Një i ri britanik pranoi të Premten se ka hedhur një djalë gjashtë vjeçar francez nga një tarracë në katin e 10-të në galerinë e artit Tate Modern në Londër me qëllimin për ta vrarë.

Jonty Bravery, i cili ishte 17 vjeç në kohën e incidentit, tha se ai e kreu aktin sepse donte të dilte në televizion.

Ai shpall fajtor me një akuzë për vrasje të mbetur në tentativë në gjykatën e Old Bailey të Londrës të Premten, tha Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës (CPS) në një deklaratë.

Viktima, i cili ishte duke vizituar Britaninë me familjen e tij, ra pesë kate dhe u gjet në një çati të katit të pestë.

Nëna e tij u dëgjua nga dëshmitarët duke bërtitur: Ku është djali im? Ku është djali im?

Djali mbijetoi por pësoi një rrjedhje të gjakut në trurin e tij dhe një numër të eshtrave të thyer, tha CPS.

Bravery, i cili u arrestua menjëherë pas kësaj, i tha policisë se kishte planifikuar të lëndonte dikë në muze që të dilte në televizion. Rasti u publikua në media në tetor pasi ai mbush 18 vjeç.

Ky incident shkatërrues dhe tronditës në Tate Modern në 4 gusht të këtij viti i cili ndryshoi jetën e viktimës së re të Bravery dhe familjes së tij përgjithmonë, tha prokurori Emma Jones. Djali u veçua nga Bravery i cili e hodhi atë nga tarraca që synonte ta vriste. Ai i mbijetoi rënies me pesë kate diçka e cila u konsiderua e jashtëzakonshme.