Shkoder , 4 persona paraqiten ne Spital por nuk i behet testi i COVID 19

Informacion i orës 14:00 datë 18.03.2020 i Komisionit të Mbrojtjes Civile- Qarku Shkoder

Vazhdon ndjekja e detyrave nepermjet grupeve të punës të ngritura neë bashkepunim me strukturat DVP, Ushtrise, policisë bashkiake, inspektoriatet, spitaleve dhe komisionet e Mbrojtjes civile në çdo bashki për monitorimin dhe ndjekjen e zbatimit të detyrave të deleguar nëpermjet Planittë Masave dhe urdhërave nga Prefekti në rolin e kryetarit të KMC.

Situata në territorin e Qarkut Shkoder është e qetë, deri tani nuk raportohet asnjë rast infektimi të COVID-19. Janë vleresuar 4 raste sot te dyshuara për Covid 19 , por janë perjashtuar nga klasifikimi per Covid, pasi nuk plotesojne kriteret per marrje mostre bazuar ne udhezimet perkatese te MSHMS .

Nga Strukturat e komisariatit të Policisë Shkoder janë njoftuar gjithsej 32 shtetas të kthyer nga vendet e BE.

27 shtetas kanë hyrë nga Pika Kufitare Rinas

Nga Pika kufitare Durrës 4 shtetas;

Nga pika kufitare Hani i Hotit 1 shtetas;

Me telefon janë njoftuar 29 shtetas dhe në banesë 3 shtetas;

Vazhdon puna për njoftimin e pjesës së mbetur dhe për rinjoftimin e tyre.

Në zbatim të Urdhërit të Brendshëm të D.V.P.Shkodër Nr. 40/1, datë 11.03.2020, “Mbi ngritjen e pikave të kontrollit në kuadër të masave kundër Coronavirusit” në qytet Shkodër, janë ngritur dhe kanë funksionuar gjithsej 14 pika kontrolli me punonjës policie, punonjës të FNSH dhe forca të Ushtrisë.

Nga bashkia shkoder informohemi se :

Vazhdon puna për mbajtjen dhe rritjen e dezinfektimit të institucioneve publike, lulishteve, shesheve, rrugëve.

Gjatë ditës, sot me datë 18.03.2020

• Është realizuar dezinfektimi i pedonales së qytetit të Shkodrës, Kole idromeno, Gjuhadol

• Eshtë realizuar dezinfektimi i rrugës dhe trotuareve nga sheshi “Isa Boletini” deri në hyrje të Qytetit pika e karburantit “Kastrati”

• Pasdite do të vijojmë me dezinfektimin e Tregut të shumices fruta – perime, Shkodër

• Pasdite do të vijojmë me dezinfektimin e Tregut të fruta – perime, Zdralej Shkodër

• Ka kryer i gjithë dezinfektimi i kopshteve dhe çerdheve në varësi të Bashkisë Shkodër në qendër dhe Njësi Adminsitrative.

• Është siguruar shërbimi i pastrimit të mbetjeve urbane në të gjithë territorin;

• Është siguruar shërbimi me ujë të pijshëm;

• Është siguruar ndërhyrja me punëtori në rastin e defekteve të sinjalizuara në shërbimet KUZ në rrugën “Danja” dhe në Kiras.

• Është siguruar ndërhyrja me punëtori në rastin e defekteve të sinjalizuara në shërbimet për ujin e pijshëm: në Kiras dhe në Dobraç.

• Vazhdon puna nga Policia Bashkiake në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Vendore për monitorimin e situatës dhe respektimit të vendimeve nga subjektet private dhe për orientimin dhe sensibilizimin qytetareve;

• Vazhdon mbështetja mbështetja, me mbi 50 pako ushqimore dhe higjenike, e familjeve të komunitetit Rom në vendqëndrimet ne vendqendrimin pranë Zallit të Kirit dhe pranë Urës së Bunës

• Po hartohet lista e nevojave për mbështetje me ushqime dhe materiale higjenike për personat dhe familjet më në nevojë (të moshuar, rom, egjyptian, PAK, familje të vasrfëra me probleme sociale dhe ekonomike) sipas formularit të dërguar nga Prefektura Shkodër.

• Është promovuar puna dhe sensibilizimi përmes komunikimit mediatik dhe rrjeteve sociale.

Nga ISHSH u kryen monitorime në qytet Shkodër,Koplik Malësi e Madhe dhe Pukë .

U kontrolluan:

· 1 Qendër Shëndetësore

· 6 Farmaci

· 54 Markete

· 10 Furra Buke

· 4 Fasoneri

Të gjitha subjektet e kontrolluara zbatonin masat e sigurisë si: përdorimi i dorezave,maskave dhe ruajtjen e distancë s së pë rcaktuar.

Ø U konstatuan të mbyllura:

· 14 Klinika dentare

· 44 Bar-Kafe

Ne zbatim te Urdherit nr. 76 date 11.03.2020 te Ministrit te Turizmit dhe Mjedisit si dhe Urdherit nr. 25 date 17.03.2020 të Prefektit të Qarkut Shkoder ju informojme se Drejoria Rajonale e Mjedisit Shkoder ka marrë të gjitha masat e nevojshme për realizimin me korrektësi të detyrave.

Konkretisht, jane marre masat për rritjen e standarteve higjeno-sanitare të ambjenteve të punës duke kryer pastrimet dhe sistemimet e nevojshme.

Në zbatim të porosive te Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit dhe te Prefektit te Qarkut Shkoder, nga ana e Agjencise Kombetare te Mjedisit është hartuar grafiku i presences fizike në punë ëe punonjesve të DRM Shkoder. Per personat qe nuk paraqiten fizikisht, jane marre te gjitha masat nga ana e tyre qe te jene ne gatishmëri për kontakte nepermjet telefonit dhe gjithashtu kanë akses të plote ne emailin zyrtar te DRM-se për çdo detyre që do tu ngarkohet.

Theksojme se me rendesi eshte edhe masat qe duhet te merren nga ana e bashkive të qarkut për kontrollin e procesit të pastrimit te mbetjeve urbane dhe evadimin e tyre sipas te gjitha rregullave vecanerisht gjate kesaj periudhe per te mos lejuar rritjen e mundesive per perhapjen e semundjeve infective.​

293 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Thank you, I have recently been looking for info approximately this topic for a long time and yours is the
  best I’ve discovered till now. But, what about
  the conclusion? Are you certain in regards to the source?

 12. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on.
  You’ve done a formidable process and our entire neighborhood will be thankful to you.

 13. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I
  get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove
  people from that service? Thank you!

 14. Appreciating the persistence you put into your website and
  detailed information you provide. It’s good to come across a blog every once
  in a while that isn’t the same out of date rehashed material.
  Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 15. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came
  to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my
  website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 16. You are so interesting! I do not believe I’ve truly read through anything like this before.
  So wonderful to find somebody with some original thoughts on this topic.

  Really.. thank you for starting this up. This web site is
  one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 17. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I’m
  impressed! Extremely useful information specifically the ultimate section 🙂 I deal with such info a lot.
  I used to be seeking this particular information for a long time.

  Thank you and good luck.

 18. I am curious to find out what blog system you are using?
  I’m experiencing some small security problems with my latest site and I would like to find something more safe.

  Do you have any recommendations?

 19. Hey there I am so happy I found your web site, I really found you by accident,
  while I was looking on Askjeeve for something else, Anyhow I am here
  now and would just like to say cheers for a remarkable
  post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the minute but I have
  saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the superb job.

 20. Great work! That is the type of info that should be shared across the net.
  Shame on the search engines for not positioning this post upper!

  Come on over and discuss with my website . Thanks =)

 21. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 22. After looking at a handful of the blog posts on your website,
  I seriously like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark webpage
  list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my web site too and let me know how you feel.

 23. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that
  you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that,
  this is magnificent blog. A fantastic read.

  I’ll definitely be back.

 24. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself
  or did you hire someone to do it for you? Plz answer
  back as I’m looking to construct my own blog and would like
  to find out where u got this from. kudos

 25. Hi I am so grateful I found your site, I really found you by accident, while I was looking
  on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a
  all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at
  the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a great deal
  more, Please do keep up the excellent job.

 26. Hi there! This article couldn’t be written any better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I will send this
  post to him. Fairly certain he’s going to have a
  very good read. Thanks for sharing!

 27. I blog frequently and I really appreciate your content.
  Your article has really peaked my interest. I will take a note of your website and
  keep checking for new information about once a week.

  I subscribed to your RSS feed too.

 28. I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you develop this site
  yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal site and would
  love to find out where you got this from or just what the
  theme is called. Appreciate it!

 29. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your site offered us with valuable info to work on. You
  have done an impressive job and our entire community will be
  grateful to you.

 30. Great blog you have here but I was curious about if you knew
  of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really love to be a part of online community where I can get suggestions from
  other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thanks!

 31. Fantastic items from you, man. I’ve consider your stuff prior to and you’re just too excellent.
  I really like what you’ve got here, really like what you are
  saying and the way in which in which you assert it. You’re making
  it entertaining and you continue to care for to keep it sensible.

  I cant wait to learn much more from you. This is really a
  wonderful web site.

 32. I’m excited to uncover this site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!!

  I definitely liked every bit of it and I have you book-marked to see
  new information on your blog.

 33. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was curious what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any tips
  or advice would be greatly appreciated. Appreciate
  it

 34. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would
  be greatly appreciated. Many thanks

 35. It is in point of fact a nice and useful piece of info.
  I’m satisfied that you shared this helpful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 36. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for
  me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 37. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this
  website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would
  like to know where u got this from. kudos

 38. Hola! I’ve been following your blog for some time now and finally
  got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas!
  Just wanted to tell you keep up the great job!

 39. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your
  excellent post. Also, I’ve shared your web site in my
  social networks!

 40. Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

  Other then that, excellent blog!

 41. I loved as much as you’ll receive carried out
  right here. The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again since exactly
  the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 42. Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you happen to be a
  great author.I will ensure that I bookmark your blog and will
  eventually come back in the foreseeable future.
  I want to encourage you to ultimately continue your great job, have
  a nice day!

 43. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate
  you finding the time and energy to put this article
  together. I once again find myself spending way too much
  time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 44. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day.
  It will always be interesting to read through content from other writers and practice a little something from other web sites.

 45. Hmm it seems like your site ate my first comment
  (it was super long) so I guess I’ll just sum it up
  what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to
  the whole thing. Do you have any points for first-time blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 46. you’re in reality a just right webmaster. The site loading
  speed is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick.

  Moreover, The contents are masterwork. you’ve
  done a excellent task in this matter!

 47. Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite justification appeared to be on the web the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people consider worries that
  they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and
  also defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.

  Thanks

 48. It is appropriate time to make some plans for the
  long run and it’s time to be happy. I have learn this submit and if I could I want to counsel
  you some fascinating things or advice. Maybe you could write subsequent articles relating to this article.
  I desire to read more issues approximately it!

 49. Hey! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of
  the post I realized it’s new to me. Anyways,
  I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 50. I have read a few just right stuff here. Certainly worth
  bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to
  make such a magnificent informative web site.

 51. Hi there would you mind letting me know which web host you’re utilizing?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different
  browsers and I must say this blog loads a lot
  quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider
  at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!

 52. I think what you posted made a bunch of sense.
  But, think on this, what if you added a little information? I am not saying your content
  is not solid., but suppose you added a post title that makes people desire more?
  I mean Shkoder , 4 persona paraqiten ne Spital por nuk i behet testi i COVID 19 –
  EETIMESTV.COM is a little plain. You could peek at Yahoo’s front page and
  watch how they create news titles to get viewers to open the links.
  You might add a video or a picture or two to grab people excited about everything’ve written. In my opinion, it might make your posts a little
  livelier.

 53. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of
  house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Studying this info So i’m happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I such a lot for sure will make sure to do not fail to remember this website and give it a look on a relentless basis.

 54. Good day! This is my first visit to your blog! We are a team
  of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us useful information to work on.
  You have done a extraordinary job!

 55. I have been browsing on-line more than 3 hours today, yet I never discovered any fascinating
  article like yours. It is beautiful value enough for
  me. Personally, if all site owners and bloggers
  made just right content as you probably did, the
  web shall be much more helpful than ever before.

 56. Someone essentially help to make severely posts I’d state.
  This is the first time I frequented your web page and so far?
  I surprised with the research you made to make this actual put up extraordinary.

  Wonderful job!

 57. Everything posted was actually very logical. But, what about this?
  suppose you typed a catchier title? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but suppose you added something that grabbed people’s attention? I
  mean Shkoder , 4 persona paraqiten ne Spital por nuk i behet testi i COVID 19 – EETIMESTV.COM is kinda boring.

  You ought to peek at Yahoo’s home page and see how they create news headlines to grab viewers interested.
  You might add a video or a picture or two to get people excited about what
  you’ve got to say. Just my opinion, it would make your blog a
  little livelier.

 58. Hey, I think your blog might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it
  looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other
  then that, amazing blog!

 59. I’ll immediately take hold of your rss feed as I can’t find your e-mail
  subscription link or newsletter service. Do you’ve any?
  Please allow me realize so that I may subscribe.
  Thanks.

 60. Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. This
  is a very neatly written article. I will be sure to
  bookmark it and come back to read extra of your helpful info.

  Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 61. Just desire to say your article is as astounding.
  The clearness on your submit is just great and that i could think you’re an expert
  in this subject. Fine along with your permission allow me to take
  hold of your feed to stay up to date with
  forthcoming post. Thanks 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.

 62. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may come back once
  again since I book-marked it. Money and freedom is
  the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 63. hello!,I love your writing so so much! percentage we communicate extra approximately your article on AOL?
  I require a specialist on this space to unravel my problem.
  May be that is you! Having a look ahead to look you.

 64. Great post. I was checking continuously this blog
  and I am impressed! Very useful information specially the
  last part 🙂 I care for such information a lot. I was
  seeking this certain info for a very long time.
  Thank you and good luck.

 65. Hi there! This article couldn’t be written much better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I will send this post to
  him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 66. My brother recommended I might like this blog.
  He was entirely right. This post actually made
  my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 67. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this brilliant blog!

  I suppose for now i’ll settle for bookmarking
  and adding your RSS feed to my Google account. I look
  forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 68. Интернет-платформа Joy casino начала деятельность на российском рынке в две тысячи четырнадцатом году.

  Гостям ресурса предоставлен топовый софт от популярных компаний.

  В подборку цифровых продуктов
  вошли слоты барабанного
  типа, лайв-игры и пари на спортивные события.

 69. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot
  of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot
  of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know
  any techniques to help reduce content from
  being ripped off? I’d truly appreciate it.

 70. Wow, marvelous blog layout! How long have you ever been running a blog
  for? you made blogging look easy. The total look of your site
  is wonderful, as well as the content material!

 71. Hi there, just became aware of your blog through
  Google, and found that it’s truly informative. I’m going to watch out for
  brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 72. I have been exploring for a bit for any high
  quality articles or blog posts in this kind of house .

  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m satisfied to convey
  that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I so much without a doubt will make sure to do not fail to remember this web site and give it a glance regularly.

 73. I think this is one of the such a lot vital
  information for me. And i am satisfied studying your article.
  But should observation on few basic things, The site style is
  ideal, the articles is truly excellent : D. Excellent task,
  cheers

 74. Its such as you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately
  this, like you wrote the ebook in it or something.
  I feel that you just could do with a few percent to force the message
  home a little bit, however other than that, this is magnificent blog.

  A fantastic read. I will certainly be back.

 75. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could
  add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 76. Thank you for any other informative blog. The place else may I
  am getting that kind of information written in such a perfect means?
  I have a undertaking that I am just now working on, and I have been at the glance out for such
  info.

 77. Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thank you

 78. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels.

  I will appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 79. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the
  simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries
  that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having
  side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 80. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite
  reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of.

  I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do
  not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects
  , people can take a signal. Will probably be back
  to get more. Thanks

 81. Thanks for your marvelous posting! I certainly
  enjoyed reading it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back
  someday. I want to encourage you to continue your great job, have a nice afternoon!

 82. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 83. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.

 84. Just wish to say your article is as surprising.
  The clearness for your publish is just excellent and i could suppose you are
  knowledgeable in this subject. Fine with your permission let me to grab your
  RSS feed to keep updated with imminent post. Thank you 1,
  000,000 and please continue the gratifying work.

 85. Hi there! I know this is kinda off topic however
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing
  a blog article or vice-versa? My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each
  other. If you’re interested feel free to shoot me an email.

  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 86. What i don’t understood is if truth be told how you are not really a lot more well-liked than you might be right now.

  You’re so intelligent. You understand thus considerably on the subject of this topic, produced me personally believe it from so many
  varied angles. Its like women and men aren’t involved unless it’s something to accomplish with
  Girl gaga! Your own stuffs outstanding. All the time handle it up!

 87. Unquestionably consider that that you said.

  Your favourite reason appeared to be at the web the easiest factor to be mindful of.

  I say to you, I definitely get annoyed whilst folks think about issues that they just don’t
  know about. You managed to hit the nail upon the top as
  well as outlined out the entire thing without having side effect , folks
  could take a signal. Will likely be back to get
  more. Thank you

 88. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thanks

 89. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading
  it, you can be a great author.I will be sure to bookmark your blog and
  will come back from now on. I want to encourage yourself to continue
  your great job, have a nice day!

 90. Can I simply say what a relief to discover somebody that truly understands
  what they’re discussing online. You certainly
  know how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people need to read this and understand this side
  of the story. It’s surprising you are not more popular since you definitely possess the gift.

 91. hello!,I really like your writing very a lot! percentage we keep in touch extra approximately your post
  on AOL? I require a specialist on this space to solve my
  problem. May be that is you! Taking a look forward to look you.

 92. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year
  old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back! LoL
  I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 93. hey there and thank you for your information – I have certainly picked
  up anything new from right here. I did however expertise
  a few technical points using this site, since I experienced to reload the site
  a lot of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google
  and can damage your quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your
  respective interesting content. Make sure you update this again very soon.

 94. I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog.
  It appears as if some of the written text on your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.

  Kudos

 95. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to
  your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 96. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be
  really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely
  broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of
  it!

 97. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.

  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.

  Many thanks

 98. Wonderful article! That is the type of information that should be shared around
  the internet. Shame on the search engines for now not positioning this publish upper!

  Come on over and seek advice from my site .
  Thank you =)

 99. Hello, Neat post. There is a problem together with your web site in internet explorer, might check this?
  IE nonetheless is the marketplace chief and a big element of
  folks will leave out your wonderful writing due to this problem.

 100. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you are
  a great author. I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back down the road.

  I want to encourage you continue your great posts, have a nice afternoon!

 101. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be
  actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I’ll try
  to get the hang of it!

 102. Hi this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 103. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site offered us with valuable information to work on. You have done a
  formidable job and our whole community will be grateful to you.

 104. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what
  I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any helpful hints for newbie blog writers?
  I’d really appreciate it.

 105. Wonderful goods from you, man. I’ve bear in mind your stuff previous to and you are just extremely fantastic.
  I actually like what you have received here, really
  like what you are stating and the best way during which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to stay it wise.
  I cant wait to learn far more from you. That is really a great website.

 106. На портале Франк можно получить бездепозитный приз в
  виде бесплатных спинов. Вращения предоставляются в
  известных слотах. Условия выдачи приза детально описаны на интернет-ресурсе
  – в рубрике «Акционные предложения».
  Получить бездеп вполне возможно по промокоду,
  вписав его в отдельную графу. Помимо бездепа, новым посетителям может быть выдан приз за первый депозит.
  Кроме денег, при пополнении счета игрокам иногда предлагаются фриспины.

 107. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has
  been doing a little homework on this. And he in fact bought me dinner due to the fact that I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanks for spending the time to discuss this
  issue here on your web page.

 108. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Appreciate it!

 109. Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you might be a great author.
  I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back
  down the road. I want to encourage that you continue your great job, have a nice holiday weekend!

 110. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read more of
  your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 111. I would like to thank you for the efforts you’ve put
  in penning this website. I really hope to see the same high-grade
  content from you in the future as well. In fact,
  your creative writing abilities has inspired me to get my
  own site now 😉

 112. Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do
  you have any points or suggestions? With thanks

 113. Today, I went to the beach with my kids. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely
  off topic but I had to tell someone!

 114. Its like you read my mind! You appear to know a
  lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is great blog. A fantastic read.
  I’ll certainly be back.

 115. I do not know if it’s just me or if everybody else
  experiencing issues with your blog. It looks like some of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening
  to them as well? This could be a issue with my
  browser because I’ve had this happen before.
  Thanks

 116. Right here is the perfect webpage for everyone who hopes to find out about this topic.

  You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a topic that has been discussed for many
  years. Excellent stuff, just excellent!

 117. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but,
  I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions
  for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it grow over
  time.

 118. Great article! That is the kind of info that are meant to be shared around the internet.
  Shame on Google for no longer positioning this post upper!
  Come on over and visit my web site . Thank you =)

 119. I seriously love your blog.. Very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal site and would
  like to learn where you got this from or exactly what the theme is called.
  Appreciate it!

 120. Wonderful blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little
  lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any tips? Many thanks!

 121. Hello would you mind letting me know which web host you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
  Thanks a lot, I appreciate it!

 122. I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme.
  Did you make this web site yourself? Please reply back as
  I’m attempting to create my very own site and would like to know where you got this from or just what
  the theme is named. Cheers!

 123. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of
  plagorism or copyright violation? My blog has a lot
  of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of
  it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any
  methods to help protect against content from being stolen? I’d definitely appreciate
  it.

 124. I have been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the
  web will be much more useful than ever before.

  Also visit my web-site :: tracfone special

 125. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is
  added I get 4 emails with the same comment. Is there a way you can remove me from
  that service? Thanks!

  Here is my site – coupon

Leave a Reply

Your email address will not be published.