Udhëtimi emocionues i jetës që e çoi Rishi Sunakun në “Downing Street

Jeta e kryeministrit të ri të Britanisë, Rishi Sunak, i cili në moshën 42-vjeçare u bë banuesi më i ri i Downing Street, mund të bëhet një përrallë.

Përveçse i talentuar, ai shquhet për humorin e mprehtë, por mbi të gjitha për njohuritë e shkëlqyera të çështjeve financiare.

60 vjet më parë, gjyshërit e tij, emigrantë hindu , filluan nga e para duke krijuar shtëpinë e tyre në Albionin e vjetër për një të ardhme më të mirë.

Në vitin 1966, ajo mori vendimin për të shitur bizhuteritë e saj të dasmës për të blerë një biletë drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Ajo udhëtoi e vetme, duke lënë pas burrin dhe fëmijët e saj të vegjël, shkoi në Leicester dhe gjeti punë si llogaritare.

Një vit më vonë, ajo kishte bërë një angazhim të fortë që pjesa tjetër e familjes ta ndiqte.

Prindërit e tij u martuan në 1977 dhe u transferuan në Southampton.

Usha, nëna e Rishit , ishte një studente e shkëlqyer dhe fitoi një bursë në Universitetin Aston, ku studioi Farmacinë.

Më pas ajo u takua me Yasvirin, një student mjekësie.

Ata u martuan në 1977, u transferuan në Southampton dhe patën tre fëmijë, Rishi është i pari i lindur, Samjay është një psikolog klinik dhe neuropsikolog dhe vajza e tyre Raaki punon në OKB.

Si shumë familje emigrantësh, Shunakët u bënë ungjilltarë. Me kursin e suksesshëm të farmacisë, plus të ardhurat e babait-mjekut Siasvir, prindërit e Sunakut mundën t’i dërgonin fëmijët e tyre në shkolla private të mira lokale.

“Gjithmonë u dallua në turmë” Rishi ndoqi Oakmount, një shkollë private ku ai shkëlqeu në kriket dhe hokej, ndër të tjera.

Judy Gregory, një nga mësueset e tij kujton se ai u dallua si fëmijë.

“Ai gjithmonë shquhej në turmë si një djalë i vërtetë dhe i dashur. Shumë i matur dhe me një sens të madh humori.”

Fëmija i emigrantëve indianë të brezit të dytë, lindi para kohe, ndoshta nxitoi të linte gjurmën e tij në vendin që e bëri kryeministër.

Megjithatë, në moshën 13-vjeçare, Rishi u refuzua nga komiteti i bursave në Winchester, shkolla prestigjioze ku tarifat e shkollimit tani janë 43,000 £.

Ai ka deklaruar se ky është një nga dështimet më të mëdha të jetës së tij.

“Ishte një punë e madhe” , kishte thënë ai në një intervistë.

“Kur u refuzova, ishte një problem i madh për prindërit e mi.”

Por ai shpejt u dallua për performancën e tij të lartë në financa ndërsa luante kriket, hokej dhe futboll në kohën e lirë.

Rishi duket se ka flirtuar fillimisht me euroskepticizmin si adoleshent, duke shkruar në revistën e tij shkollore The Wykehamist për retorikën e Punës së Re që dukej “shqetësuese pro-evropiane”.

Studioi në Oksford dhe punoi për Goldman Sachs

Ai i kaloi pushimet verore duke punuar në “Kuti’s Brasserie”, një restorant indian në bregun ujor të Southampton.

Më pas ai fitoi një bursë në Kolegjin Lincoln, Oxford, duke fituar një diplomë në Filozofi, Politikë dhe Ekonomi.

Pas Oksfordit, Rishi mori një rrogë të majme në Goldman Sachs dhe u transferua në Londër, duke blerë një apartament prej 210,000 £ në Kensington të Jugut me ndihmën e prindërve të tij.

Ai u takua me gruan e tij në Stanford

Pas tre vjetësh atje, ai fitoi një bursë në vitin 2005 duke bërë MBA në Stanford , Kaliforni.

Aty, në moshën 24-vjeçare, ai u interesua për një kolege studente të quajtur Axata Marti, për hir të së cilës ndryshoi orarin e kursit “për të qenë në të njëjtën klasë me studenten e re.

Për hir të tij, Axata la takat e saj të larta në dollap, veshur me sandale dhe këpucë të sheshta për të shoqëruar Sunakin e imët që po ecte me një çantë shpine.

Gruaja e Rishi Sunak është vajza e miliarderes Narayana Marti, “Bill Gates of India”.

Ai themeloi një kompani softuerike, Infosys, në fillim të viteve 1980 dhe tani është njeriu i gjashtë më i pasur në vend.

Në intervista, Sunak pretendon se ai kurrë nuk ka marrë drogë apo edhe një cigare.

Ai pranon se si fëmijë ka veshur një “kostum” dhe më pas ka shkuar në “shumë klube nate”.

Ai pretendon se është një fans i madh i filmave ” Star Wars ” dhe James Bond.

Nga Los Angeles në Downing Street

Në dasmën e tyre në vitin 2009, Rishi dhe Aksatha mirëpritën një mijë të ftuar që shijuan një festë dy-ditore në Bangalore. Menjëherë pas kësaj, çifti u transferua në Santa Monica, një periferi buzë plazhit të Los Anxhelosit, ku Rishi (i cili deri atëherë kishte kaluar disa vite fitimprurëse duke punuar në fondet mbrojtëse) ndihmoi në fillimin e një firme investimi të quajtur Theleme Partners.

Ata kanë një vilë atje, një apartament prej 5.5 milionë paund me pamje të jashtëzakonshme të Oqeanit Paqësor, ku familja herë pas here pushon.

Ngritja e tij profesionale ishte e shpejtë, vetëm shtatë vjet pasi ai kaloi pragun e Westminsterit si deputet dhe mori frenat e vendit. Si hindu, Sunak bën betimin e tij parlamentar mbi tekstin e shenjtë sanskrit, Bhagavad Gita