Mesazhi i Komuniteteve Fetare në Shkodër: Kujdesuni për veten, me ndihmën e zotit do t’ia dalim

Shkodra, por e gjithë Shqipëria ndodhen në një situatë tepër të vështirë për shkak të shpërthimit të COVID-19. Pas Tiranës, qyteti i Shkodrës është një nga më të prekurit me 71 persona të infektuar. Në këto ditë të tepër të vështira për të gjithë qytetarët shkodran vjen një mesazh nga komuniteti fetar i këtij qyteti.

Imzot Angelo Massafra, Myftiu Muhamed Sytari dhe At Nikolla Petani në një videomesazh me të dërguarin e qeverisë Besfrot Lamallari shprehin lutjet e tyre që kjo situatë të kalojë së më parë. Ata i bëjnë thirrje të gjithë qytetarëve të Shkodrës që të respektojnë rregullat dhe të qëndrojnë në shtëpi.

Imzot Angelo Massafra: Është e vërtetë, pa një vaksinë do jetë e vështirë që ta mundim këtë të keqe dhe vetëm shkencëtarët mund ta shpikin atë. Të gjithë kemi mundësinë që të parandalojmë përhapjen e këtij virusi. I kuptoj vështirësitë e një jetë që na privon nga shumë gjëra, por e di që populli ynë gjithmonë ka treguar një forcë dhe një guxim të madh në vështirësitë që historikisht i është dashur ti përballojë. Ky është momenti për ta treguar këtë guxim, duke bërë thirrje disa karakteristikeve që nuk na mungojnë si popull. Feja në hyjn na jep forcën për të tejkaluar vështirësitë. Solidariteti dhe mikpritja tona të japin rastin për të ndihmuar ata që janë më nevojtare se ne dhe ajo krenari e shëndoshë tipike shqiptare që gjithmonë na ka ndihmuar për të dalë me kokën lartë prej të gjithë situatave të vështira.

Myftiu Muhamed Sytari: Lutja ime dhe thirrja ime është që të kemi kujdes për shëndetin tonë, për sigurinë tonë. Të bëjmë çmos që të ruhemi me shpresën dhe optimizmin, me besimin tonë, me vullnetin e Zotit për të cilin jemi të bindur se ka zgjedhur dhe zgjedh për ne më të mirë. Lutemi me zemër që të ruhemi, të distancohemi nga tubimet në të cilat jemi mësuar të jemi të pranishëm kohë më parë, por tani jemi të imponuar të distancohemi prej tyre, për të mirën tonë dhe të familjarëve tanë, për të mirën e Shkodrës dhe të mbarë vendit tonë. Me zemër lutem që Zoti i gjithsesi të na mishërojë e të na bekojë dhe këto sprova që po kalojnë të jenë momente reflektimi për të kuptuar rëndësinë e jetës, lirisë, rëndësinë e përfitimit nga çdo moment për tu afruar me Zotin dhe njëri-tjetrin.

At Nikolla Petani: Së bashku vëllezër dhe motra lutem për ato viktima që kemi pasur në vendin tonë. Kur shkon afër Zotit një jetë, kemi një person më pak në vendin tonë. Por Zoti e deshti kështu, Zoti në vë në sprovë që ne ti kalojmë sprovat. Është e paimagjinueshme për ne besimtarët ortodoksë që javën e pashkës ta kalojmë pa besimtarë në kishat tona. Por ky është një detyrimi që kisha jep. Kisha thotë ju lutem qëndroni në shpia, ktheheni shtëpinë në kishëza të vogla, lutuni, lavdëroni Zotin çdo ditë, sepse do ta kalojmë të gjithë së bashku, sepse Shqipëria është mësuar dhe me sprova të tjera. Të gjithë së bashku, me lutjen e Zotit do t’ia kalojmë edhe kësaj radhe. Unë lutem për policinë e shtetit që është në shërbimin tonë. Një falënderim është për doktorët dhe infermierët. Nëse bëhemi bashkë duke lënë mënjanë sharjet, fyerjet dhe politikën, por duke u bashkuar me Zotin me qëllimin e përbashkët që ne do ta mposhtim virusin së bashku, sepse Zoti është me ne. Nëse Zoti është me ne asnjë person nuk mund të jetë kundra nesh. Forca e Zotit është më e madhe se forca e virusit.

1 Comments

 1. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet
  browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
  Thanks a lot, I appreciate it!

 2. A motivating discussion is worth comment.
  I do believe that you need to write more on this issue, it
  may not be a taboo subject but typically people don’t speak about such subjects.

  To the next! Kind regards!!

 3. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading
  it, you’re a great author.I will be sure to bookmark your blog and
  may come back in the foreseeable future. I want to encourage you continue your great job, have
  a nice evening!

 4. May I just say what a comfort to find somebody who actually
  understands what they are talking about on the web. You actually realize how to bring an issue to light and make it important.

  More and more people ought to read this and understand this side of the story.
  It’s surprising you’re not more popular since you surely have the gift.

 5. Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your content seem to be running off the screen in Safari.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the
  issue resolved soon. Thanks

 6. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this
  content together. I once again find myself personally spending a significant amount of
  time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 7. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your website?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way
  of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot
  of text for only having one or two images. Maybe you could
  space it out better?

 8. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very useful info specially the last part 🙂 I care for such information much.
  I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 9. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and now
  every time a comment is added I get four emails with the exact same comment.

  Perhaps there is a way you are able to remove me from that service?
  Kudos!

 10. This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 11. I believe this is one of the such a lot important information for me.

  And i’m happy studying your article. However wanna statement on few general
  things, The web site style is great, the articles is in reality
  nice : D. Just right task, cheers

 12. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like
  to know where u got this from. cheers

 13. Hi there! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking at some of the
  posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely
  pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 14. Just wish to say your article is as astonishing.

  The clarity to your submit is just cool and i can assume you’re an expert in this subject.
  Fine together with your permission let me to grab your feed
  to keep updated with imminent post. Thank you one million and
  please keep up the rewarding work.

 15. I am really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A handful of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any advice to help fix this issue?

 16. Its like you read my thoughts! You seem to understand a lot approximately this, like you wrote the e book in it or something.

  I feel that you can do with some p.c. to force the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog.
  A great read. I will definitely be back.

 17. If it is not integrated with what you use, your provider can contact JobSpider too have
  it integrated in its list of integrations.

  Feel free to surf to my site – Mathew

 18. Howdy I am so excited I found your blog page, I really found you by error,
  while I was searching on Digg for something else, Anyways I am here now
  and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but
  I have saved it and also added in your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the
  great jo.

 19. I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 20. Apart from enjoying your favored Android games on a Computer, you will have keyboard and
  mouse access, seamless sync across devices, and integration with Google Play Points.

  Here is my website … Rob

 21. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. Nevertheless
  think of if you added some great photos or videos to give your posts more,
  “pop”! Your content is excellent but with pics and clips,
  this site could undeniably be one of the greatest in its field.

  Excellent blog!

 22. Everything typed made a bunch of sense. However, what about this?
  suppose you composed a catchier title? I am not saying your content is not solid.,
  but what if you added a post title that grabbed
  people’s attention? I mean Mesazhi i Komuniteteve Fetare në Shkodër: Kujdesuni për
  veten, me ndihmën e zotit do t’ia dalim – EETIMESTV.COM is
  kinda vanilla. You ought to peek at Yahoo’s front page and watch how they create
  news headlines to get viewers to open the links.
  You might add a related video or a pic or two to
  get readers excited about everything’ve written. Just my opinion, it could make your posts a
  little livelier.

 23. The fight-or-flight reaction iss responsible for causing fearful thoughts and reactions
  that frequently far outweigh any actual threat
  in the atmosphere.

  Here is my webb blog: Rhonda

 24. Thanks for every other great article. Where else may just anyone get
  that kind of information in such aan ideal manner
  of writing? I’ve a presentation next week, and I’m
  at the search for such information.

  Also visit my weeb page: 사업자대출

 25. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 26. Indiana is taking the state’s workforce to the
  subsequent level with a focus on thhe higher-priority industries
  and higher-demand jobs driving Indiana’s 21st Century economy
  forward.

  Take a look at my web site Caitlyn

 27. Previously, he spent eigh years at the Chicago Tribune, coveering
  almost everything from Notre Dame to the Stanley Cupp Final to the Olympics.

  Feel ftee to visit my site Bebe

 28. Most Jeju casinos have been made in the early 1990s
  by Seoul, as South Korea emerged from military rule but
  bbefore Jeju received self-governing status.

  Also visit my web page :: Norris

 29. On your 2nd, 3rd, and 4th deposit, you will
  also get to claim match bonuses for a total off five BTC if you are not afraid to go significant.

  My website :: Ilse

 30. It is nearly not possible too calculate the precise probability of you hitting the jackpot, but the larger
  it is, the bigger tthe profit expectanmcy becomes.

  My web site Angel

 31. For certainty, a Player will lose any access the
  have to Reside Streaming upon failing to meet the foregoing eligibility specifications.

  Here iis my web page; Roma

 32. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Appreciate it!

 33. Your capability to qualify, the amount you can receive, and the interest rate will be primarily based
  oon your credit score and earnings history.

  Feel free to visit my web page; website

 34. Players playing sucxh Games could face opponents frrom within Ontario as
  properly as opponents positioned elsewhere in Canada.

  My web page Coy

 35. Thhe short article also stated that employees of Massagee Envy franchises were
  not equipped too conduct internal investigations into abuse allegations.

  Review my blog post Doreen