Përgjigje për tre pyetje që i bëjnë të gjithë/ Sa kohë nevojitet për t’u shëruar nga koronavirusi


Covid19 u shfaq në fund të vitit 2019, por tashmë ka indikacione se disa pacientë mund të marrin një kohë të gjatë për t’u shëruar plotësisht.

Koha e rikuperimit do të varet nga sa seriozisht është i sëmurë. Disa njerëz do të shërohen shpejt, por mund të shkaktojë probleme të përhershme për të tjerët. Mosha, gjinia dhe problemet shëndetësore kronike mund të rrisin rrezikun e sëmundjes serioze nga Covid19

Sa më invaziv që të jetë trajtimi që ju merrni dhe sa më shumë që të zgjasë, aq më gjatë ka të ngjarë shërimi juaj.

Po sikur të kem vetëm simptoma të buta?

Shumica e njerëzve që infektohen me Covid-19 ka të ngjarë të shfaqin simptomat kryesore – kollë ose ethe. Por ata gjithashtu mund të ndiejnë dhimbje trupi, rraskapitje, dhimbje të fytit dhe dhimbje koke.Kolla është e thatë në fillim, por me kalimin e kohës, disa njerëz fillojnë të hedhin jashtë gëlbazën me qelizat e vdekura të mushkërive të vrara nga virusi. Këto simptoma trajtohen duke qëndruar shtrirë, me shumë lëngje dhe qetësues kundër dhimbjes si paracetamoli. Njerëzit me simptoma të buta duhet të shërohen mirë dhe shpejt.

Temperatura duhet të bjerë në më pak se një javë, megjithëse kolla mund të zgjasë më shumë. Një analizë e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) mbi të dhënat kineze thotë se duhen mesatarisht rreth dy javë për t’u rikuperuar.Po sikur të kem simptoma më serioze?Sëmundja për disa mund të bëhet shumë më serioze. Kjo zakonisht ndodh rreth shtatë deri në 10 ditë pasi personi është infektuar.Transformimi mund të jetë i papritur. Frymëmarrja bëhet e vështirë dhe shfaqet pneumoni. Kjo për shkak se megjithëse sistemi imunitar i trupit përpiqet t’i rezistojë – ai në të vërtetë reagon tepër dhe trupi pëson dëme kolateral. Disa do të duhet të shkojnë në spital për terapi me oksigjen.”Mund të kalojë shumë kohë përpara se një person të shërohet. Trupi përpiqet të marrë përsipër plagët dhe pezmatimet”, thotë mjekia e përgjithshme Sarah Jarvis duke shtuar se rikuperimi mund të zgjasë dy deri në tetë javë, ndërsa lodhja nga kjo merr kohë edhe më shumë.

Po sikur të kisha nevojë për kujdes intensiv?

OBSH vlerëson se çdo person i njëzetë do të ketë nevojë për trajtim të kujdesit intensiv, i cili mund të përfshijë anestezi dhe kujdesin e frymëmarrjes.Duhet kohë për t’u rikuperuar nga kujdesi intensiv, pa marrë parasysh se çfarë sëmundje. Para se të lëshohen në shtëpi, pacientët transferohen në një repart të rregullt. Alison Pitard, dekan e Shkollës së Mjekësisë Intensive të Kujdesit, thotë se mund të duhen 12-18 muaj para se një person të kthehet në normalitet pasi të kalojë në kujdes intensiv.Qëndrimi i gjatë në një shtrat spitalor çon në humbjen e masës muskulore. Pacientët janë të dobët dhe do të duhet kohë për të rindërtuar muskujt e tyre. Disa njerëz mund të kenë nevojë për terapi fizike për të ecur përsëri.Për shkak të asaj që kalon trupi gjatë kujdesit intensiv, ekziston mundësia si për delirium ashtu edhe për çrregullime psikologjike.

“Duket se ka një element të shtuar në këtë sëmundje – rraskapitja virale është padyshim një faktor i madh,” thotë Paul Twous, një fizioterapist i kujdesit intensiv në Bordin e Shëndetit Universitar për Cardiff në Britani të Madh.

Ka raporte nga Kina dhe Italia për dobësi në të gjithë trupin, gulçim pas çdo ushtrimi, kollitje të vazhdueshme dhe frymëmarrje të pa balancuar. Plus nevojën për shumë gjumë.

A do të ndikojë virusi i koronës në shëndetin tim në planin afatgjatë?

Nuk dihet me siguri, pasi nuk ka të dhëna afatgjata, por mund të shikohen kushte të tjera. Sindroma Akute e Distresionit të frymëmarrjes (Ards) zhvillohet te pacientët sistemi imunitar i të cilëve shkon në aktivitet të tepërt, duke shkaktuar dëme në mushkëri.

“Ekzistojnë një mori e të dhënave që sugjerojnë se, edhe pesë vjet më vonë, njerëzit ende mund të kenë vështirësi të vazhdueshme fizike dhe fiziologjike”, thotë Twous.

Çështja e imunitetit është thelbësore për të kuptuar nëse njerëzit mund të infektohen përsëri dhe sa efektiv mund të jetë vaksina.


53 Comments

 1. Together with the whole thing which appears to be building inside this particular area, all your viewpoints are actually fairly exciting. However, I appologize, but I do not give credence to your whole theory, all be it radical none the less. It appears to everybody that your remarks are not completely validated and in fact you are your self not really wholly certain of the argument. In any event I did enjoy examining it.

 2. After I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any approach you may remove me from that service? Thanks!

 3. Great weblog here! Additionally your web site so much up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 4. I have noticed that car insurance businesses know the vehicles which are at risk from accidents and other risks. In addition they know what style of cars are given to higher risk along with the higher risk they may have the higher the actual premium charge. Understanding the simple basics with car insurance will assist you to choose the right type of insurance policy that can take care of your wants in case you become involved in an accident. Thank you sharing a ideas for your blog.

 5. An additional issue is really that video gaming became one of the all-time most important forms of recreation for people of any age. Kids play video games, and adults do, too. The actual XBox 360 has become the favorite gaming systems for people who love to have a huge variety of video games available to them, and also who like to experiment with live with other individuals all over the world. Many thanks for sharing your notions.

 6. One other thing to point out is that an online business administration program is designed for individuals to be able to well proceed to bachelors degree education. The 90 credit certification meets the lower bachelor education requirements then when you earn your associate of arts in BA online, you’ll have access to the latest technologies in this particular field. Some reasons why students want to be able to get their associate degree in business is because they may be interested in this area and want to receive the general education necessary prior to jumping right into a bachelor diploma program. Thanks for the tips you provide in the blog.

 7. One other issue is when you are in a predicament where you will not have a cosigner then you may really need to try to wear out all of your federal funding options. You will find many awards and other grants that will provide you with finances to support with college expenses. Thanks alot : ) for the post.

 8. hello there and thank you for your information ? I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I?m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon..

 9. In these days of austerity along with relative anxiety about having debt, many people balk about the idea of making use of a credit card in order to make purchase of merchandise or maybe pay for a holiday, preferring, instead to rely on the tried plus trusted way of making payment – raw cash. However, if you possess cash available to make the purchase 100 , then, paradoxically, that’s the best time to use the cards for several factors.

 10. Thanks for your write-up. What I want to say is that while looking for a good on-line electronics shop, look for a web page with total information on key elements such as the personal privacy statement, safety measures details, any payment methods, along with terms in addition to policies. Often take time to look at help in addition to FAQ areas to get a much better idea of what sort of shop performs, what they are able to do for you, and ways in which you can make best use of the features.

 11. Undeniably believe that that you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest factor to remember of. I say to you, I certainly get annoyed at the same time as people think about issues that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing with no need side-effects , folks could take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

 12. In line with my observation, after a foreclosures home is sold at a sale, it is common with the borrower in order to still have a remaining balance on the financial loan. There are many lenders who try and have all costs and liens paid back by the following buyer. Even so, depending on certain programs, laws, and state laws there may be a number of loans which aren’t easily handled through the transfer of lending options. Therefore, the responsibility still rests on the lender that has got his or her property in foreclosure process. Thank you for sharing your ideas on this web site.

 13. I just couldn’t depart your website before suggesting that I really enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is going to be back often to check up on new posts

 14. Thanks for every other informative site. The place else may just I get that type of information written in such an ideal approach? I have a mission that I’m simply now working on, and I have been on the glance out for such info.

 15. Im now not certain the place you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time finding out more or figuring out more. Thank you for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 16. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this info So i am happy to exhibit that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot indubitably will make sure to don’t disregard this web site and give it a glance on a constant basis.

 17. Another thing I have noticed is that often for many people, less-than-perfect credit is the reaction of circumstances above their control. For example they may have been saddled with illness and because of this they have excessive bills going to collections. Maybe it’s due to a employment loss or maybe the inability to work. Sometimes divorce or separation can really send the money in a downward direction. Many thanks for sharing your thinking on this website.

 18. I?d should check with you here. Which is not something I normally do! I take pleasure in studying a submit that will make individuals think. Also, thanks for permitting me to comment!

 19. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing somewhat analysis on this. And he the truth is bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If potential, as you turn out to be experience, would you thoughts updating your blog with more details? It’s highly helpful for me. Big thumb up for this weblog submit!

 20. F*ckin? remarkable things here. I?m very glad to see your article. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 21. Thanks for your post. I want to comment that the tariff of car insurance varies widely from one plan to another, given that there are so many different facets which contribute to the overall cost. For example, the brand name of the car will have a huge bearing on the cost. A reliable ancient family vehicle will have a more economical premium than a flashy performance car.

 22. I have seen a lot of useful items on your web page about desktops. However, I’ve the viewpoint that lap tops are still not quite powerful enough to be a good choice if you frequently do jobs that require lots of power, just like video enhancing. But for web surfing, word processing, and the majority of other prevalent computer work they are okay, provided you can’t mind the screen size. Thank you for sharing your opinions.

 23. One more thing to say is that an online business administration course is designed for students to be able to easily proceed to bachelor degree courses. The 90 credit diploma meets the lower bachelor education requirements when you earn your own associate of arts in BA online, you may have access to the most recent technologies in such a field. Some reasons why students are able to get their associate degree in business is because they’re interested in the field and want to find the general education necessary before jumping in a bachelor diploma program. Thx for the tips you provide in the blog.

 24. Based on my research, after a in foreclosure process home is bought at a sale, it is common with the borrower in order to still have some sort ofthat remaining balance on the personal loan. There are many lenders who make an effort to have all charges and liens repaid by the up coming buyer. However, depending on a number of programs, legislation, and state legislation there may be a few loans that are not easily handled through the exchange of lending products. Therefore, the duty still remains on the client that has obtained his or her property foreclosed on. Thank you for sharing your opinions on this blog site.

 25. Its like you learn my thoughts! You appear to understand so much about this, like you wrote the e book in it or something. I feel that you just can do with some to power the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog. A great read. I will certainly be back.

 26. It’s perfect time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve learn this put up and if I could I want to suggest you few fascinating things or advice. Perhaps you could write next articles regarding this article. I want to learn even more issues approximately it!

 27. Many thanks for this article. I’d personally also like to talk about the fact that it can possibly be hard when you’re in school and merely starting out to initiate a long credit history. There are many pupils who are simply trying to make it through and have long or positive credit history are often a difficult matter to have.

 28. An attention-grabbing dialogue is price comment. I believe that it’s best to write more on this matter, it may not be a taboo subject but usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 29. Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 30. I’ve recently started a site, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “Quit worrying about your health. It’ll go away.” by Robert Orben.

 31. Thank you for another informative web site. Where else may just I get that type of info written in such a perfect way? I have a venture that I am just now running on, and I’ve been on the glance out for such information.

 32. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 33. Hi there, I discovered your site by means of Google while searching for a similar topic, your website came up, it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

2 Trackbacks / Pingbacks

 1. Continued
 2. you can try this out

Leave a Reply

Your email address will not be published.