Kampionia dhe rekordmenia e Europës, Luiza Gega po nderohet paraditen e kësaj të marte me një ceremoni në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

Luiza Gega u shpall kamione Europe në garën e 3000 metrave me pengesa, e zhvilluar në Mynih. Si asnjëherë më parë Shqipëria tashmë ka edhe një kampione europe në atletikë dhe ajo është e vetmja sportiste shqiptare në këtë sport elitar, Luiza Gega.

Në finalen e garës së 3000 m/p atletja shqiptare befasoi këdo, përveç vetes, siç tregon ajo në rrëfimin e saj për Top Channel.