Gazeta SHQIP ka siguruar një dokument të Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, ku tregohen 24 dosjet e para të bujshme që do t’i kalojnë SPAK, që nis nga puna më 20 dhjetor.

Janë 24 procese që do të kalojnë te Gjykata e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit , kryesisht dosje që lidhen me organizata kriminale dhe vrasje të bujshme.

Siç mund ta shihni edhe në dokumentin e mëposhtëm, disa nga dosjet e bujshme janë ato të: Moisi Habilajt, Domart Konjarit, Arbër Çekaj, etj.

Gjithashtu bëhet me dije se edhe dosja e Tahirit do të gjykohet nga GjKKO.

1 Domart Konjari

2 Reshat Radhima

3 Klaudio Veizaj

4 Festim Lelaj, Skëndert Siqeca, Arbi Mustafa dhe Sokol Hamzallari

5 Adjel Çaushaj, Artur Riza, pezulluar

6 Juri Bedinaj, Harmelindo Tufa dhe Emiljano Çili

7 Gentjan Doda

8 Aleks Pepa

9 Marko Bushi, Shpëtim Lika

10 A Kocerri

11 Moisi Habilaj, Florian Habilaj, Nezar Seiti, Amarildo Sulaj, Sabaudin Çela, Tigrens Mezuraj, Fatmir Minaj, Maridian Sulaj.