Ekspertët: Larja e duarve nuk mjafton! Këpucët dhe pazaret mund t’ju sjellin virusin në shtëpi

Mjekët kanë paralajmëruar se blerjet dhe këpucët mund të sjellin koronavirusin në shtëpi, duke këshilluar se vetëm larja e duarve nuk mjafton. Edhe nëse njerëzit lajnë duart e tyre ashtu si duhet, mjekët thanë se virusi vdekjeprurës mund të sillet nëpër shtëpi me mjete të tjera.

Javid Abdelmoneim, një doktor dhe Lisa Cross, një mjeke e specializuar për viruset paralajmëruan që blerësit mund të sjellin virusin në shtëpi përmes sendeve të blera, pasi sipas tyre koronavirusi është i aftë të mbijetojë në këpucë dhe sende të tjera, shkruan Liverpoolecho.

Gjëja e parë që duhet të bëni, sipas mjekëve, është të hiqni këpucët sapo të hyni në shtëpi dhe të vishni gjithmonë të njëjtën palë kur dilni. “Kur hyni për herë të parë nga jashtë, hiqni këpucët menjëherë. Shumica e këpucëve kanë një thembër gome jo poroze, në të cilën virusi mund të mbijetojë për rreth tre dhe pesë ditë. Mbani këpucë në korridorin tuaj, ose në të njëjtin vend dhe përpiquni të përdorni vetëm një palë këpucë për të dalë jashtë thonë ata.

Mjekët gjithashtu këshilluan heqjen dhe larjen e rrobave menjëherë pasi të jeni kthyer nga jashtë – veçanërisht nëse keni përdorur transportin publik. “Besohet se koronavirusi mund të zgjasë deri në 24 orë në rroba. Nëse është dashur të përdorni transportin publik, ose të keni kontakte të ngushta me njerëzit, mendoni të ndryshoni menjëherë rrobat dhe ti fusni ato në lavatriçe” shtuan ata.

Ndërsa ata thonë se ushqimi i gatshëm i fast food-eve nuk ka të ngjarë të jetë një rrezik, sepse edhe nëse grimcat e virusit gjenden në ushqim, ato ndoshta nuk do të mbijetojnë në acidin tonë në stomak, por shtojnë se duhet të tregoheni të kujdesshëm me paketikimin e tij.

Koronavirusi mund të jetojë deri në 24 orë në karton dhe nga tre dhe pesë ditë në plastikë, kështu që Cross këshillon njerëzit të hedhin paketimin e jashtëm të ushqimeve që blejnë. Mjekët gjithashtu këshillojnë të lani me ujë e sapun paketimet që nuk mund të hiqen dhe të hidhen si qeset e orizit, makaronave, kanaçeve dhe kutive të ndryshme ushqimore etj. Cross shtoi se sapuni dhe uji janë veçanërisht të përshtatshëm për të vrarë koronavirusin në sende që bien në kontakt me ushqimet.

Mjeku rekomandon që të mbani dy peshqirë të veçantë në kuzhinë, një për tharjen e duarve dhe një për tharjen e enëve /Abcnews.al

166 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 13. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.

  Reading this information So i am happy to exhibit that I have a very excellent uncanny feeling I came upon just what
  I needed. I most for sure will make sure to don?t omit
  this site and provides it a look on a continuing basis.

 14. Thanks , I’ve recently been looking for information approximately this topic for ages and yours is the greatest
  I have found out so far. But, what concerning the bottom line?
  Are you positive in regards to the source?

 15. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any
  tips or advice would be greatly appreciated. Cheers

 16. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other
  websites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some
  stories/information. I know my viewers would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me
  an e-mail.

 17. It’s actually very difficult in this busy life to listen news on Television, thus I just use web for that reason, and take the
  most up-to-date information.

 18. I am extremely impressed with your writing skills
  as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing,
  it’s rare to see a nice blog like this one today.

 19. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about
  this website with my Facebook group. Talk
  soon!

Leave a Reply

Your email address will not be published.