Sikur mos kishim marrë masat do kishim 2800 të vdekur, Rama: Shumë nga ju nuk do ishin në sallë


Kryeministri Edi Rama ka pohuar sot në Kuvend se Shqipëria ia ka dalë në fazën e parë të përballjes me covid 19 dhe se asnjë vend tjetër nuk ka bërë më shumë në luftën ndaj koronavirusit ndërsa ka folurpër shembuj konkret apo pasoja konkrete që do pësonte vendi në mungesë tëmasave që sipas tij ka marrë qeveria.

Ai përmendi rastin e deputetit Adriatik Alimadhi dhe shtoi se nëse nuk do merreshin masat në fuqi, do tëkishte shumë deputetë që do të mungonin në sallë sikurse ligjvënësi në fjalë.

Sot në sallë mungon një deputet, sikrse u përmend këtu, Adriatik Alimadhi që për të cilin bashkohem me urimet tuaja për shërim sa më të shpejtë. Por di t’ju them se nëse nuk do të ishin marrë këto masa dhe në kohë, shumë nga ne dhe nga ju nuk dpo të ishin sot këtu në sallë.

Ndërsa projeksiopnet tona, sikur masat mos ishin respektuar, flisnin për 2800 të vdekur. Qeveritë vlerësohen për atë që bëjnë dhe atë që ndalojnë të ndodhë. Nuk ka asnjë argument dhe asnjë arsye që mund të hedhë poshtë faktin se sot Shqipëria ia ka dalë fazës së parë të përballjes me këtë armik. Natyrisht në kushtet e stresit, mungesës së durimit, apo vullnetit për tu informuar drejt, ka hapësirë dhe për teori konspiracioni apo fantazitë për një komplot botëror por e vërteta është se ne jemi këtu së bashku me gjithë botën, dhe e shohim cdo ditë, e dëgjojmë cdo ditë se edhe vendet më të zhvilluara, më të ditura, janë konfuzion.

Edhe OBSH është shfaqur më shumë se një herë kontradiktore me vetveten në një përballje që e ka gjetur botën në befasi dfhe po godet GDP-në e planetit si asnjëherë më parë. Unë di të them këtë që asnjë vend, asnjë vend në glob, nuk ka bërë asgjë më shumë se kemi bërë ne, asgjë më shume, tha Rama

Ky rrezik nuk pyet fare se kush je, ky të kap dhe të mbërthen dhe për këtë arsye të gjithë duhet ët jenë të vetëdijshëm dhe nuk duhet ushqyer populli me dëngla, tendera sekret. Nuk ka tendera sekret ën Republikën e Shqipërisë, janë procedura ët përshpejtuara siç i kërkon ligji. Prandaj po u bëj thirrje mos bashkëpunoni me Covid, votoni kodin. Mos u bëni agjentë të Covid në parlament votoni kodin, mos bëni atë që Covid pret, që të ketë hapësirë e t’i hopi në kurriz atyre që i shkelin, e t’i përdori si bomba, vijon Rama

24 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 11. I do agree with all the ideas you have presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for newbies. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 12. One more important aspect is that if you are an older person, travel insurance with regard to pensioners is something you should make sure you really take into account. The mature you are, a lot more at risk you will be for allowing something bad happen to you while abroad. If you are not really covered by quite a few comprehensive insurance policy, you could have quite a few serious issues. Thanks for discussing your good tips on this web blog.

 13. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to seek out someone with some authentic ideas on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that’s wanted on the internet, someone with a bit of originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 14. I’ve learned a few important things through your post. I would also like to express that there is a situation that you will obtain a loan and never need a cosigner such as a Federal government Student Aid Loan. But if you are getting that loan through a classic loan company then you need to be able to have a cosigner ready to enable you to. The lenders will certainly base their very own decision over a few aspects but the biggest will be your credit score. There are some loan providers that will furthermore look at your work history and come to a decision based on this but in almost all cases it will hinge on your rating.

Leave a Reply

Your email address will not be published.