Një ikonë mode, një nënë e dashur dhe një filantropiste. Kjo është trashëgimia që Princesha Diana e Uellsit la pas në momentin e vdekjes së saj më 31 gusht 1997. 25 vite më vonë, Princesha Diana vazhdon ta ruajë imazhin pozitiv që ka krijuar te njerëzit, jo vetëm si një ikonë mode.

Për të mirë e për të keq, Diana ishte në qendër të vëmendjes, që nga momenti kur doli në sy të publikut deri në fundin e saj të hidhur. Ndërsa tabloidet britanike ishin dritaret kryesore të jetës së mbretërve në Pallatin Buckingham, sot jeta e saj (ngritjet dhe uljet e saj) mund të gjendet lehtësisht në internet.

Kjo falë një përzgjedhjeje të madhe argëtimi: nga dokumentarët, në seritë e Netflix, apo filmat e nominuar me çmime. Ashtu si gjatë jetës së saj, Dianën edhe sot e kësaj dite e duan brezat e rinj. Ajo që është interesante të theksohet është se përveçse janë të rinj, jo të gjithë kanë lindur në Mbretërinë e Bashkuar.

“Nuk jam i sigurt se si e njoha. Ndoshta përmes televizionit, duke parë ndonjë lajm apo një dokumentar për të. Por ajo që di me siguri është se kur isha i vogël dhe e pyeta se kush ishte, e gjithë familja imekishte disa informacione interesante për jetën e saj, publike dhe private”, tha gazetari Santiago Martinez.

Qoftë përmes kujtimit të prindërve tanë, qoftë përmes përshkrimit që na jepet përmes mediave që ndjekim sot, trashëgimia e Dianës mbetet paksa e paprekur në mendjet e shumë të rinjve dhe ndoshta ka një arsye për këtë. Një vështrim se si momentet ikonike të saj hartuan një mit që kapërceu kufijtë dhe brezat.

Princeshat janë po aq njerëzore sa ne të tjerët

Si të gjitha përrallat, historia e princeshës Diana filloi me një princ. Imazhi i saj publik u ngrit në vitin 1981 me shpalljen e fejesës së saj me Princin Charles, me një intervistë televizive ku Diana shfaqi një sjellje kryesisht të turpshme në kamera: kokën e anuar pak, shikimin pjesërisht të fshehur nga flokët e saj, një zakon i vogël për të kafshuar buzët dhe një krah të mbështjellë rreth vetes.

RON BELL/E drejta e autorit 2018 The Associated Press. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Kjo “ndrojtje” ishte diçka që e pikasi atë në fillimet e jetës së saj publike. Qoftë e fshehur pas flokëve apo pas një velloje të trashë nusërie, Diana madje u fiksua si “Shy Di”, edhe pse më vonë do të provonte se nuk ishte aspak ashtu siç e portretizonin mediat, shkruan abcnews.al.

“Mendoj se ajo që mua dhe shumë njerëzve të tjerë më pëlqen te Diana është se ajo e bëri familjen mbretërore të ndihej më njerëzore. Edhe nëse mendoj se ajo që e bën familjen mbretërore kaq magjepsëse është pikërisht sa larg duken nga realiteti ynë, në një moment ose në një tjetër, nëse nuk ka asnjë mënyrë për t’u ndjerë me ta, ju ndaloni së kujdesuri”, tha Gabriella de Caro, një 24-vjeçare.

Anonim/AP1989

Diana vërtetoi se një princeshë mund të jetë shumë si kushdo tjetër. Një grua e re që gjen mënyrën e saj për t’u marrë me të qenit në qendër të vëmendjes. Një grua, e cila si çdo qenie tjetër njerëzore, u nënshtrohet nevojave të saj fizike, deri në atë masë sa e zuri gjumi gjatë një mbrëmjeje në Muzeun Victoria dhe Albert në nëntor të vitit 1981 (pak para se të shpallte publikisht se ishte shtatzënë).

Një grua që përveçse princeshë, ishte edhe nënë dhe bënte atë që bëjnë shumë nëna: vraponte zbathur në një garë për nëna, e mbajtur gjatë një dite sportive në shkollën Wetherby, ku djali i saj Princi William ishte nxënës, shkruan abcnews.al.

Imazhi që krijoi si një ikonë mode

Ashtu siç ka profile të rrjeteve sociale që mbledhin veshjet më të mira të Bella Hadid, ka llogari që bëjnë të njëjtën gjë me Princeshën Diana. Dhe kjo nuk do të thotë vetëm t’i hedhësh dritë fustaneve më elegante të veshura në evente zyrtare, por edhe të vlerësosh stilin e saj në veshjet e saj të përditshme.

Image

Stili i saj ikonik “laid back” madje frymëzoi një fotosesion. Një nga shembujt më të mirë se si Diana vendosi tendencat është “fustani i hakmarrjes” i famshëm. Një fustan i zi me supe jashtë që ajo veshi në të njëjtën mbrëmje, Princi Charles rrëfeu tradhtinë e tij në një intervistë televizive.

Të tilla ishin polemikat në atë kohë që termi “fustan hakmarrjeje” përdoret edhe sot. Në të vërtetë, stili i Dianës është ende i gjallë. Stili i veshjeve të saj në rrugë “ringjallet” vazhdimisht nga revistat e modës, duke i kthyer veshjet e saj si frymëzim në radar gjithnjë e më shpesh, shkruan abcnews.al.

The Real Reason Princess Diana Wore Her 1994 Revenge Dress

Princeshat mund të jenë heronj të përditshëm

Ndërsa martesa me trashëgimtarin e kurorës britanike mund të sjellë rrezikun e të jetuarit nën hijen e tij, Diana arriti të lulëzonte nën vëmendjen e saj, përmes veprimeve të saj në punën sociale. Trashëgimia kryesore e Princeshës së Uellsit është pa dyshim efekti i saj si filantropiste, shkruan abcnews.al.

Mbrojtëse e shumë bamirësive dhe organizatave të ndryshme, ajo shpesh vizitonte spitalet dhe shkollat ​​dhe zhvilloi interes për sëmundje të rënda dhe çështje të lidhura me shëndetin jashtë fushëveprimit mbretëror. Padyshim, shembulli më i mirë për këtë ishin vizitat e saj të shumta tek pacientët me AIDS dhe HIV pozitiv, shtrëngimi i duarve pa doreza, duke thyer kështu frikën irracionale se sëmundja mund të transmetohej me kontakt të rastësishëm.

HANS DERYK/AP1991

Një vendim i rëndësishëm që jo vetëm edukoi njerëzit, por tregoi thellësinë e dhembshurisë së saj. “Ndoshta ishte shumë e bukur të shihje Dianën të rritet në kohë reale. Duke shkuar nga një ambient ku keqtrajtohej tek “lirimi” i saj në një farë mënyre. Ndoshta nëse do të jetoja në të njëjtën kohë me të, do të isha frymëzuar nga mënyra se si ajo i luftoi betejat e saj”, tha de Caro.

Një shembull tjetër është shëtitja e saj nëpër një fushë të minuar aktive në Huambo, Angola dhe takimi i saj me të mbijetuarit e minave tokësore. Ashtu siç përdori ndikimin e saj për ata që kishin vërtet nevojë për vëmendjen e mediave, brezat e rinj sot e mbrojnë hapur Dianën për faktin se foli hapur për shëndetin e saj mendor, shkruan abcnews.al.

John Stillwell/AP

Princesha zbuloi se ajo luftoi me buliminë dhe depresionin pas lindjes. Shumë e krahasojnë përvojën e Princeshës Diana me Meghan Markle, Dukeshën e Sussex. Si një amerikane e divorcuar, e martuar me djalin e Dianës, Princin Harry, Markle mori pjesën e saj të kritikave nga mediat britanike.

Në vitin 2020, çifti vendosi të largohej si anëtarë të familjes mbretërore dhe të transferohej në Kaliforni. Një vendim për të cilin, shumë argumentojnë, vetë Diana do të ishte krenare. Duke jetuar një jetë nën syrin e publikut, edhe arritjet më të vogla të Princeshës Diana u festuan.

Dhe se vdekja e saj tragjike vetëm sa e vulosi atë kujtim, duke e ngrirë dhe duke e kthyer në një mit që ndoshta do të vazhdojë të adhurohet nga shumë njerëz, për shumë vite në vazhdim. /abcnews.al