3 sekretet për të mundur vapën e korrikut

Nga hidratimi deri tek mbajtja e këmbëve të thata, këto janë këshillat e ekspertëve për t’ju ndihmuar të ftoheni kur temperaturat rriten.

Mbani këmbët tuaja të thata dhe të freskëta Këmbët e nxehta dhe të djersitura nuk janë të duhurat në një ditë të nxehtë, por ndonjëherë shpkat me gisht nuk i përshtaten kodit të veshjes. Çelësi është që të mbani gishtërinjtë e thatë.

Këmbët e djersitura kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë infeksione të këmbëve thotë Joan Oloff, podiatrist dhe themelues i Joan Oloff Shoes. Shumica e njerëzve harrojnë të thahen midis gishtave të këmbëve kur dalin nga dushi ose jashtë pishinës. Vetëm pak lagështi mund të çojë në djersitje të shtuar gjatë ditës, thotë Dr Oloff.

Hidratohuni, Hidratohuni dhe Hidratohuni Dehidratimi mund të shkaktojë dhimbje koke, marramendje, dobësi dhe simptoma të tjera jo aq të këndshme. Kur djersitni, ju nuk humbisni ujë, por ju varfëroni trupin tuaj nga mineralet, thotë Carolyn Dean.

Pini të paktën gjysmën e peshës së trupit tuaj në kile, ujë. Vendosni disa copëza deri në 1 2 lugë çaji kripë deti ose kripë Himalayan në secilin litër ujë të pijshëm, thotë ajo. Rrini larg pijeve që shkatërrojnë trupin tuaj nga elektrolitet, të tilla si birrë, pije me gaz dhe pije sportive

Ushtrohuni herët ose vonë Nëse shijoni një vrapim gjatë orarit të drekës, mund ta ndryshoni atë para punës ose në mbrëmje për të shmangur pjesën më të nxehtë të ditës.

Hani ushqime të freskëta Kur fillon nxehtësia e verës, më pëlqen të përdor ushqime ftohëse, të tilla si shalqiri dhe nenexhiku, për të mbajtur të hidratuar dhe për të rikthyer ekuilibrin dhe qetësinë në sistemet natyrore të trupit, thotë Kerri Axelrod, trajner i certifikuar i shëndetit. Mentoli në nenexhik gjithashtu është treguar të shkaktojë një ndjesi të ftohti në tru dhe qetëson mendjen.