Politikanë heshtni, rrënuat shëndetësinë i ashpër mjeku : Jeni si pulat që fusin sqepin në të njëjtin ushqim

Doktor Tritan Kalo përmes një shënimi në rrjetet sociale ka fshikulluar politikanët dhe qeveritë e 30 viteve në Shqipëri lidhur me sistemin shëndetësor dhe u kërkon që të paktën të heshtin në këtë kohë Covidiane, sikundër e quan ai periudhën e epidemisë së koronavirusit.

Jo dhe vetëm jo partitizmit, militantizmit dhe politikbërjes së pabuktë e asfiksuese të mbrothësimit të vendit

Po dhe vetëm po në çdo moment profesionalizmit, përkushtimit dhe humanizmit të mANTELBARDHËVE

Politikanët rrënimtarë të shëndetësisë publike të pas 31 Marsit 1991 të të dy krahëve të politikës, si dhe ata drejtues jo vizionarë të QSUT Nënë Tereza të pas 1993, së paku duhet të heshtin në këto kohë COVIDIANE

Ishin mediokriteti dhe partitizmi i tyre, ato që e dëmtuan në themel strukturën mirë-funksionale në aspektin epidemiologjik dhe jo vetëm, të të vetmit Shërbim Kombëtar të Sëmundjeve Infektive në Shqipëri, atë që njihej para viteve 1990 si Spitali Infektiv nr 4 shkruan Kalo në reagimin e tij në rrjet.

EPIDEMITË kanë rrënuar dhe po rrënojnë Shtete e Sisteme të tëra, ndaj DUHET të jemi kurdoherë të përgatitur për tu përballur me to

JO dhe vetëm JO Partitizmit, Militantizmit dhe Politikbërjes së pabuktë e asfiksuese të mbrothësimit të vendit

PO dhe vetëm PO në çdo moment Profesionalizmit, Përkushtimit dhe Humanizmit të MANTELBARDHËVE

POLITIKANËT rrënimtarë të Shëndetësisë Publike të pas 31 Marsit 1991 të të dy krahëve të politikës, si dhe ata Drejtues jo vizionarë të QSUT Nënë Tereza të pas 1993, së paku DUHET TË HESHTIN në këto kohë COVIDIANE

ISHIN MEDIOKRITETI dhe PARTITIZMI i tyre, ato që e dëmtuan në themel strukturën mirë-funksionale në aspektin EPIDEMIOLOGJIK dhe jo vetëm, të të vetmit Shërbim Kombëtar të Sëmundjeve Infektive në Shqipëri, atë që njihej para viteve 1990 si Spitali Infektiv nr4

PULITIKANËT tanë në këto 30 vitet e fundit, shpesh njëlloj si edhe pulat e kanë futur sqepin e tyre në të njejtin ushqim” duke prodhuar më pas politika jo të mbara, aromëmbytëse dhe rrënuese së paku për Lëminë e Përkujdesjes dhe Ndjekjes së të sëmurëve me Sëmundje Infektive, sektor në të cilën unë kuntribuoj që prej 2 Korrikut 1981

SOT me ndërhyrjet që po bëhen edhe pse disi të vonuara e të cilat DUHEN shpënë më tej, SHPRESOJ se do të bëhet e mundëshme që jo larg në kohë, të korigjohen këto ndërhyrje të gabuara, si dhe të bëhet e mundur që Shërbimi Kombëtar i Sëmundjeve Infektive të plotësohet me të gjithë infrastrukturën e nevojëshme të FUNKSIONALITETIT të tij

PROFESIONALIZMI kurdoherë duhet të prevalojë mbi POLITIZIMIN në Shëndetësi. SË BASHKU me ju Bashkëkombasit e mi, SHPRESOJ SE DO JA DALIM MBANË edhe në përballjen me COVID 19

397 Comments

 1. 635004 14101Naturally I like your web-site, nevertheless you want to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling difficulties and I locate it extremely silly to inform you. On the other hand I will surely come again once again! 343049

 2. 86968 288688Good day. Very cool blog!! Man .. Exceptional .. Incredible .. Ill bookmark your site and take the feeds additionallyI am glad to locate numerous useful info proper here within the post. Thank you for sharing.. 3700

 3. 103335 595045Extremely man or woman speeches want to seat giving observe into couples. Brand new sound system just before unnecessary people should always be mindful of generally senior general rule from public speaking, which is to be the mini. finest man speaches 975590

 4. 943670 120473This really is a nice blog i ought to say, usually i don????t post comments on other people???? blogs but would like to say that this post genuinely forced me to do so! 321395

 5. 606818 151098Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to locate somebody with some original thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with just a little originality. valuable job for bringing something new towards the internet! 38357

 6. 137370 787869I believe that a simple and unassuming manner of life is very best for every person, greatest both for the body and the mind. 829040

 7. 20141 328108There a few intriguing points over time here but I dont know if I see them all center to heart. There exists some validity but Let me take hold opinion until I appear into it further. Very good post , thanks and now we want a lot more! Included with FeedBurner at exactly the same time 723086

 8. 457906 798932A domain name is an identification label which defines a realm of administrative autonomy, authority, or control inside the Internet. Domain names are also critica for domain hostingwebsite hosting 518044

 9. 382188 566462I discovered your blog website site on the search engines and check several of your early posts. Always maintain up the really great operate. I recently additional increase Rss to my MSN News Reader. Looking for toward reading a lot a lot more on your part later on! 824061

 10. 716522 707255you are in point of fact a great webmaster. The site loading velocity is incredible. It seems that youre doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. youve done a terrific activity on this topic! 7909

 11. 423797 121865This put up is totaly unrelated to what I used to be seeking google for, however it was indexed on the initial page. I guess your doing something right if Google likes you adequate to location you at the very first page of a non related search. 890188

 12. 616380 400383Intending start up a enterprise about the internet involves revealing marketing plus items not only to females locally, but somehow to several buyers who are web-based as a rule. e-learning 256047

 13. 432051 166584Hiya! awesome weblog! I happen to be a everyday visitor to your site (somewhat much more like addict ) of this internet site. Just wanted to say I appreciate your blogs and am searching forward for much more to come! 370808

 14. 309321 471336Somebody necessarily assist to make seriously articles I might state. That will be the very 1st time I frequented your internet page and to this point? I surprised with the research you created to make this actual put up incredible. Amazing task! 270261

 15. 977740 139777Your writing is fine and gives food for thought. I hope that Ill have far more time to read your articles . Regards. I wish you that you frequently publish new texts and invite you to greet me 572441

 16. My relatives always say that I am wasting my time here at net,
  except I know I am getting know-how daily by reading such nice articles.

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 19. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 21. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 25. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources
  back to your webpage? My blog is in the very same niche as yours and my
  visitors would really benefit from a lot of the information you present here.

  Please let me know if this okay with you. Thank you!

 26. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely excellent.
  I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the
  way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep
  it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is really a wonderful website.

 27. It’s the best time to make some plans for the future and it is
  time to be happy. I’ve read this put up and
  if I could I desire to recommend you some attention-grabbing things or advice.

  Maybe you can write next articles relating to this article.
  I want to read more things approximately it!

 28. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 29. My programmer is trying to persuade me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for
  about a year and am nervous about switching to another
  platform. I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated! cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 30. Today, I went to the beach front with my
  kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
  ps4 games https://bit.ly/3z5HwTp ps4

 31. I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what
  I’m looking for. Would you offer guest writers to
  write content for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a
  lot of the subjects you write about here. Again, awesome web log!

 32. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You have
  performed an impressive activity and our entire community will
  likely be grateful to you.

 33. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I
  guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any points for beginner blog writers? I’d genuinely appreciate
  it.

 34. Its such as you read my mind! You seem to grasp so much approximately this, like you wrote the ebook in it
  or something. I believe that you just could do with a few
  % to pressure the message home a bit, however other than that,
  that is fantastic blog. A great read. I’ll definitely be back.

 35. The two pharmacists were hellishly welcoming, proficient and supportive! I wish I was authorised to allusion their individual names on this website! They provided me with a flu vaccination that I was unable to gain via my doctor (measured all the same the herself I stay with has a compromised unsusceptible organized whole). zithromax are prosperous on high and beyond to foster the everyday infamous public and their lineage members during a severe time.

 36. I neutral wanted to thank the childish charwoman Christine Cheng] in the http://www.azithromycintok.com this morning benefit of her kindness and savvy comprehension or in decree and then giving to me the ‘hard-to-find’ Thyroid medication. Gladden separate how much I appreciated this. It is a lifesaver to me. Credit you unquestionably much. PS: The fellow who rang up the account was enjoyable too! Matchless client service.

 37. I reasonable wanted to take an oath you that I am already doing improved with your system of sorrow as the otchydroxychloroquine.com. A certain way that I discern this is near my answer to what happened on the weekend. My husband cut in a cycling accident on Sunday and strapped his collar bone. After four hours in Emerg at Friendly Major, he was sent nursing home with a support and pain in the neck killers (nauseating narcotics), and a referral for an Ortho specialist. The break is truly wrong, although if it had pierced the skin, he would experience had surgery hesitation away. It desire have need of some nuts and bolts to moored it looking for healing and to strengthen/protect it in future. Craig is not a complainer ever and has a important variation in behalf of pain. He can’t equanimous get the idea the doctor til Thursday, then surgery drive be booked. The Ortho doc said the bones can wait til then. I disclose, the vulnerable should not would rather to wait. Inferior against Craig of speed but, here is the enormous balance in support of my ranting response:preferably of crying, I got hooked and took vigour! We are going to apprehend Craig’s parentage doc in Vancouver today to venture conducive to quicker care.
  Truly loads of valuable advice.

 38. I ordered an oxygen concentrator that has literally improved my calibre of life. ivermectin for humans dosage ivermec tablets came in 2 days and I cannot communicate how thankful I am over the extent of this offshoot and the service I received.
  Cheers. Useful information.

 39. Henry suggested a 3-pronged approximate, which consisted of an spoken immuno-booster, an additional immune method catalyst to be delivered during intra-muscular injection, and a local treatment to board infection to a minimum. At the hour George was also receiving regular treatments of Recovery EQ after juncture issues, which Henry had prescribed some months before. I expressed my concerns connected with compounding these treatments, and Henry previously again took the outdated to carefully explain the how’s & why’s of each treatment, and what their peculiar to relationships with each other would entail. In cut in on, Henry “wrote the lyrics” on how he thought stromectole would recover. He was adamant that we not however with with the Advancement, but improve the doses somewhat concluded the next 3-4 weeks.
  Really loads of amazing information.

 40. Henry suggested a 3-pronged approach, which consisted of an enunciated immuno-booster, an additional insusceptible combination catalyst to be delivered sooner than intra-muscular injection, and a topical treatment to preserve continue infection to a minimum. At the measure George was also receiving regular treatments of Improvement EQ as regards joint issues, which Henry had prescribed some months before. I expressed my concerns hither compounding these treatments, and Henry in no time at all again took the moment to carefully legitimatize the how’s & why’s of each treatment, and what their circumscribed relationships with each other would entail. In sawn-off, Henry “wrote the book” on how he thought canadian pharmacy cialis 5mg would recover. He was adamant that we not only maintain with the Improvement, but enhance the doses reduce over the next 3-4 weeks. Kudos. Plenty of tips.

 41. Great experience with viagra connect company. Ordering was peaceful and the issue, which was capital quality, shipped fast. I recently submitted a demand through the ensemble’s online customer work and received a comeback within an hour! I ordain certainly go on with to be a repeat customer.

 42. stromectolhome.com – I bought some compression sock no judge info they were mountainous had to gain them but as I tried on undivided set of two impotent to reoccur them. if there had been some considerate area info I would must not at all bought. No people to indicate to on the contrary “bots” and have to wait up 15 province days instead of my refund. i wasted money on shipping and returning. longing I had study reviews beforehand I purchased Terrific forum posts. Thanks a lot.

 43. I ordered a only one items recently but didn’t earn a shipping confirmation. I wrote to Trim Kin and got a response upon someone in literally with reference to a tiny from Dan Brown. My items were delivered that day and they are well-founded what I needed. Thanks Dan and levitra active ingredient Cheers. Great information.

 44. Hey would you mind stating which blog platform
  you’re working with? I’m looking to start
  my own blog soon but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems
  different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 45. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your website provided us with valuable information to work
  on. You have done a formidable job and our whole community will
  be grateful to you.

 46. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and
  in accession capital to assert that I acquire actually
  enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I
  achievement you access consistently quickly.

 47. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the
  layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize
  it yourself? Anyway keep up the nice quality
  writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 48. Simply wish to say your article is as astonishing.
  The clearness in your post is just great and i could assume
  you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 49. Hiya! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site
  mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any recommendations, please share.
  Many thanks!

 50. Hey there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My site addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly
  benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 51. It’s really a great and useful piece of information.
  I am happy that you shared this helpful info
  with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 52. I was more than happy to find this website. I need to to thank
  you for your time just for this wonderful read!!
  I definitely appreciated every part of it and I have you saved to fav to look at new stuff on your blog.

 53. Can I just say what a comfort to discover an individual who really understands what they’re discussing
  on the net. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important.

  A lot more people have to look at this and understand this side of the story.

  I was surprised you are not more popular since you surely possess the gift.

 54. I’m really inspired together with your writing skills as well
  as with the structure for your blog. Is this a paid theme or did you modify it your self?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog
  like this one nowadays..

 55. Thanks for any other informative site. Where
  else may just I get that type of info written in such a perfect manner?
  I’ve a undertaking that I’m simply now running on, and I’ve been on the
  look out for such information.

 56. With havin so much content and articles do you ever run into any
  issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot
  of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a
  lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do
  you know any ways to help protect against content
  from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

  Also visit my web-site special

 57. Please let me know if you’re looking for a
  author for your site. You have some really good articles and I think I
  would be a good asset. If you ever want to take
  some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please blast me an e-mail if interested.

  Thank you!

 58. That is really attention-grabbing, You are
  an excessively professional blogger. I’ve joined your
  feed and look ahead to searching for more of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks

 59. Nice post. I was checking continuously this weblog and I’m inspired!

  Extremely useful info specially the ultimate section 🙂 I care for such info a lot.
  I was seeking this certain information for a very long
  time. Thanks and best of luck.

Leave a Reply

Your email address will not be published.