Basha: Me Shkodrën u tentua të bëhej lojë politike

Kryetarja e bashkisë ka bërë më shumë se detyrën e saj. Nuk ka patur asnjë mbështetje nga qeveria.

Pyetje: Në Shkodër kryetarja e bashkisë duhet të ishte e para t’u bënte thirrje qytetarëve të qëndrojne në shtëpi

Lulzim Basha: Jo, nuk duhej të ishte e para, ka qenë e para dhe e ka bërë në mënyrë të vazhdueshme. Por mos harroni se në Shkodër, si në çdo bashki tjetër të vendit, është detyrë e policisë të zbatojë rregullat. Duhet t’I lëmë lojërat politike. Sepse nuk ka vend këtu për lojëra politike siç nisi mëngjesi duke shkuar e duke treguar me gisht një bashki dhe duke shpikur gjëra që nuk qëndrojnë, sepse kryetarja e bashkisë në qoftë se e merrni dhe e pyesni është e vetmja kryetare e bashkisë, ka tre pika kufitare Shkodra. Ka Vermoshin, ka Murriqanin, ka Hanin e Hotit.

Që ka marrë në telefon Hanin e Hotit. Ka marrë ne telefon njerëzit vetë. Nuk është detyrë e saj. I ka marrë vetë në telefon njerëzit që janë futur. Me qindra telefonata ka bërë dhe s’ka marrë asnjë informacion. Ndërkohë dhe kjo është thirrja tjetër. Kam 10 ditë që i kam kërkuar qeverisë. Neni 15 I Ligjit për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve Infektive. Ja ku e kam këtu. I kaluar në vitin 2016. Ligji numër 15 viti 2016 thotë: Strukturat përgjegjëse të shëndetësisë në nivel vendor dhe rajonal detyrohen të informojnë rregullisht për situatën e sëmundjeve infektive dhe masave parandaluese njësitë e vetëqeverisjes vendore në territorin ku ato veprojnë.

Njësitë e vetëqeverisjes vendore mbështesin veprimtarinë e punonjësve të shëndetësisë për zbatimin e masave për parandalimin dhe lufimin e sëmundjeve infective të parashikuara në këtë ligj. E dini ju që vetëm sot është thirrur kryetarja e bashkisë nga prefekti? Që ka 1 muaj që nuk e merr në telefon as ministrja e Shëndetësisë, as ministri I Brendshëm, as kryeministri.

E kam kërkuar 10 ditë më përpara 1 VKM të posaçme që pushteti vendor të angazhohet pikërisht që përmes testimit të bëhet gjurmimi dhe izolimi. Se ata e njohin territorin më mirë sesa e njeh Tiranën. Në kuptimin zyrtar të fjalës

Pyetje: A do tu kërkoni qytetareve të respektojnë masat e marra nga qeveria?

Përgjigje: Si a di t’I kërkoj? Po unë e kam kërkuar 10 herë në ditë. Dhe ua kërkoj në mënyrën më absolute. Opozita është e para që ka kërkuar masa kur qeveria

560 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 13. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 14. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 15. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and
  I’m looking at options for another platform. I would be awesome if
  you could point me in the direction of a good platform.

 16. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog
  web site? The account helped me a acceptable deal. I had
  been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 17. Great site. A lot of useful info here. I’m
  sending it to a few friends ans additionally sharing
  in delicious. And certainly, thanks in your effort!

 18. I simply couldn’t go away your web site before suggesting that I really enjoyed the standard info a person provide on your guests?
  Is going to be again incessantly in order to check out new posts

 19. Can I simply just say what a relief to discover a person that truly understands what they’re talking about over the internet.
  You definitely realize how to bring a problem to light and make
  it important. More and more people really need to look at this and
  understand this side of your story. I can’t believe you are not more
  popular given that you certainly possess the gift.

 20. Hi, i read your blog from time to time and
  i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback?

  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is
  very much appreciated.

 21. Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I decided to check out your
  site on my iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my
  mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing
  blog!

 22. Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and definitely will come
  back someday. I want to encourage continue your great job, have
  a nice evening!

 23. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon.|

 24. I do consider all of the ideas you have presented to your post. They are very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for starters. May you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.|

 25. You could certainly see your enthusiasm in the article you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.|

 26. Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. That
  is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and return to read extra of your helpful info.
  Thank you for the post. I’ll definitely return.

  My web page – tracfone 2022

 27. What side effects can this medication cause? Actual trends of drug.
  stromectol otc
  drug information and news for professionals and consumers. п»їMedicament prescribing information.

 28. Best and news about drug. Get information now.
  ivermectin 4
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 29. Comprehensive side effect and adverse reaction information. Definitive journal of drugs and therapeutics. buy amoxil
  п»їMedicament prescribing information. Drugs information sheet.

 30. Prescription Drug Information, Interactions & Side. Best and news about drug.
  cheap clomid
  Everything what you want to know about pills. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 31. Medscape Drugs & Diseases. Everything what you want to know about pills.
  https://canadianfast.com/# mexican pharmacy without prescription
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. safe and effective drugs are available.

Leave a Reply

Your email address will not be published.