Rama tregtarëve: Mos abuzoni me çmimet skeni për ti gëzuar lekët e abuzimeve

Kryeministri Edi Rama ka pasur një paralajmërim të fortë për tregtarët e shumicës për të mos rritur çmimet e mallrave. Duke iu sjellë në vëmendje ndëshkimin që është parashikuar me aktin normativ të hyrë në fuqi pak ditë më parë, Rama bën me dije se do të trajtohet njësoj si krim.

U bëj thirrje të gjithë tregtarëve të shumicës të lexojnë aktin normativ të masave speciale të luftës dhe të mos luajnë me popullin, sepse pasojat që do të bien mbi ta do të jenë shumë të rënda, e nuk kanë për ti gëzuar lekët e abuzimeve me çmimet në këtë kohë luf te ku ska haram që do iu bëhet hallall! Kush i shtrëngon shitësit e pakicës të bëjnë fatura të rreme kryen një paligjshmëri që në këtë kohë do të konsiderohet krim dhe do të trajtohet si krim shkruan Rama.

Jo më larg se dje, u zhvilluar një kontroll blic në tregun e shumicës në Kashar, nga ku rezultoi se 4 administratorë kishin abuzuar me çmimet dhe faturat, e për pasojë u ndëshkuan. Akti normativ parashikon 5 milionë lekë pikave të shumicës që rrisin çmimet, 100 mijë lekë pakicës si dhe 6 vjet pezullim të subjektit përsëritës.

21 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 11. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.|

 12. Right here is the right site for anyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been written about for decades. Wonderful stuff, just excellent!|

 13. If some one desires expert view concerning blogging and site-building after that i advise him/her to visit this web site, Keep up the pleasant work.|

Leave a Reply

Your email address will not be published.