Mesimi on-line. Mos i ngarkoni fëmijët më shumë nga sa mund të mbëjnë në këto kushte

A është produktive të mësosh matematikë në WhatsAapp? Ose mbingarkesa e panevojshme për fëmijët në karantinë . Dje publikuam një lajm nga Itali, ishte një apel i psikologëve, për shkollën dhe prindërit Mos i ngarkoni fëmijët më shumë nga sa mund të mbëjnë në këto kushte. Kompjuteri e telefoni nuk e zëvendësojnë dot klasën e shkollës e as prindërit nuk i zëvendësojnë dot mësuesit. Ndërsa në një emision televiziv, pak ditë më parë, dëgjova një mësuese shqiptare që kishte mbetur në Kinë, e që tregonte se atje, me nxënësit thjeshtë përsëriteshin mësime të shkuara për ti mbajtur të karikuar me shkollën.


Kam biseduar me shumë mësues dhe prindër që kanë fëmijë në shkollë. Ajo që më thonë është një “dramë” e vërtetë! Nxënësve çdo ditë u “shpjegohet” sipas planit mësimor, mësimi i ri në telefon. Nxënësit duhet të bëjnë detyrat, dhe ua dërgojnë mësuesve po në telefon. Mësuesit i korigjojnë dhe ua kthejnë përgjigjet sërish në telefon. Kjo ndodh edhe me gjeografinë, edhe me matematikën, edhe me letërsinë


Mësuesit dhe nxënësit janë në “WhatsApp group”. Mësuesi e zgjidh një ekuacion, e bën foto dhe e hedh në grup. Grupi gumëzhin, nga mëngjesi deri në mesnatë. Secili pyet kur i del gjumi, secili përgjigjet kur ia ka ënda. Dhjetra mesazhe, dhjetra detyra, foto, skica, vidoe.

Pastaj në darkë, mësuesja duhet të dorëzojë tek “drejtori digital”, e drejtori në “inspektoriatin digital” e inspektoriati në “ministrinë digitale”, edhe listën me emrat e nxënësve që kanë marrë pjesë në mësim, numrat e tyre të telefonit, adresat e email-it, emrat e prindërve dhe numrat e tyre të telefonit, mundësisht edhe opinionin e prindërve për njohuritë që ka marrë fëmija.


Fëmijët që përpiqen të ndjekin mësuesen, prindër që përpiqen të bëjnë mësuesin, aq sa munden, për të ndihmuar fëmijët në këtë strapacim karantinoro-shkollor. Dhe në fund, mësuesja, që ka edhe fëmijët e saj në shtëpi, lutet që ta zërë korona, pasi në spital do të jetë shumë më e lumtur.
Nuk e di se çfarë bëjnë në vendet e tjera. Por nga sa jam informuar, produktiviteti i këtyre metodave është shumë i vogël. Drejtoritë e arsimit, më shumë janë të interesuara për të plotësuar dokumenta e letra pa fund, që të jenë në rregull me raportimet.


Nuk jam ekspert i arsimit, por a mundet që metodologjia e mësimit në kushte të tilla të ishte pak më e thjeshtë, dhe jo kaq shumë burokratike? A mund të ishte më pak e lodhshme për nxënësit dhe vetë mësuesit?
Tek e fundit, le të hidhen përpjetë mësuesit, matematika, kimia e fizika nuk mesohen me WhatsAapp. Mos ua rëndoni më shumë stresin fëmijëve në këto ditë, që do të mbeten përjetësisht në kujtesën e tyre.

921 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Greetings! I’ve been following your web site for a long time
  now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx!

  Just wanted to tell you keep up the excellent job!

 3. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 4. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any points for beginner blog writers?

  I’d definitely appreciate it.

  Also visit my site – http://www.hotelforrest.ru/

 5. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something
  new from right here. I did however expertise a few technical issues
  using this web site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could
  get it to load correctly. I had been wondering if your
  hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances
  times will sometimes affect your placement in google and could
  damage your high quality score if advertising and
  marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for
  a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 6. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and
  you’re just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the
  way in which you say it. You make it entertaining and
  you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you.
  This is actually a tremendous website.

  Have a look at my webpage :: Pure Keto Burn Pills

 7. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for
  you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome web log!

 8. Pretty great post. I just stumbled upon your
  weblog and wanted to say that I’ve really loved browsing your weblog posts.

  In any case I will be subscribing for your feed and I hope you write once more very soon!

 9. Excellent way of explaining, and nice piece of writing to
  take facts regarding my presentation topic, which i am going to present in university.

 10. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to check out
  your website on my iphone during lunch break.

  I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, fantastic blog!

 11. I’m still learning from you, but I’m making my way to the top
  as well. I absolutely enjoy reading all that is posted
  on your blog.Keep the information coming. I enjoyed it!

  Here is my blog post; Ruth

 12. First of all I want to say awesome blog! I had a quick
  question that I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center
  yourself and clear your head before writing. I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my
  ideas out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes
  tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Many thanks!

  Feel free to visit my homepage CBD XLT Reviews

 13. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a
  blog that’s both equally educative and interesting,
  and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The issue is an issue that not enough people are speaking intelligently
  about. Now i’m very happy I stumbled across this during my search for something
  concerning this. cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 14. Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will
  be tweeting this to my followers! Great blog and fantastic style and design.

  Review my web-site diets that work

 15. Hiya very cool blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..

  I’ll bookmark your web site and take the feeds also? I am glad
  to find so many helpful info here within the submit, we’d like develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

  Here is my homepage skin cells

 16. Good day I am so happy I found your blog, I really
  found you by error, while I was searching on Google for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a
  tremendous post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute
  but I have bookmarked it and also added in your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job.

 17. PRONET Eşya Depolama sistemleriyle yeni yaşam alanlarınıza gittiğinizde eşyalarınız da dilediğiniz zaman sizlerle gelsin. En güvenli, en mükemmel depolama işlemlerinizi gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz olacağız.

  Bu doğrultuda bizlere ulaşarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

 18. I don’t know whether it’s just me or if everyone else encountering issues with your
  site. It seems like some of the written text within your content are running
  off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too?

  This may be a issue with my web browser because I’ve had this
  happen before. Thank you

 19. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog
  that’s both educative and engaging, and without a doubt, you have
  hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I came across this during my search for something relating to this.

 20. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to contribute & assist different users like its aided me.
  Great job.

 21. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?

  My blog has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is
  popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any methods to help prevent content from being
  stolen? I’d genuinely appreciate it.