
Ai shtoi se si Kishë katolike por jo vetëm ne, jemi duke ndihmuar shumë persona që po vuajnë pasojat e tërmetit.

Mesazhi i thënë nga Imozt Fredo

Në një varfëri ekstreme ka lindur ai që bota e kishte pritur si princ, si shpëtimtar, Jezu Krishti. Asnjë bujtinë, asnjë shtëpi nuk ka gjetur vend për Marian në orët e fundit të shtatzënisë së saj. Sivjet Jezusi u bashkohet atyre që në këto 4 javë po kalojnë ditën dhe natën nën një tendë, jashtë shtëpisë së tyre. U bashkohet atyre që atë natë të 26 nëntorit në pak sekonda kanë humbur gjithçka, disa edhe vetë jetën e tyre. Në shpellën e Betlehemit shohim një çift shumë të varfër që dëgjojnë dënesën e foshnjës së sapolindur, atë dënesë që sot bashkohet me dënesën e atyre që para 4 javësh nën rrënojat e ndërtesave të shembura nga tërmeti kanë nxjerrë trupin e pajetë të të afërmit të tyre.

Nata e 26 nëntorit ka qenë një tragjedi e madhe por ka qenë edhe rast që shumë njerëz shqiptarë si edhe të huaj të tregonin solidaritetin e tyre me ata që e kanë humbur një ose më shumë persona, të vdekur nën rrënoja dhe me ata që kanë humbur shtëpinë.

Ne si Kishë katolike por jo vetëm ne, jemi duke ndihmuar shumë persona që po vuajnë pasojat e tërmetit. Sot nga grazhdi Jezusi fëmijë i etur dhe lakuriq na kujton fjalët që ai si i rritur na tha, ‘pata uri e më dhatë për të ngrënë, isha i zhveshur dhe më veshët’.

Ndoshta shumë prej jush ëndërroni të largoheni nga Shqipëria por ëndërroni më shumë të krijoni një Shqipëri më të mirë. Vlerësoni më shumë gjërat e bukura në këtë vend dhe tiparet e bukura që kemi trashëguar si popull, ndër të cilat sot përmend veçanërisht solidaritetin që tregoni në rast fatkeqësia.

Nga grazhdi yt o Jezus fëmijë hidhe shikimin tënd mbi Shqipërinë dhe ne të dashur vëllezër e motra, le të vendosim shpresën tonë në atë që si i rritur ka dhënë shëndet atje ku nuk kishte shpresë për shëndet.

Ruaje o Zot Shqipërinë tonë! Ju uroj përzemërsisht Gëzuar Krishtlindjen dhe Gëzuar Vitin e Ri.

71 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 11. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 12. Can I just say what a comfort to find a person that genuinely
  knows what they are talking about on the net. You actually know how to bring a problem to light and make it important.

  More and more people have to check this out
  and understand this side of your story. I was surprised you’re not
  more popular since you definitely have the gift.

 13. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what
  I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any helpful hints for beginner blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 14. I was wondering if you ever thought of changing the
  page layout of your blog? Its very well written; I love
  what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of
  content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.

  Maybe you could space it out better?

 15. Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

 16. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Thanks

 17. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any
  issues with hackers? My last blog (wordpress)
  was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 18. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering
  what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 19. Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show
  up. Grrrr… well I’m not writing all that over
  again. Regardless, just wanted to say superb blog!

 20. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate
  you spending some time and effort to put this information together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading
  and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 21. Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you are a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back down the road.
  I want to encourage one to continue your great work,
  have a nice morning!

 22. Every weekend i used to pay a quick visit this web page, because i want enjoyment, since this this web site conations genuinely good funny material too.

 23. Currently it appears like BlogEngine is the preferred blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 24. Hello there, I believe your blog might be having web browser
  compatibility problems. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening
  in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful blog!

 25. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?

  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 26. Please let me know if you’re looking for a writer for your site.

  You have some really great articles and I feel
  I would be a good asset. If you ever want to take some
  of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please shoot me an email if interested. Many thanks!

 27. I do accept as true with all of the concepts you’ve presented on your post.
  They are very convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are too quick for newbies. Could you
  please prolong them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 28. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a
  colleague who had been conducting a little homework on this.
  And he in fact ordered me dinner because I stumbled upon it for
  him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to discuss this matter here on your web page.

 29. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any feedback would be greatly appreciated.

 30. I simply could not depart your site before suggesting that I actually loved the usual info an individual provide in your guests?
  Is gonna be again steadily to investigate cross-check new posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.