Bleu vota për LSI-në në zgjedhjet e 25 prillit, arrestohet 47-vjeçari në Pukë

Vasil Shabani ka rënë në prangat e policisë në Pukë për veprën penale ”Korrupsioni aktiv në zgjedhje”. 47 vjeçari ishte dënuar nga gjykata me 8 muaj burgim për korrupsion gjatë zgjedhjeve të vitit 2021 për partinë Lëvizja Socialiste për Integrim, aktualisht Partia e Lirisë. Ai ishte lënë në gjendje të lirë por gjykata dha dënimin me 8 muaj burg më 10 Janar të këtij viti.

“Në Pukë, Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Pukë, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, bënë lokalizimin, kapjen dhe ndalimin e shtetasit Vasil Shabani, 47 vjeç, banues në fshatin Buzhalë, Pukë. Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Tiranë, me Vendim Penal datë 10.01.2023, e ka dënuar këtë shtetas me 8 muaj burgim, për veprën penale ”Korrupsioni aktiv në zgjedhje”. Materialet i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme.“, thuhet në njoftimin e policisë.

Kujtojmë që Vasil Shabani u arrestua nga policia në Prill të vitit 2021 pasi gjatë kontrollit në automjetin e tij u gjetën 528.000 lekë (të rinj), për të cilat nuk justifikonte burimin, si dhe një fletë e ngjashme me formatin e fletës së votimit. Nën hetim u vu drejtuesi i LSI në Pukë Demir Syla.

Policia gjeti në ambientet e biznesit të tij një tjetër fletë të ngjashme me atë të votimit dhe një fletë të bardhë format ku ishin shkruar me lista emërore të dhënat personale të 27 personave, përfshirë këtu emër, atësi, mbiemër dhe numrat e ID. Sipas policisë, ata hartonin lista me emrat e qytetarëve duke u premtuar para në këmbim të votës. /abcnews.al