Jo vetëm alkool e muzikë, pronari i hotelit iu nxjerr ‘bojën’ mjekëve në mediat italiane: Zhul dhe pa etikë me stafin

Mjekët dhe infermierët që u dërguan në ndihmë të kolegëve të tyre në Itali, u ndëshkuan mbrëmjen e kaluar nga autoritetet e vednit fqinj sepse organizuar brenda hotelit ku qëndronin një festë me muzikë dhe alkool pasi përfunduan misionin e tyre atje.

Personeli mjekësor që mbërriti nga Tirana, i angazhuar në departamentet Covid-19 të Spitaleve Civile, u sanksionua mbrëmjen e djeshme nga policia lokale.

“Unë iu drejtova policisë dhe do ta bëja përsëri, sepse angazhimi në spital nuk justifikon mungesën totale të korrektësisë dhe respektimit të rregullave”: ky është shpërthimi i Luca Andriani, drejtor i Hotel & Regal Hotel Regal në Brescia, ku mjekët dhe infermierët shqiptarë, rreth një duzinë njerëz, u gjobitën nga policia lokale mbrëmjen e djeshme ndërsa festuan përfundimin e misionit të tyre në Itali në mbështetje të Spitaleve Civile për emergjencën e koronavirusit.

“Roja i natës më thirri rreth mesnatës dhe më tha që festa kishte vazhduar me orë të tëra, midis alkoolit dhe muzikës me zë të lartë, duke provokuar protesta nga të ftuarit e dhomave të tjera, të pushtuara gjatë kësaj periudhe ekskluzivisht nga personeli shëndetësor dhe forcat të rendit, në veçanti karabinierët – vazhdon – Askush nuk mbante maskë dhe shumë ishin në ballkon duke kënduar dhe ulëritur, duke prishur qetësinë publike. E cila është edhe më serioze nëse konsideroni se hoteli është drejt përpara spitalit

Sipas drejtorit të Hotel Regal, delegacioni shqiptar nuk ishte i ri për këto episode të çrregullimit: “Kishte tridhjetë mjekë dhe infermierë, ata ishin pritur në hotelin tonë për një muaj dhe të paktën dhjetë persona kanë qenë gjithmonë shumë të vështirë për tu menaxhuar – vazhdon Andriani -. Pavarësisht se u filmuan disa herë, si nga stafi i hotelit, ashtu edhe nga policia lokale gjatë kontrolleve periodike, ata shpesh krijuan mbledhje në dhoma, në zonën e pritjes dhe gjithashtu në ballkone dhe jashtë, ku mblidheshin për të pirë duhan. Dhe më pas ata nuk mbanin maska, ata lanë copa të vjella për t’u pastruar nëpër dhoma, ata u përpoqën të hyjnë në pishinën e mbyllur për rregulla antikovike dhe kështu me radhë

Javët e fundit, një “telefonatë mirësjellje për menaxhimin e shëndetit të spitalit kishte lënë gjithashtu hotelin. Është e qartë se askush nuk e ka vënë në dyshim punën e tyre në repart, por për ne na dukej e drejtë të raportonim sjelljet që ata kishin jashtë, veçanërisht në mbrëmje, kur ata ishin shpesh të këshillueshëm dhe për këtë arsye edhe më pak të disponueshëm për krahasim. Unë e kuptoj që të rinjtë kanë të drejtë të pushojnë, sidomos pas ditëve të tilla stresuese të punës, por pa e tejkaluar. Ne ende po flasim për 30-vjeçarë, jo për fëmijë

Andriani thekson se policia lokale në mënyrë të përsëritur ishte përpjekur ti “stërviste ata në përputhje me rregullat, duke shpjeguar rëndësinë e tyre për të frenuar përhapjen e infeksionit, por nuk kishte asnjë mënyrë. Komandanti në disa raste më thirri për të raportuar se kishte grumbullime të shkaktuara prej tyre në hollin e hotelit, por sigurisht që nuk jam sherif. Kam punonjës shqiptarë që janë përpjekur të flas me ta, për të kapërcyer çdo pengesë gjuhësore, por edhe në këtë rast pa rezultat

Pra, kur situata u përkeqësua mbrëmë, u nxitën sanksionet: “Më vjen keq që kemi shkuar deri më tani, por është e drejtë që pas kartonave të verdhë ai i kuq të arrin përfundimisht – përfundon Luca Andriani -. Raportimi ishte i domosdoshëm, veçanërisht pa respekt për ata që ndjekin rregullat. Unë jam mirënjohës për mjekët dhe infermierët shqiptarë që erdhën të na ndihmojnë, por nëse në vend që të na ndihmojnë ata na ekspozojnë ndaj rreziqeve më shumë për shkak të sjelljes së tyre, prania e tyre bëhet e padobishme

1 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 2. “I haven’t seen you in these parts,” the barkeep said, sidling during to where I sat. “Repute’s Bao.” He stated it exuberantly, as if low-down of his exploits were shared aside settlers about assorted a ‚lan in Aeternum.

  He waved to a expressionless hogshead apart from us, and I returned his gesture with a nod. He filled a glass and slid it to me across the stained red wood of the bar in the vanguard continuing.

  “As a betting fellow, I’d be delighted to wager a fair portion of enrich oneself you’re in Ebonscale Reach for the purpose more than the carouse and sights,” he said, eyes glancing from the sword sheathed on my cool to the bend slung across my back.

  https://maps.google.bj/url?q=https://renewworld.ru/budet-li-russkiy-yazyk-v-new-world/

 3. Excellent weblog right here! Additionally your site a lot up fast! What host are you the use of? Can I get your affiliate link in your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol|

 4. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.|

 5. Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a great author.I will always bookmark your blog and definitely will come back sometime soon. I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice day!|

 6. A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you ought to write more about this topic, it might not be a taboo matter but typically people do not speak about such topics. To the next! Best wishes!!|

 7. You can certainly see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart.|

 8. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 9. Normally I don’t learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice article.|

 10. Hi! I’ve been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to mention keep up the excellent job!|

 11. Thank you, I have just been looking for information about this subject for a long time and yours is the best I’ve found out so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?|

 12. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!|

 13. I used to be recommended this website by way of my cousin. I’m no longer certain whether or not this put up is written via him as no one else recognise such distinctive approximately my difficulty. You’re wonderful! Thanks!|

 14. My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page again.|

 15. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 16. I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I really hope to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now ;)|

 17. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 18. I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. Cheers|

 19. I have learn several excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you place to create this kind of magnificent informative site.|

 20. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.|

 21. You could certainly see your skills within the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.|

 22. Hey there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.|

 23. Excellent blog right here! Also your web site quite a bit up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link for your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol|

 24. I’m not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.|

 25. Excellent site. Plenty of helpful information here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And obviously, thanks on your effort!|

 26. My brother suggested I may like this web site. He was entirely right. This submit truly made my day. You can not consider simply how a lot time I had spent for this info! Thanks!|

 27. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks|

 28. I will immediately take hold of your rss as I can’t in finding your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please let me understand in order that I may subscribe. Thanks.|

 29. Excellent blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol|

 30. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to trade techniques with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.|

 31. No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.|

 32. Just want to say your article is as astonishing. The clarity to your put up is simply nice and i could assume you are an expert in this subject. Fine together with your permission allow me to seize your RSS feed to stay up to date with impending post. Thank you a million and please keep up the gratifying work.|

 33. Fantastic blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused .. Any suggestions? Thanks!|

 34. When someone writes an post he/she keeps the thought of a user in his/her brain that how a user can understand it. Therefore that’s why this article is outstdanding. Thanks!|

 35. whoah this weblog is excellent i like reading your articles. Keep up the great work! You know, many persons are hunting round for this info, you could aid them greatly. |

 36. I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!|

 37. First of all I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing. I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Cheers!|

 38. Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s website link on your page at proper place and other person will also do similar for you.|

 39. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my search for something concerning this.|

 40. you are truly a excellent webmaster. The site loading velocity is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a magnificent activity in this topic!|

 41. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!|

 42. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept|

 43. Nice blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol|

 44. Attractive part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact loved account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your augment and even I success you access constantly fast.|