Tenderi rrufe që nxjerr ”lakuriq” qeverinë shqiptare/ Kërkon blerjen e respiratorëve 10 ditë pas rasteve me COVID

Pavarësisht se koronavirusi është shfaqur që në fund të vitit të kaluar në Kinë, qeveria shqiptare dhe konkretisht Ministria e Shëndetësisë, vetëm tani e ka parë të nevojshme që të hapë një tender për blerjen e respiratorëve, pajisje që përdoren për pacientet që kanë probleme me frymëmarrjen dhe që kanë nevojë për ndihmën e aparaturave për të mbijetuar.

Pikërisht problemi me frymëmarrjen është një nga simtomat e të sëmurve me COVID 19, që derimë tani ka shkaktuar 2 viktima në vendin tonë dhe 58 persona të prekur.

Tenderi është publikuar ditën e djeshme (Datë 17 Mars) dhe në objektin e tij thuhet: “Furnizim, vendosje respiratorë me dy modalitete për adultë dhe moshë pediatrike për COVID19”

Në këtë dokument, theksohet po ashtu se afati kohor për dorëzimin e ofertave është: data 18.3.2020, pra pasditja e sotme, kur dhe janë mbyllur dhe të gjitha dokumentacionet.

Fondi limit për blerjen e respiratorëve është 129, 727.371 lekë, (njëqind e njëzet e nëntë milion e shtatëqind e njëzet e shtatë mijë e treqind e shtatëdhjetë e një) lekë pa TVSH.

Ndërkohë që ajo që bie në sy janë termat e tenderit, ku me 60 pikë do të vlerësohet lëvrimi i shpejtë i respiratorëve, ndërsa çmimi pra oferta do të vlerësohet me 40 pikë.

Një burim i tha Faxweb.al se ky tender e shkatërron garën e drejtë, sa kohë që ka afate kaq të shkurta dhe kërkohet lëvrimi sa më i shpejtë i respiratorëve, në një kohë që tregtia dhe blerja e këtyre mallrave është një shqetësim i madh në të gjithë botën.

“Të marrësh pjesë në tender duhet një thes me dokumenta, s’ke ku i gjen kur janë mbyllur të gjitha institucionet, jo vetëm në Shqipëri” thotë burimi.

Me një kërkim të thjeshtë online, kostoja e një respiratori varion nga 25.000 në 50.000 dollarë, me një çmim mesatar prej 37.500 dollarësh.

Pra me fondin e vënë në dispozicion nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë, mund të blihen përafërsisht 30 respiratorë të rinj, ndërsa në vendin tonë së bashku me spitalet private janë në gjendje 140 të tillë.

Për të lexuar më saktë këto shifra, mjafton të përmendim se sistemi shëndetësor italian kishte në gjendje 3000 të tillë dhe hapi një tender për 5000 respiratorë të tjerë për të përballuar fluksin e pacientëve me probleme të theksuara të frymëmarrjes.

Vazhdimisht ka pasur pretendime nga specialistë të fushës lidhur me mungesën e këtyre pasijeve, por ministria jo vetëm që nuk ka reaguar, por bën tender më shumë se 10 ditë nga konfirmimi i rasteve të para me COVID në vend.

23 Comments

 1. I just could not leave your web site prior to suggesting that I really
  enjoyed the standard info an individual supply for your guests?
  Is going to be again steadily in order to inspect new posts

 2. I don’t know if it’s just me or if everybody else experiencing issues with your blog.
  It looks like some of the written text within your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me
  know if this is happening to them as well?
  This may be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks

 3. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward
  to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site
  in my social networks!

 4. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it
  but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand
  over time.

 5. You’re so interesting! I do not suppose I’ve truly read through anything like this before.
  So good to discover somebody with a few unique thoughts on this issue.
  Really.. many thanks for starting this up.
  This site is something that is needed on the
  internet, someone with some originality!

 6. You are so cool! I do not believe I have read through something like that before.

  So good to discover another person with a few original thoughts on this subject matter.
  Seriously.. thank you for starting this up. This web site
  is one thing that is required on the web, someone with
  a bit of originality!

 7. Awesome site you have here but I was curious about if you knew of any community forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other experienced individuals that
  share the same interest. If you have any recommendations, please let me
  know. Bless you!

 8. I’m really impressed together with your writing talents and also with
  the layout for your blog. Is this a paid subject matter
  or did you modify it your self? Either way keep up the excellent
  high quality writing, it is uncommon to look a nice weblog like this one these days..

  my homepage – tracfone special

 9. It’s the best time to make a few plans for
  the longer term and it is time to be happy.

  I have learn this submit and if I may I desire to recommend you some
  attention-grabbing things or advice. Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

  my website: tracfone 2022

Leave a Reply

Your email address will not be published.