Gazeta malazeze: Sali Berisha është financuar nga Rusia

Gazeta malajzeze ‘Pobjeda’ ka ndarë raportin e shërbimeve amerikane mbi influencën ruse në politikën e Malit të Zi, Bosnjës dhe Shqipërisë. Në artikull shkruhet se njerëzit e Moskës në Ballkan janë Milorad Dodik dhe Sali Berisha, të cilët kanë marrë para nga miliarderi rus Konstantin Malofejev.

ARTIKULLI I PLOTË:

Pasditen e djeshme, Ministria e Punëve të Jashtme të Malit të Zi shpalli persona “non grata” gjashtë diplomatë rusë të Ambasadës së Federatës Ruse në Podgoricë, pasi në një operacion të fshehtë Agjencia e Sigurisë Kombëtare, në bashkëpunim me shërbimet e inteligjencës amerikane dhe britanike, ekspozoi një rrjet prej të paktën 38 personave, të cilët dyshohet se kanë punuar në interes të shërbimeve të inteligjencës ruse.

Përveç gjashtë diplomatëve rusë, dy shtetas malazezë, Radomir Sekuloviç, diplomat në pension nga Ministria e Punëve të Jashtme, si dhe një person tjetër me banim në Podgoricë, i cili siç mësojmë nuk është i punësuar në institucionet shtetërore por ka kompani private.

Nën hetim janë edhe të paktën 30 shtetas rusë që jetojnë në Mal të Zi dhe kanë leje të përkohshme qëndrimi atje, të cilët dyshohen për mbledhjen e të dhënave dhe kontaktet me persona nga shteti dhe kompani private në Mal të Zi.

Sipas informacioneve të gazetës, është e mundur që në Mal të Zi të ketë një numër më të madh të shtetasve rusë, sepse të gjitha informacionet operacionale dhe të dhënat e dërguara nga shërbimet partnere tregojnë se Moska gjatë viteve të fundit ka përfshirë shumë qytetarë të saj në rrjet. të aktiviteteve të spiunazhit.

Zbulimi

Informacioni për aksionin e ANB-së dhe shërbimeve të inteligjencës perëndimore është publikuar rreth mesditës në portalin Vijesti, ndërsa pak më vonë është konfirmuar edhe nga kryeministri në mandatin teknik, Dritan Abazoviç, i cili ka theksuar se “janë arrestuar disa persona” dhe vuri në dukje se qëllimi i aksionit ishte “parandalimi i përhapjes së ndikimit malinj”.

Siç mëson Pobjeda, publikimi i lajmit për aksionin i planifikuar prej kohësh dhe sekret, ka bërë jo pak bujë në krye të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare dhe i ka detyruar të reagojnë urgjentisht dhe të arrestojnë dy shtetasit malazezë.

Duket se disa shtetas rusë më herët në mëngjes kanë pasur informacion se autoritetet hetimore malazeze janë vënë në gjurmët e tyre. Këtë e dëshmon një skenë nga Podgorica, e cila është përshkruar në detaje nga një lexues i Pobjedës. Sipas pretendimeve të tij, dje rreth orës 09:10, një makinë e zezë ka përzënë dy persona para rezidencës së ambasadorit rus (Ulica Beogradska), të cilët me shpejtësi kanë dalë nga makina duke mbajtur në duar dy çanta të mëdha dhe kanë hyrë në rezidenca e ambasadorit. Nuk dihet nëse ata u larguan më vonë nga rezidenca, e cila trajtohet si territor i një shteti sovran.

Megjithatë, është e sigurt se aksioni ndërkombëtar ishte planifikuar saktësisht dhe se, sipas informacioneve të Pobjedës, rrethi ende nuk është mbyllur dhe nuk janë vendosur të gjitha pikat ku vepronin agjentët e inteligjencës ruse.

Këtë e di edhe Moska, siç mund të konstatohet nga njoftimi i Ambasadës së Federatës Ruse në Podgoricë.

Mbrëmë, pasi gjashtë diplomatët e tyre u shpallën persona të padëshiruar, Ambasada ruse njoftoi opinionin se kishte marrë vendim për pezullimin e punës së departamentit konsullor për shkak të “sjelljes armiqësore të autoriteteve malazeze”. Dhe kjo nga sot.

– Në lidhje me trajtimin armiqësor të autoriteteve malazeze ndaj ambasadës ruse në Mal të Zi, puna e departamentit konsullor është pezulluar nga data 30 shtator për një periudhë të pacaktuar – njoftoi Ambasada e SHBA-së, dhe qytetarët rusë në Mal të Zi u rekomanduan “të kontaktojnë ambasadat ruse në shtetet fqinje”.

ZGJERIMI I RRJETEVE

Njoftimi zyrtar i djeshëm i Ambasadës së Federatës Ruse është reagimi i pritshëm ndaj veprimit të sektorit të inteligjencës dhe organeve hetimore malazeze dhe sigurisht që do të ketë masa reciproke nga Moska.

Megjithatë, njoftimi i Ambasadës së Federatës Ruse duhet të interpretohet edhe si përpjekje për të ndalur hetimet për aktivitetet e ekipeve ruse të spiunazhit në Mal të Zi.

Por është një mision i pamundur: është një veprim ndërkombëtar, Mali i Zi është një vend anëtar i NATO-s dhe interesi jetik i fuqive perëndimore është të mbrojnë aleatët e tyre nga ndikimi malinj rus.

Pas agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, vëmendja e BE-së dhe NATO-s u ngrit në maksimum, sepse rezultoi se e ashtuquajtura “fuqi e butë” dhe ndikimi i heshtur i Rusisë mund të shndërrohet shumë lehtë në sulme të drejtpërdrejta ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të shteteve.

Prandaj nuk është rastësi që në mesin e këtij muaji (13 shtator) një zyrtar amerikan ekspozoi se çfarë po bënte Rusia në Evropë dhe si Moska – për të siguruar pika ndikimi në vendet e Evropës dhe të Ballkanit Perëndimor – pagoi burime të konsiderueshme financiare për njerëzit që supozohej të ishin “prokurë rusë” në Ballkan.

Për këto qëllime zakonisht përdoreshin politikanët pro-serbë. Këtë e tregojnë informacionet se nga Kremlini janë paguar burime të konsiderueshme financiare, përmes kanaleve të ndryshme, te Fronti Demokratik në Mal të Zi, por edhe te Milorad Dodik, anëtar i Presidencës së Bosnje-Hercegovinës. U raportua se para ka marrë edhe Partia Demokratike në Shqipëri – Sali Berisha.

– Ndër shembujt e paraqitur, në Bosnje, para zgjedhjeve të 2018-ës, Konstantin Malofejev ndihmoi fshehurazi në financimin e fushatës presidenciale të Milorad Dodik. Ky shembull tregon se Rusia nuk e përmbushi premtimin e saj për të investuar në zhvillimin ekonomik të Republikës Srpska, por përkundrazi mundësoi korrupsionin e partisë në pushtet dhe krijoi kushte të pabarabarta për partitë opozitare – tha një burim nga Departamenti i Shtetit.

Ai tha gjithashtu se ata mendojnë se kjo është vetëm maja e ajsbergut dhe njoftoi se janë në kontakt “me aleatët dhe partnerët për të mbledhur më shumë informacion rreth këtij kërcënimi”.

Sa i përket Malit të Zi, Departamenti i Thesarit i SHBA-së njoftoi në dhjetor 2018 se një nga kontaktet e kësaj organizate politike me oligarkun rus të afërt me Putinin – Oleg Deripaska – ishte një ish-oficer i Shërbimit Informativ Ushtarak Rus (GRU). Victor Alekseyevich Boyarkin.

Ata njoftuan në atë kohë se Boyarkin vepronte në emër të Deripaskës me 15 anëtarë të tjerë të GRU-së, të cilët u sanksionuan për ato që ata thanë se ishin “aktivitete dashakeqe”, të cilat përfshinin një përpjekje për të ndërhyrë në zgjedhjet e 2016 në SHBA, përpjekje për të minuar organizatat ndërkombëtare me Sulmet kibernetike dhe tentativa për vrasje në Mbretërinë e Bashkuar.

Fronti Demokratik, siç raporton Pobjeda, ka bashkëpunuar edhe me miliarderin rus, Malofeyev tashmë të përmendur, për të cilin ka shkruar edhe qendra kërkimore britanike Belinket (Bellingcat) në bashkëpunim me revistën ruse The Insider.

OPERACIONI MALI I Zi

Historia e ndikimit malinj të Moskës u zbulua në mënyrë dramatike gjatë gjyqit për tentativë terrorizmi në ditën e zgjedhjeve në vendin tonë në tetor 2016.

Udhëheqësit e DF Andrija Mandiç dhe Milan Knezheviç u dënuan në shkallë të parë për përpjekjen për të rrëzuar me dhunë Partinë Demokratike të Socialistëve dhe liderin e saj, tani presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviç.

Oficerët e inteligjencës të shërbimit të inteligjencës ushtarake ruse – GRU (Drejtoria kryesore e Inteligjencës së Shtabit Kryesor të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse) – Vladimir Popov dhe Eduard Shishmakov – u akuzuan për organizimin e tentativës për terrorizëm.

Ndonëse dy oficerët e inteligjencës ruse nuk ishin asnjëherë në dispozicion të gjyqësorit malazez, hetimi zbuloi lidhjet e tyre me qarqet ekstremiste në Serbi, por – që është tregues – edhe se ata kishin pasaporta të ligjshme gjatë qëndrimit në Beograd. Vetëm – me emra të tjerë. Doli të ishte e njëjta grumbull pasaportash me ato të përdorura nga spiunët rusë në përpjekjen për të helmuar agjentin e inteligjencës ruse Skripal.

Ishte gjyqi për tentativë terrorizmi që zbuloi lidhjet e fshehura midis inteligjencës ruse dhe grupeve ekstremiste serbe, shtetas të Serbisë që u përdorën në vjeshtën e vitit 2016 për të vepruar në Mal të Zi, mes të cilëve ishte edhe ish-gjenerali i Zadramerisë, Bratislav Dikiq.

Megjithatë, ekspozimi më serioz i rrjetit të ndikimit malinj të Rusisë në Malin e Zi dhe skenën politike lokale u ndërpre papritmas pas ndryshimeve politike tektonike, ndryshimit të pushtetit të Partisë Demokratike të Socialistëve të Gjukanoviqit në gusht 2020, kur ishte e qartë se malazezi i ri qeveria donte të dërgonte historinë e grushtit të shtetit”. Këtë e vërtetoi edhe vendimi i Gjykatës së Apelit të shkurtit 2021, trupi gjykues i së cilës rrëzoi dënimin e Gjykatës së Lartë.

Megjithatë, pas agresionit rus kundër Ukrainës më 24 shkurt të këtij viti, situata gjeostrategjike ndryshoi në mënyrë dramatike, gjë që çoi në intensifikimin e aktiviteteve të agjencive perëndimore të inteligjencës, të cilat tani filluan të veprojnë në mënyrë të koordinuar, nga frika se ndikimi rus në Ballkanin Perëndimor. mund të çojë në trazira të mëdha politike, por edhe në hapjen e pikave të reja të nxehta të konfliktit.

PASOJAT E LUFTËS NË UKRAINË

Në këtë kuptim, është e nevojshme të lidhet qartë paralajmërimi i Departamentit të Shtetit të pesëmbëdhjetë ditëve më parë, me veprimin aktual që ANB po kryen në bashkëpunim me partnerët perëndimorë: qëllimi është të ekspozohen lidhjet e fshehura dhe njerëzit që punojnë për interesat e Moskës në këto. zonave, me qëllim kufizimin e ndikimit si masë parandaluese të Rusisë.

“Duke vënë në dukje financimin e fshehtë politik rus dhe përpjekjet ruse për të minuar proceset demokratike, ne paralajmërojmë këto parti dhe kandidatë të huaj se, nëse ata marrin fshehurazi para ruse, ne mund dhe do t’i ekspozojmë ato”, tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit më 13 shtator. .

Me një shënim tjetër të rëndësishëm: se SHBA-ja dëshiron t’u mundësojë qeverive të 100 vendeve (?!) “të ndërmarrin veprime të pavarura kundër këtij kërcënimi që minon demokracinë e tyre”.

“Ne presim që vendet që kemi njoftuar të na japin informacionin e tyre për financimin e fshehtë politik rus, gjë që më pas do të rrisë kuptimin tonë për këtë kërcënim”, përfundoi zyrtari amerikan.

Edhe pse asnjë zyrtar malazez nuk do ta konfirmojë zyrtarisht këtë, është e qartë se SHBA-ja dhe partnerët perëndimorë i kanë dhënë disa të dhëna të rëndësishme Malit të Zi. Sipas informacioneve të Pobjedës, aksioni i nisur zyrtarisht dje nuk mund të jetë fundi i aktiviteteve për ekspozimin e lidhjeve dhe ndikimeve të fshehura në Mal të Zi.

Rusia: Ne do t’i përgjigjemi vendimit të Malit të Zi

Ministria e Punëve të Jashtme ruse do t’i përgjigjet deklarimit të gjashtë diplomatëve të saj në vendin tonë si persona non-grata, tha mbrëmë Ministria.

“Siç kemi njoftuar më herët, Rusia do të japë një përgjigje adekuate”, tha ministria, siç raporton RIA.

Konjeviç apeloi që të vazhdohet me aksionin dhe e “këshilloi” Axhiçin në Qeveri

Ministri i Mbrojtjes dhe zëvendëskryeministri në mandatin teknik, Rashko Konjeviç, duke iu referuar hetimeve ndaj të dyshuarve për spiunazh për nevojat e shërbimit rus dhe si i ftuar në Tv E tha se nuk është çudi.

– Ky është një vlerësim politik dhe unë do të ndaloja këtu. Është shumë e rëndësishme që fillimisht Agjencia e Sigurisë Kombëtare dhe më pas Prokuroria Speciale e Shtetit ka punuar në një aktivitet të tillë. Tani duhet t’i lihet SDT-së për t’i parë gjërat. Apeli im është që organet kompetente, ANB dhe SDT, të vazhdojnë aktivitetet e tyre në atë fushë – theksoi Konjeviq.

Në seancën e djeshme të Qeverisë së Malit të Zi, ministri i Punëve të Brendshme në mandatin teknik, Filip Axhiç, tha se po bëjnë gjithçka për ta pastruar vendin nga ndikimet e huaja.

– Jam krenar për aktivitetet që MPB-ja dhe ANB-ja po i kryejnë këto ditë, këto aktivitete të mrekullueshme kanë për qëllim mbrojtjen e interesave kombëtare të Malit të Zi – tha Axhiq.

Ndaj këtij vlerësimi ka reaguar ministri i Mbrojtjes Konjeviq, duke paralajmëruar Axhiçin se “kur të marrë vesh se kujt i hiqet liria dhe me kë janë në marrëdhënie, mund të ndryshojë mendje”.

Sipas portalit M, gruaja e diplomatit të dyshuar në pension Sekuloviq është në listën e këshilltarëve të Urës për zgjedhjet në Podgoricë.

Pas vërejtjes së Konjeviçit, kryeministri Abazoviç ka reaguar duke thënë: “E di kujt i hiqet liria”.