Ka disa mëmyra solidariteti. Edhe një poezi, një status, një shkrim, kërkojnë të shuajnë sadopak dhimbjen e një tragjedia si kjo e jona.

Gazeta italiane ‘La Repubblica’ i ka kushtuar një shkrim tragjedisë që goditi familjen Lala prej tërmetit të datës 26 nëntor.

Marjeta kishte tre fëmijë në krahë, kur zjarrfikësit italianë e gjetën atë nën rrënoja. Flinte me ta në shtrat dhe më kot e mbuloi me trupin e saj Emilion e vogël 6 vjeç si dhe dy të tjerët binjakë 2 vjeç, Dionisa dhe Enis.

Amelia, vajza dhjetë vjeçare, e cila u gjet në orën dy të mëngjesit të ditës së djeshme në grumbullin e rrënojave që vetëm pak orë më parë ishte një një ndërtesë familjare pesë-katëshe e ndërtuar pa rregulla, si të gjitha shtëpitë e lagjes, pas rënies së komunizmit, në një ish-kënetë në Durrës, aty ku jetonin bretkosat deri në vitet 1990.

Të gjithë pjesëtarët e familjes Lala vdiqën, përveç Ramë Lala, i cili u nxorr nga rrënojat pas 14 orë gërmimesh.

Historia e familjes Lala ta shokuar gjithë Shqipërinë, është bërë mishërim i një tragjedie kombëtare që deri tani numëron 50 viktima

Nëna Sadete, 79 vjeçe vdiq pranë djalit të saj Ilir, 52 vjeç. Ata u gjetën menjëherë sapo nisën kërkimet për të mbijetuar.

I vetmi i mbijetuar nga shembja e banesës së familjes 9 anëtarëshe, Lala në Durrës është 17-vjeçari Ramë Lala. Gjendja e tij shëndetësore nuk është paraqitur e mirë dhe pasditen e së enjtes ai është nisur drejt Italisë për të marrë një mjekim më të specializuar.

Jetën e Ramë Lalës, e ka shpëtuar një lavatriçe. Struktura metalike e kësaj orendie shtëpiake ka krijuar mjaftë hapësirë sa për t’i mbrojtur trupin e tij.

Të vdekurit nga familja Lala

Ilir Lala (Ishte i paralizuar prej vitesh)
Marjeta Lala (Nëna e katër fëmijëve)
Emilio Lala 6 vjeç (Djali i Marjeta Lalës)
Enis dhe Dionisa lala (Binjakët e Marjeta Lalës)
Amelia Lala 9 vjeç (Vajza e Marjeta Lalës)
Griselda Lala 22 vjeç (Motra e Ramë Lalës)
Sadete lala 78 vjeç (gjyshja)