Vrásja e vëllait ktheu Preng Gjinin në Shqipëri, betimi që bëri mbi trupin e pajetè të Toninit

Preng Gjini, i plágòsuri nga shpèrthími i sotëm kishte disa vite që nuk kishte shkèlur në Shqipëri për shkak të hásmèrive. Ekzèkùtimi i vëllait, Tonin alias Armando Gjini më 12 Gusht 2019 e riktheu në atdhe.

Burime për Fax News konfirmojnë se Prenga është betuar mbi trupin e pajetë të të vëllait se do të merrte hák, ndërsa pas vrásjès ai ka mbërritur me vonesë, duke lëvizur edhe orarin e várrímit. Vetëm 5 muaj më vonë ndodhi një nga vrásjèt më místèriòze në vend, èkzèkutími i Kastriot Reçit, në Rrëshen, autori i të cilit ende shëtit i lirë dhe ngjarja ka mbetur e pazbardhur.

Në qytetin e origjinës së tyre në Rrëshen, flitet nën zë me emra konkret se kush qèlloi mbi kë, por autoritet akoma nuk kanë prova për implikimin e tyre. Ashtu sikurse pohojnë burimet, pas ngjarjes së sotme, gjákrát vetëm sa janë nxèhur sërish dhe zinxhiri i ngjarjeve do të vijojë të jetë i hapur.

Familja e Tonin Gjinit, dy famijët e tij dhe bashkëshortja, pak ditë èkzèkùtimit janë larguar nga vendi në drejtim të një shteti të Bashkimit Europian, për shkak të fríkës së hákmárrjes. Preng Gjini është ndaluar më herët në Itali për pròstítucion dhe aty ka nisur kònflíkti mes Reçëve dhe Gjinëve, për lùftè territoresh.

Shènjestra e átèntatit të sotëm Preng Gjini, aktualisht ndodhet në sallën e opèracionit ku po i nënshtrohet një ndërhyrjeje kírùrgjikale.(A.M/Faxweb.al)