“Miniklasë” në shtëpi, mësuese Mimoza tregon sfidat e mësimit online : Në shkolla shkruhet larg ‘fëmijët nga teknologjia’ sot arsimohen përmes saj

Prej 5 javësh shkollat janë mbyllur por mësimi nuk është ndërprerë. Mësimi online është një metodike e re të cilën e “solli” Koronavirusi duke bërë që mësues dhe nxënës të kenë teknologjinë të vetmen urë komunikimi për të ecur parpara.

Por si po e përballojnë mësuesit këtë situatë, a janë përshatur me këtë risi në mësimdhënie, për të cilën nuk ishin as trajnuar dhe as përgatitur.

Shtëpia e saj ka marrë formën e një miniklase, ku nuk mungojnë as dërrasa e zezë dhe shkumësi. Ajo tregon se nëse deri dje mësuesve nuk i lejohej të përdornin celularin dhe në muret e shkollës thuhej “mbani fëmijët larg teknologjisë, tanimë celulari dhe teknologjia është “miku më i mirë”

Mesuese Mimoza i tha gazetares së Fax News, Emi Kalaja sevështiresi ka parë vetëm në javën e pareë deri në përshtatje, ndërsa tani thotë që presioni ka rënë ndjeshëm ndaj mësuesve, dhe fëmijët e prindërit po tregojnë bashkepunim.

Arsimtarja e mbyll intervistën me nota optimiste, pasi thotë që mësuesi ka mision fisnik dhe sot është dita që këtë fisnikëri ta tregojnë duke iu dhënë shpresë dhe pozitivitet fëmijëve.

Posted by Fax News on Saturday, April 11, 2020

40 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 11. Terrific post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.

  Bless you!

 12. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 13. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like
  to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free
  to shoot me an e-mail.

 14. My brother recommended I may like this website.
  He was once entirely right. This publish actually made my day.
  You cann’t believe simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!

 15. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However
  I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand
  why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems?

  Anyone that knows the solution will you kindly respond?
  Thanks!! ps4 https://bitly.com/3nkdKIi ps4 games

 16. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I am inspired!

  Very useful info specially the last part 🙂 I care for such info much.
  I used to be seeking this particular information for a very long time.
  Thanks and best of luck.

Leave a Reply

Your email address will not be published.