Virusi doli nga laboratori në Wuhan ? Departamenti i Shtetit bëri paralajmërimin e fortë në vitin 2018


Departamenti i Shtetit në SHBA paralajmëroi para dy vitesh për mungesën e sigurisë dhe kushteve të nevojshme të punës në laboratorin e viruseve në Wuhan, aty ku shpërtheu edhe epidemia aktuale e koronavirusit.

Sipas disa kabllogrameve të siguruara nga Washington Post, ambasada amerikane kishte ngritur alarmin për Institutin e Virologjisë në Wuhan.

Pavarësisht se aty kryheshin eksperimente të rrezikshme me viruse të ngjashëm me atë që shpërtheu tani, siguria nuk ishte në nivele maksimale.

Kjo nuk sugjeron që virusi ka dalë nga laboratori, edhe pse zërat nuk mungojnë. Daily Mail shkruante para pak ditësh se qeveria britanike ka dyshime për origjinën e virusit.

Fox News në një analizë thekson se edhe në Kinë mendojnë se virusi është produkt laboratorik.

Ekspertët janë të bindur se virusi nuk ka dalë nga laboratori. Por Daily Mail shkruante të dielën se në laboratorin e viruseve në Wuhan po testoheshin lakuriqët e disa shpellave, ku mendohet se e ka origjinën edhe koronavirusi i ri.

Tabloidi i njohur britanik shkruante se në mediat lokale kineze ka qarkulluar ideja që shkencëtarët e laboratorit kanë spërkatur veten me gjak të infektuar dhe e kanë shpërndarë te popullsia lokale.

Deri më tani thuhet se origjina e koronavirusit është një treg në Wuhan. Virusi mendohet se ka kaluar nga lakuriqi i natës te pangolini dhe më pas te njeriu.

26 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 11. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

Leave a Reply

Your email address will not be published.