Hetimi epidemiologjik/ Rastet në Shkodër, kontakte të personave të prekur më herët me Covid 19

Shkodra është konfirmuar tashmë si vatra e dytë më e nxehtë pas Tiranës, për rastet e konfirmuara me koronavirus. Epidemiologia e ISHP, Rovena Daja tha se bëhet fjalë për kontakte të personave të infektuar më herët.

Shtimi çdo ditë i rasteve të të prekurve ka vënë në lëvizje edhe pushtetin lokal. Bashkia ka nxjerrë një urdhër, duke vendosur masa shtesë në tregjet e qytetit ku është vënë re fluks dhe grumbullim i qytetarëve. Prej ditës së martë, në tregun e njohur si “Merkata e Rusit” do të lejohen të punojnë një ditë tregtarët e shënuar me numër çift dhe ditën tjetër ata me numër tek.

Tregtarëve u është kërkuar që të mos ekspozojnë mallrat, produktet ushqimore dhe industriale jashtë dyqaneve në hapësirën publike. Ndërsa tregu i Zdrales do të qëndrojë i mbyllur për 2 javë. Të gjithë subjekteve tregtare të Shkodrës u kërkohet respektimi i masave higjieno-sanitare në ambientet e tyre, marrje e masave shtesë për punonjësit, krijim i sinjalistikës për mbajtjen e radhës për blerësit ndërsa ndalohet ekspozimi i mallit në rrugë.

Të gjitha baret dhe restorantet duhet të largojnë karriget dhe tavoliant nga rrugët edhe pse qëndrojnë të mbyllura. Ndërsa për qytetarët apelohet marrja e masave shtesë për përdorimin e maskave dhe respektimin e distancimit social.

1 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you can do
  with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that,
  this is magnificent blog. A fantastic read. I’ll definitely
  be back.

 12. I’m really enjoying the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Opera.

  Do you have any solutions to help fix this problem?

 13. I am extremely impressed with your writing skills as well as
  with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?

  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare
  to see a great blog like this one today.

 14. Great blog here! Also your site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

 15. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day.

  It’s always useful to read through content
  from other writers and practice something from other sites.

 16. I am not sure where you’re getting your information, but
  good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.

 17. Fantastic goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you’re just too great.
  I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the
  way in which you say it. You make it enjoyable and you
  still take care of to keep it wise. I can’t wait to read far more from
  you. This is really a terrific web site. asmr https://app.gumroad.com/asmr2021/p/best-asmr-online asmr

 18. May I just say what a comfort to uncover an individual who genuinely understands
  what they are talking about on the internet. You actually understand
  how to bring a problem to light and make it important. More and more people
  really need to read this and understand this side of the story.
  I can’t believe you’re not more popular because
  you most certainly have the gift. scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 19. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.

 20. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may come back yet
  again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to
  change, may you be rich and continue to help other people.