EMRI/ Kánosi me thíkë 20-vjeçarin në lokal, árrestohet autori në Shkodër. Pòlicia zbardh ngjarjen

Pòlicia ka vënë në pránga autorin e dyshuar të kònfliktit në një lokal të Shkodrës, ku u kános me thíkë një 20-vjecar i identifikuar si Emanuel Gjergj Gjergjndreaj, 20 vjeç. Autori i dyshuar Kristian Hila, 24 vjeç, e plágosi me mjet prerës pas një ònflikti verbal jashtë një bar kafeje në lagjen Skënderbeg.

I plágosuri ndodhet në gjendje të rèndë në spitálin e Shkodrës, ndërsa autori do të përballet me dy vepra penále “Vrásja me paramendim, mbetur në tentátivë” dhe “Mbajtja pa leje e ármëve të ftohta”.

Njoftimi i plotë: Zbardhet dhe dokumentohet ngjarja e ndodhur mbrëmjen e datës 01.08.2020, ku u plágos me mjet prerës një 20-vjeçar. Arrèstohet në flagrancë autori i dyshuar i ngjarjes. Nga strukturat e DVP Shkodër në bashkëpunim me Komisariatin e Pòlicisë Shkodër, pas njoftimit të marrë se shtetasi E. Gj., është plágosur me mjet prerës (thíkë), menjëherë shërbimet pòlicore janë vënë në ndjekje për identifikimin dhe kapjen e autorit të kësaj ngjarje.

Nga veprimet hetimore intensive të bëra, është bërë e mundur dokumentimi i plotë ligjor i kësaj ngjarje kríminale, ku është árrestuar në flagrancë autori i dyshuar konkretisht shtetasi K. H.,24 vjeç, banues në fshatin Grudë e Re, Shkodër.

Nga provat e grumbulluara ka rezultuar se kònflikti ka ndodhur në ambientet e jashtme të një bar-kafeje në lagjen Skënderbeg, në Shkodër, ku ky shtetas pas një kònflikti verbal me fjalë ka plágosur me mjet prerës (thikë) shtetasin E. Gj. 20 vjeç, banues në fshatin Grudë e Re, Shkodër, i cili aktualisht ndodhet në gjendje të rèndè, në Spitálin Rajonal Shkodër.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprat penále “Vrásja me paramendim, mbetur në tentativë” dhe “Mbajtja pa leje e ármëve të ftohta”.(A.M/Faxweb.al)