Rrok Jakaj, shkodrani i talentuar dhe human

Ndonese jetoi pak, vetem 36 vjeç, Rrok Jakaj ka arritur qe me punen e jeten e tij te jete paharruar.

Rrok Jakaj ka mbaruar shkollën si violinist në Shqipëri.Ai që në klasë të pare ka qenë nxënës i shkollës së mesme artistike “Prenk Jakova” në Shkodër , ku ka mbaruar dhe shkollën e mesme , për të vazhduar më pas Institutitn e Lartë të Arteve.

Babai i tij Ndrekë Jakaj ka qenë violinist që aktivizohej me orkestrtën e shtëpisë së kulturës dhe e ka ndjekur me shumë vëmendje e përkushtim formimin muzikor të djalit të tij Rokut

.Duke qenë mjaft i talentuar Rrok Jakaj është aktivizuar në orkestrën e shkollës së muzikës, madje dhe në vënien në skenë të operas Mrika nga nxënësit e kësaj shkolle në vitin 1983.Më pas Rroku është aktivizuar dhe me orkestrën e shtëpisë së kulturës Shkodër. Pasi iku drejt Italisë, ai ka qenë ndër të paktit që e ka siguruar jetesën duke punuar si artist , pasi talenti që kishte i ka dhënë mundësi të punësohej tek Rai , si dhe më pas tek një orkestër harqesh në Torino.Rrok jakaj vdiq tragjikisht ne nje aksident automobilistik ne Itali me 4 dhjetor 2004.

Babai i tij Ndreka i nguliti dëshirën për art , dhe i mësoi violinën ndersa Rroku që i vogël kishte dëshirë të ndihmonte shokët dhe ishte i kënaqur kur ato përparonin në violinë.Dhe në Itali, shtëpia e Rrokut priste e përcillte shqiptarë që i ndihmonte për tu sistemar në punë. Më 1997 ai arriti të grumbullojë artiste shqiptarë dhe të formojë orkestrën”Skenderbeg”.Rroku u largus nga Shqiperia në shkurt të vitit 1991.

”Iku me anije në Shëngjin, bashkë me një kushëririn e tij, i cili dhe ai vdiq aksidentalisht 10 vjet para se nje aksidet fatal ti merrte jeten edhe Rrokut.Kur iku me vete mori dhe violinën , e cila i ra në ujë kur hipte në anije për të ikur. Ka dashur të hidhej në ujë për ta marrë, dhe pse ishte muaji shkurt, por nuk e kanë lënë.Fillimisht ka punuar si punëtor në ndërtim , ku për të mos iu dëmtuar duart që do e pengonin për ti rënë violins, vishte doreza.Në një gazette italiane ka lexuar një adresë të një drejtuesi të orkestrës së harqeve dhe atje është paraqitur duke i thënë se i bie violinës. Ai i ka dhënë një program për ta mësuar dy javë. Kur e dëgjuan specialistët e muzikës i thane se nuk kishte nevojë për të vazhduar studime por do e punësonin.E që atëherë Rroku nuk do i ndahej muzikës dhe violinës duke u angazhuar me formacione të ndryshme e duke hënë shfaqje në Evropë, Amerikë, Afrikë e Azi, madje krijoi lidhje dhe në vende si Libani, Jordania etj.Talenti i tij dhe përkushtimi për punë , bënë që ti kishte rrugët e hapura në art.

Familja ka grumbulluar programet e violinës të bërë në shkollën e mesme të muzikës në Shkodër dhe në Akademinë e arteve në Tiranë, dhe ia ka dërguar Rrokut në Itali, pasi profesorët italianë donin të dinin mbi to, duke folur me admirim për shkollën shqiptare të muzikës.Nga shqiptaret qe e kane njohur mesohet se Rroku ndihmonte e përkrahte mjaft shqiptarë që vinin në Torino, Cuneo apo Saluzzo, sidomos artiste.I shfrytëzonte lidhjet e njohjet e tij me artiste e formacione muzikore të njohura që vinin për koncerte , për të punësuar qoftë dhe provizorisht si bodigardë apo në punë të ndryshme . shqiptarë të papunë.Në Itali ai tërhoqi dhe dy vëllezërit e tij, ndërsa vetë jetonte në një shtëpi të mbushur me disqe muzikore e postera muzike.

Tre vjet para vdekjes ishte zgjedhur mes shumë instrumentistëve nga e gjithë bota , për tu takuar në Vatikan me Papën, moment ky i fiksuar dhe në fotografi.Ai ruante ftesa koncertesh, fotografi, postera e gjithçka që lidhej me muzikën e artin. Një trast konkret i ndihmës së Rrokut ndaj artistëve shqiptarë, është dhe ai i piktorit nga Vlora Artan Shabani. Kur ai shkoi në Itali dhe kontaktoi me Rrokun, ky i merrte pikturat e tij dhe i ekspozonte në sallat ku jepte koncerte, derisa piktori vlonjat të bëhej injohur. Miqtë e tij , që jetonin në Itali tregojnë kur u martua vëllai i vogël i Rrokut në ceremoninë martesore të zhvilluar në kishë, në Itali, pasi nusja është italiane, Rroku ekzekutoi me violinë melodinë e këngës “Karafilat që ka Shkodra” duke krijuar në kishë një atmosfere të ngrohtë, të vendlindjes së tij.

Nje muaj para se te vdiste Rrok Jakaj u kishte treguar te afermve sedo jepte koncert në Shqipëri me orkestrën e Akedemisë së Arteve.Ndër planet e tij që mbetën të parealizuara ishte bërja e një disku me muzikë popullore shqiptare të veriut dhe jugut, të përshtatur për violinë, me qëllim që kjo muzikë të njihej në botë.Emri i Rrok Jakajt ishte i njohur në botën muzikore italiane e më tej.

Talenti e puna e tij i kishte bërë për vehte italianët e dashamirësit e artit. Për shqiptarët ai i ishte një pike mbështetëse , që krenihej përherë me të qënurit shqiptar dhe me shkollën shqiptare të muzikës. Rroku ishte njeriu i palodhur, plot humor , mjë bashketdhetar që përpiqej që kudo të ngrinte lart emrin e vendit të tij. Ndër intrevistat e shumta në media të shkruar e vizive italiane, ai nënvizonte qenurit shqiptar dhe emrat e artistëve të mëdhenj të këtij vendi.

ANILA DUSHI

4 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.|

 12. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I’m hoping to give a contribution & aid other users like its helped me. Great job.|

 13. I think this is among the most important info for me. And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 14. Just want to say your article is as astonishing. The clearness on your post is just spectacular and that i can think you are an expert on this subject. Well together with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks one million and please continue the gratifying work.|

 15. Hi, i believe that i saw you visited my blog thus i came to go back the desire?.I’m trying to in finding issues to enhance my web site!I assume its adequate to make use of some of your ideas!!|

 16. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was conducting a little homework on this. And he in fact ordered me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your web site.|

 17. I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!|

 18. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. Nevertheless think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this site could undeniably be one of the greatest in its field. Great blog!|

 19. Hi there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!|

 20. Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol|

 21. Hey! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and fantastic design and style.|

 22. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 23. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this subject here on your internet site.|

 24. you’re really a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a great process in this matter!|

 25. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.|

 26. Just desire to say your article is as surprising. The clearness to your put up is just great and i could suppose you are an expert in this subject. Fine along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with imminent post. Thank you one million and please carry on the enjoyable work.|

 27. Hi there, just become alert to your blog via Google, and located that it is really informative. I’m going to be careful for brussels. I’ll appreciate in case you proceed this in future. Numerous folks will probably be benefited out of your writing. Cheers!|

 28. Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered vibrant clear concept|

 29. Wonderful work! This is the kind of info that are supposed to be shared across the web. Disgrace on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and discuss with my site . Thanks =)|

 30. It’s perfect time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve read this put up and if I may just I want to recommend you some fascinating things or suggestions. Perhaps you can write next articles regarding this article. I desire to learn even more things about it!|

 31. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get four emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Thanks a lot!|

 32. Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent idea|

 33. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 34. I think this is among the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 35. Someone essentially assist to make severely articles I might state. That is the very first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the research you made to make this actual put up extraordinary. Magnificent activity!|

 36. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I’m hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now ;)|

 37. Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!|

 38. I really like what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the fantastic works guys I’ve included you guys to my personal blogroll.|

 39. May I simply just say what a relief to discover a person that truly understands what they’re discussing on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular because you definitely have the gift.|

 40. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this info So i am satisfied to exhibit that I have a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot indubitably will make certain to do not disregard this site and provides it a look on a constant basis.|

 41. My brother suggested I would possibly like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t consider just how a lot time I had spent for this info! Thanks!|

 42. Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually recognise what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my site =). We may have a hyperlink exchange contract between us|

 43. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!|

 44. Valuable information. Lucky me I found your website unintentionally, and I’m surprised why this accident did not happened in advance! I bookmarked it.|

 45. Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you so much!|

 46. An interesting discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to write more on this issue, it might not be a taboo matter but generally people do not discuss such subjects. To the next! Kind regards!!|

 47. Hello there, I discovered your blog by way of Google even as searching for a related subject, your site got here up, it appears to be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 48. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!|

 49. Hi excellent website! Does running a blog like this require a lot of work? I’ve absolutely no knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thank you!|

 50. Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this brilliant piece of writing.|

 51. Wow, marvelous blog format! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The full look of your site is excellent, as neatly as the content!

 52. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!|

 53. Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!|

 54. Hello, Neat post. There’s a problem along with your web site in web explorer, might check this? IE nonetheless is the marketplace chief and a good component of other people will pass over your magnificent writing due to this problem.|

 55. ラブドール リアル 男性用のダッチワイフをオンラインで購入するにはどうすればよいですか?セックスロボットは結婚を強化することができるとUBC教授は10秒以内にセックスドールのTPEの汚れを取り除く方法を言いますセックスドールと本物の人々との多様なセックスの洞察

 56. Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Cheers|

 57. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Appreciate it!|

 58. Hi, Neat post. There’s an issue together with your web site in web explorer, could test this? IE nonetheless is the market leader and a good portion of people will pass over your great writing due to this problem.|