Nga Berat Buzhala

Heren e fundit ne Velipoje jam kane ne vitin 2005, pra para 19 vjeteve. A e dini bre qysh osht kane Velipoja, si nje vendbanim qe e ka godite nje arme nukleare para disa vitesh.

Sot Velipoja dukej nje qyteze e bukur, e paster, e zhvilluar dhe e banuuar me njerez te sjellshem dhe te qete. Nuk mundem me e shpjegu cfare transformimi ka pesu ky vend. Neser keni me pase mundesi me i pa kushedi sa video, per plazhet dhe gjendjen e qytezes veriore.

Nejse, Burim Pacolli me keta tripat e tij pyetke neper qytet se ku osht mire me hanger. Nime u lodhem edhe ecem shume. Krejt rruget na çune te Jetoni, nje djale i Malisheves se Gjilanit. Tipi para tre vjeteve kish pas vendose me u marre me kete biznes edhe e kish pas zgjedhe bash Velipojen per me e hape restorantin e tij B Taverna, e cila ndodhej ne kompleksin e ndertesave te Fishtes.

Ne restorant kish ushqime klasike qe pelqehen prej kosovareve, si pasul, gullash, pire, sallata fantastike, ama kish edhe ushqime te detit.

“Turistat e Kosoves kane qef me i shti mysteqet pak edhe ne gullash”, thojke Jetoni, i cili pervec tjerash e pat nje sens mbreselenes te humorit, ama tipik per keta te anes Gjilanit.

Sido qe te jete, ai aty i kish punesu nja 10 veta te Kosoves, me paga te mira, kurse prej majit deri ne fund te shtatorit zhvendoset bashke me bashkeshorten e çiken e vogel.

Kushdo prej kosovareve qe e ka nje familje 4-5 antareshe, qe ka paga mesatare, mundet me e kalu ne Velipoje nje pushim te kendshem. Per me hanger e keni Jetonin.

Na per veti u knaqem. Ky eshte vec fillimi. Neser keni me pa pamje spektakolare. Sigurisht qe ka me pase edhe kritika per disa pjese te bregdetit, kah Buna, qe ishte pushtu nga mbeturinat.