Rikthehet FRIKA / “Shpërthen” COVID19 Kina izolon qytetin me 16 milionë banorë

Duket se COVID-19 vijon ende të frikësoj botën teksa në Kinë janë rritur rastet e reja.

Rreth 16 milionë njerëz në qytetin kinez të Chengdu do të jenë efektivisht nën izolim nga e enjtja, ndërsa autoritetet përpiqen për të frenuar një shpërthim të ri të Covid-19, shkruan France 24.

Kina është ekonomia e fundit e madhe e lidhur me një politikë zero-Covid, duke eliminuar shpërthimet e virusit me mbyllje të menjëhershme, testime masive dhe karantina të gjata.

Chengdu, në jugperëndim, është bërë i fundit që ka njoftuar një mbyllje, duke thënë në një njoftim zyrtar se banorët duhet të “qëndrojnë në shtëpi në parim” nga ora 6 pasdite e së enjtes për të luftuar një valë të re infeksionesh.

Çdo familje do të lejohet të dërgojë një person për të blerë sende ushqimore dhe mallra thelbësore në ditë, me kusht që ata të kenë rezultuar negativ në 24 orët e mëparshme, thuhet në njoftim.

Të gjithë banorët do të testohen për virusin midis të enjtes dhe të dielës dhe i është kërkuar të mos largohen nga qyteti nëse nuk është “absolutisht e nevojshme”.

“Gjendja aktuale e epidemisë është anormale, komplekse dhe e zymtë”, thuhet në njoftim, duke shtuar se masat synojnë “të ndalojnë me vendosmëri përhapjen e shpërthimit dhe të garantojnë shëndetin e të gjithë qytetarëve”.

Chengdu regjistroi 157 infeksione të reja lokale të enjten, nga të cilat 51 nuk shfaqën simptoma, tha qeveria e qytetit në një njoftim të veçantë.