Shkåtërrimi i kolonave në Parkun e Apolonisë, të gjitha institucionet ishin në dijeni dhe nuk folën, Ka ndodhur 2 muaj më parë

Zyra e Administrimit dhe Koordinimit të Parqeve Arkeologjike Apoloni dhe Bylis ka reaguar për ngjarjen e rèndë të shënuar në zonën historike ku janë dëmtuar dy kolona të fasadës së fontanës monumentale.

Institucioni bën me dije se dëmtimi ka ndodhur që me datë 13 Prill të këtij viti, përkatësisht 2 muaj më parë, por pavarësisht kësaj, është mjaftuar me njoftimin e organeve kompetente, ndërsa nuk është dhënë njoftim zyrtar apo mediatik për ngjarjen e rëndë

Për më tepër, nuk ka një reagim as nga ana tjetër e organeve ligjzbatuese si policia apo ministria e Kulturës për shkallën e dëmtimeve, autorët e sùlmit bárbar mbi veprat historike pjesë të trashëgimisë shqiptare.

Reagimi i plotë: Zyra e Administrimit dhe Koordinimit të Parqeve Arkeologjike Apoloni dhe Bylis është vënë këto ditë, në qendër të një vale sulmi, të pambështetur në fakte, në lidhje me dëmtimin e një prej monumenteve të Parkut Arkeologjik Kombëtar të Apolonisë

Përgjegjës përpara opinionit publik dhe taksapaguesit shqiptar, sqarojmë Dy kolona të fasadës së fontanës monumentale të Apolonisë janë, fatkeqësisht, dëmtuar dy muaj më parë, gjatë periudhës së izolimit për shkak të Covid 19 Kolonat janë gjetur të thyera në datën 13 prill

Po atë ditë, pas mbajtjes së procesverbalit nga Zyra e Administrimit dhe Koordinimit të Parqeve Arkeologjike Apoloni dhe Bylis, është lajmëruar Ministria e Kulturës dhe është bërë denoncimi në Polici. Ekspertët e kësaj të fundit kanë ardhur në sit po atë ditë dhe kanë konstatuar dëmet në terren. Tashmë çështja po trajtohet nga organet kompetente.

Ndërkaq, mbështetur në konsultimet me restauratorë dhe arkeologë të ekipeve, që kryejnë gërmime arkeologjike në Apoloni, është hartuar nga Zyra e Administrimit dhe Koordinimit të Parkut, një projekt restaurimi, i cili është paraqitur për aprovim pranë Këshillit Shkencor të Institutit të Monumenteve

Pasi ka marrë aprovimin e këtij Këshilli, projekti ka kaluar për miratim dhe në Këshillin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore pranë Ministrisë së Kulturës. Është tërësisht i pavërtetë dhe i paqendrueshëm pretendimi se Instituti i Arkeologjisë nuk ka pasur dijeni për këtë ngjarje, duke qenë se Instituti Arkeologjik ka stafin e vet brenda Parkut të Apolonisë dhe përfaqësues të tij janë anëtarë të Këshillit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore

42 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Great post. I used to be checking continuously this weblog and I’m impressed! Extremely helpful information specifically the final section 🙂 I deal with such information a lot. I used to be looking for this particular info for a very lengthy time. Thanks and good luck. |

 11. We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have performed a formidable job and our whole neighborhood might be thankful to you.|

 12. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I really hope to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ;)|

 13. You really make it appear so easy with your presentation but I to find this matter to be actually something which I believe I would by no means understand. It sort of feels too complex and very broad for me. I am looking ahead for your subsequent publish, I will try to get the dangle of it!|

 14. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 15. My spouse and I stumbled over here coming from a different website and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page for a second time.|

 16. hi!,I like your writing so much! percentage we be in contact extra approximately your article on AOL? I require a specialist in this space to unravel my problem. Maybe that’s you! Having a look ahead to look you. |

 17. Somebody necessarily assist to make seriously articles I’d state. That is the very first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the analysis you made to create this particular publish amazing. Wonderful activity!|

 18. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha
  plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding
  one? Thanks a lot!

  Also visit my page; tracfone special

 19. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things
  or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

  My site: special

Leave a Reply

Your email address will not be published.