Sot miliona njerëz i japin lamtumirën e fundit monarkes më jetëgjatë në historinë e njerëzimit (Detajet e funeralit)

Britania do t’i japë sot lamtumirën e fundit mbretëreshës Elizabeth II – monarkes së vendit që sundoi për 70 vjet.

Funerali Shtetëror është i pari i këtij lloji që nga ai i Winston Churchill në 1965 dhe do të marrë formën e një ceremonie të përpunuar që do të shohë arkivolin e Madhërisë së Saj të transportuar nga Westminster Hall në Westminster Abbey dhe më në fund në Kështjellën Windsor.

Qindra personalitete do të marrin pjesë në shërbimin në Abbey, me presidentë, kryeministra në mesin e kongregacionit prej 2,000 trupash.

Transporti për Londrën ka thënë se pret më shumë se një milion njerëz të linjës së itinerarit në Londër, pasi miliona të tjerë e shikojnë nëpërmjet televizioneve në mbarë botën.

Radha për vajtuesit për të vizituar arkivolin e monarkes së ndjerë, u mbyll në orën 22:45 të së dielës.

Të dielën mbrëma, me urdhër të shërbimit u konfirmua se stërnipërit e Mbretëreshës, Princi George dhe Princesha Charlotte, do të marrin pjesë në ngjarjen historike.

Çfarë pritet të ndodhë sot:

-Anëtarët e fundit të radhës që janë të pranishëm në Londër që nga e mërkura do t’i bëjnë nderimet e tyre Mbretëreshës në Westminster Hall herët këtë mëngjes;
-Arkivoli i Mbretëreshës do të zhvendoset në Westminster Abbey për një shërbim funerali njëorësh ku do të marrin pjesë liderë botërorë, krerët e shteteve, mbretërit dhe personalitete të huaja;
-Stërnipërit e saj Princi George dhe Princesha Charlotte, të cilët janë të dytët dhe të tretët në radhën e fronit, do të marrin pjesë në funeral;
-Princi Harry dhe Meghan Markle, Duka dhe Dukesha e Sussex, gjithashtu do të marrin pjesë në procesion dhe do të jenë të pranishëm në shërbimin funeral;
-Pasdite arkivoli i monarkes së ndjerë do të transportohet në kapelën e St.George në Windsor për një shërbim të përkushtuar. Shërbimi funeral i mëngjesit do të transmetohet në mbarë botën;
-Në fund të shërbimit të përkushtimit, arkivoli i saj do të ulet në Kasafortën Mbretërore në Windsor dhe familja e saj do të kthehet në mbrëmje për një shërbim privat;