VIDEO/ Mbyllen baret pas orës 18.00 italianët i vënë flakën shesheve kundër masave anitCovid

Italianët kanë dalë sërish në rrugë pas orës 18:00, kur mbyllen me detyrim beret dhe lokalet si pasojë e Covid19 duke kundërshtuar masat e marra nga qeveria.

Siç shihet edhe nga pamjet, qytetarët i kanë vënë flakën shesheve dhe janë përplasur me policinë, pasi refuzojnë që tu nënshtrohen masave të ndërmarra.

Mijëra qytetarë italianë po ashtu vërshuan në sheshet qendrore të qyteteve nga Torino në Katania, për të shprehur pakënaqësitë e tyre, kundër masave të reja kufizuese anti-Covid.

Nga protestat e sotme, janë regjistruar të paktën 4 arrestime në Romë dhe shqetësimi po rritet në të gjithë Italinë.

Protestat filluan në Napoli, ku gjatë përleshjeve të së premtes, pati lëndime të shumta, përplasje me policinë dhe dy të arrestuar.

Për katër të arrestuarit gjyqi do të fillojë në nëntor. Megjithatë protesta të reja parashikohen nga Torino në Terni, nga Bari në Catania

https://www.facebook.com/localteamtv/videos/1798408546984896/