Kjo histori më duket si before end after


Ndoshta është Zoti, ndoshta Muhamedi, ndoshta Jezu Krishti, ndoshta një shtrigë që se njohim, ndoshta një djall që se dimë, që jeton diku pas reve, ndoshta universi apo ndoshta toka, kushedi mbase një yll atje lart ka marrë përsipër të na çojë një mesazh o thjesht Karma!

Një gjë është e sigurt, kudo qoftë adresa nga ku erdh lufta biologjike, që duket ajo e treta botërore, po e shkund botën. Ne shqiptarët nuk mund të kërkojmë më shumë shenja, se kemi edhe tërmetin ende që nuk ka ikur nga tavolina e bukës, madje ja dhe tani duket sikur lëviz tavolina ime e punës në shtëpi. Të gjitha sinjalet janë këtu, para syve tanë. Statusi i mjekes italiane, Vallery Cambiaghi është sintezë e këtij shkrimi që meriton një puthje në ballë virtuale.

I keni dhënë 1 milion euro në muaj Ronaldos dhe 1 mijë e 300 euro në muaj mjekëve dhe studiuesve. Tani le tju kurojë Ronaldo

A nuk është idem kështu?! A nuk i kemi përçmuar ne politika e para dhe shoqëria më pas prej më shumë se 30 vitesh të diturit dhe dijen në vetvete? A s’kemi hequr dorë nga përpjekjet e sinqerta për të realizuar një ëndërr, por kërkojmë dhe e kemi gjetur rrugën shkurt? A kemi humbur ne naivitetin për të besuar? Ne, që sjemi më kuriozë për asgjë! Po ndaj virusi është këtu dhe s dihet për sa gjatë. Sot vura re se ishte listuar tek e mojit më të përdorur në telefon. Një Zot e di si është futur aty se as nuk e kam përdorur, por kot nuk është virus, e gjen rrugën.

A nuk po rendim ne drejt spektaklit, drejt suksesit të shpejtë, famës së shpejtë, pasurimit të shpejtë, babëzisë pa fre, shpenzimeve tej fuqisë reale, garës për udhëtime nëpër botë, fotografive nga vendet më luksoze? Se kemi vënë re sa jobiologjik është krijimi i klasave në Shqipëri. Si mund të blesh supervila në kaq pak kohë? Si mund të jetë vendi i mbushur me varfëri në njërën anë të rrugës dhe me fshatra turistikë në anën tjetër

Para 20 vjetësh kemi dalë nga lufta civile dhe gjysma e shqiptarëve kishin humbur shtëpitë në fajde. A nuk ka ndodhur këtu një fenomen i çuditshëm dhe disproporcional mes standardit të jetës në vend Apo jemi pjellë e një magjie

A nuk i shohin që i kanë fëmijët në shkolla private shokë klase me njerëz që para 20 vjetësh nuk i rastisnit as në ëndrrën më të keqe?! Aty ku kriminelin, hajdutin, injorantin dhe intelektualin i bashkon ditëlindja e kopshtit të fëmijës, në Tiranë! Është fotografia perfekte për të kuptuar paradoksin dhe dekadencën. Mos ta përmendim parlamentin, se ai është bërë gjithashtu si ato ditëlindjet e shkollave.

A nuk kanë të gjitha vajzat në Instagram të njëjtat buzë, veshje, çanta dhe shpesh shkojnë në të njëjtin hotel, kafe, në Dubai, në Mikonos, në Amalfi, në Manhatan

Unë i kam parë, madje kam ndjerë në ndonjë rast pak zili e ëndje dhe do kisha dashur të provoja rërën e bardhë të Karaibeve, të zgjohem në mëngjes dhe të ndjej aromën e mirë të hotelit me yje plot. Jemi prej gjaku të gjithë, nuk më habit vetja dhe dëshirat e saj anonime. Truri i njeriut është kopjues automatik. Madje, mbi kopjen mëson fëmija të flasë. E dëgjon disa herë një fjalë dhe nis e thotë.

Psikologjikisht, nuk ka asnjë studim që të vërtetojë se brenda trurit ekzistojnë filtra që aktivizohen për të luftuar joshjen apo vrasjen e tundimit të një gjëje që e sheh çdo ditë. Joshja sot është kudo, si një virus në TV, telefon, dhe rrugë

Mbesa ime do të vishet si Kylie Jenner edhe pse prindërit i thonë mëso gjuhën mandarin kinezçen Në një kuptim e meritonte bota të ulej në gjunjë e të mendojë pak.

Të rinjtë në Tiranë e meritojnë këtë shtetrrethim. Ata nuk kanë kohë të reflektojnë sepse janë ose në kafe, duke bërë scroll tërë ditën në telefon, ose në klube nate dhe zero projekte për të ardhmen. Të vishen me marka, të kenë makina të shpejta dhe të bëjnë gara tek rruga e TEG dhe gara me qen. Kaq ofron rinia shqiptare, edhe sepse kaq i ofrohet asaj dhe këtë model ka. Fajtorë edhe aq nuk janë. Fajin e ka shpikja e kamerës në telefon!

E meritojnë të rriturit këtë ndëshkim. Modeli i politikanit që dominon sot, ai që ka hequr dorë nga çdo fije që e lidh me dijen dhe janë shndërruar në fansa e paterica të çdo gomari që iu mbron interesat

Tani kauzat kanë qëllim vetëm para dhe asnjëherë kauza që të çojnë para përpara kuptimi këtu!

Me fiksimin për pushtet dhe jo për të lënë gjurmë. Me njerëz që duken e shkuara edhe pse e paguajnë tërë kohës të ardhmen, por ja që një dorë lëviz çuditshëm e të nxjerr një virus që nuk e kapin makinacionet. Në fakt, Ka shumë politikanë që rrinë në pushtet si një VIRUS

Pse nuk paguhen mjekët dhe studiuesit si kapitenët e skuadrave të futbollit? Apo si gazetarët dhe gaztorët e sotëm që ndiqen në rrjete sociale. Ka shumë idiotë të famshëm dhe guxo ti prekësh qimen e flokut. Janë tërheqës dhe joshës, pra!

Studiuesit, mjekët, shkencëtarët, nuk sjellin dot në pushtet askënd dhe as rrëzojnë nga pushteti kënd. Nuk janë frymëzues dhe s kanë pse janë tërheqës,  ska përse as tu falemi çdo mëngjes, por ata smund të jenë askushi në shoqëri! Gjithmonë gjërat e lehta ndiqen më kollaj.

Ky është një ndëshkim edhe ndaj mentalitetit tonë drejt rendjes e pangopjes me materialen. Kemi ikur shumë nga homosapiens që flet profesor Yuval Noah Harari. Jemi homo dhe kemi braktis sapiensin, dijen.

Sapeinsët ndërtuan botën nga revolucioni kognitiv deri tek ai teknologjik Por po sillemi keq me jetën, me të dashurit, fëmijët, me tokën, mjedisin, me mjekët që i kemi mallkuar e sot veç ata kemi, të varfër e të pasur, të zakonshëm e të pushtetshëm. Jemi sjellë keq me veten tonë duke mos u ndalur asnjë dekikë për ti bërë pyetjen vetes: ku po shkojmë? Ku po shkoj? Ku po shkon?

Vetëm fëmijët nuk e meritojnë këtë ndëshkim, sepse ata skanë përgjegjësi. Prindërit dhe edukatorët po, ata që duhet të orientojnë gjeneratën e njomë dhe sidomos Fëmijët ti kthejmë në fëmijëri. Gjatë këtyre ditëve në shtëpi të bëjmë një seancë të vogël gjyqësore vetmevete! Të shtrojmë pyetje të reja.

A jetojmë në një vend që ka nevojë të sistemojë ndjenjat, ëndrrat, aspiratat, politikanët, gazetarët, studentët, mjekët dhe inxhinierët, shkencëtarët dhe shkrimtarët, banditin dhe intelektualët, hajdutët dhe bankierët, por sidomos a jetojmë në një vend ku po vjen e ardhmja.

Kjo botë u ekzagjerua qyshkur gjen në supermarket 25 lloje majonezash! Dhe në parlament 5 tipe gomarësh. Në televizion 7 lloje psiqikësh.

Kjo botë që krijuam nga reklamat që vetëm të shet e të mëson vetëm të blesh.

Ama, dikush e kuptoi, duke na detyruar ta paguajmë të gjithë shtrenjtë. A nuk ju bën përshtypje që përjashtoi fëmijët Dhe a mundet që një virus që merr jetë, gjyshër, prindër, të dashur, që na mori puthjet e përqafimet, të paktën, ta çojë deri në fund misionin e tij duke shembur edhe idhujt e rrejshëm?

382 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 11. Just desire to say your article is as amazing. The clearness to your post is simply spectacular and i could think you’re a professional in this subject.
  Fine with your permission allow me to snatch your RSS feed to keep up to date
  with impending post. Thank you 1,000,000 and please keep up the gratifying work.

 12. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your design. Appreciate it

 13. It’s in fact very difficult in this active life
  to listen news on TV, therefore I only use web for that reason, and get
  the hottest information.

 14. After exploring a number of the blog posts on your site, I truly like your way of
  writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will
  be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know what you think.

 15. Nice post. I was checking continuously this weblog and I am impressed!

  Very useful information particularly the closing section 🙂
  I deal with such information much. I was looking for this certain info for a long time.
  Thank you and good luck.

 16. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would
  like to find out where u got this from. thank you

 17. Great items from you, man. I’ve take into accout your stuff prior to and you are just too fantastic.
  I actually like what you’ve bought right here, really
  like what you’re saying and the best way in which
  you are saying it. You are making it enjoyable and you continue to take care of
  to keep it smart. I can’t wait to learn much more from you.
  That is actually a tremendous web site. cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 18. Just want to say your article is as astounding. The clarity
  for your submit is simply cool and i can think you’re an expert on this subject.

  Well along with your permission allow me to seize your feed to keep updated with coming near near post.
  Thanks one million and please keep up the gratifying work.
  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis
  surgery

 19. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering
  issues with your blog. It appears as though some of the written text
  in your content are running off the screen. Can someone else
  please comment and let me know if this is happening to them as well?
  This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks https://parttimejobshiredin30minutes.wildapricot.org/ part time
  jobs hired in 30 minutes

 20. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about
  switching to another platform. I have heard excellent
  things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 21. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.|

 22. Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Many thanks|

 23. Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers|

 24. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid different users like its helped me. Good job.|

 25. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 26. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.|

 27. certainly like your web site but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the truth however I’ll surely come back again.|

 28. What i do not understood is in fact how you’re now not really a lot more well-preferred than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore considerably when it comes to this matter, produced me in my view consider it from so many numerous angles. Its like women and men are not involved until it is something to do with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. All the time handle it up!|

 29. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I find It really helpful & it helped me out much. I am hoping to present one thing back and aid others such as you helped me.|

 30. I got this website from my buddy who informed me concerning this web site and at the moment this time I am visiting this web page and reading very informative articles or reviews at this time.|

 31. I got this web page from my friend who shared with me regarding this web page and at the moment this time I am visiting this site and reading very informative content here.|

 32. magnificent post, very informative. I ponder why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!|

 33. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!|

 34. Thank you for any other informative web site. The place else may I get that type of information written in such an ideal approach? I have a undertaking that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such info.|

 35. I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 36. My spouse and I stumbled over here different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page again.|

 37. I do accept as true with all the ideas you have presented on your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are very brief for newbies. May just you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.|

 38. I don’t know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with your site. It appears like some of the written text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my web browser because I’ve had this happen before. Thank you|

 39. It’s actually a great and helpful piece of information. I am happy that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|

 40. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I’m hoping to provide something again and aid others such as you helped me.|

 41. Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!|

 42. Appreciating the commitment you put into your blog and detailed information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.|

 43. When someone writes an article he/she retains the thought of a user in his/her mind that how a user can be aware of it. So that’s why this post is outstdanding. Thanks!|

 44. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!|

 45. Awesome blog you have here but I was wanting to know if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of group where I can get suggestions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Appreciate it!|

 46. Hi I am so thrilled I found your web site, I really found you by error, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great work.|

 47. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

 48. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 49. Hey there! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Many thanks|

 50. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?|

 51. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best|

 52. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Kudos|

 53. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 54. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Studying this info So i am happy to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much indubitably will make sure to do not forget this site and give it a look regularly.|

 55. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!|

 56. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!|

 57. Hey great blog! Does running a blog such as this require a massive amount work? I have virtually no knowledge of coding but I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I simply wanted to ask. Kudos!|

 58. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you’re a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back later in life. I want to encourage one to continue your great work, have a nice evening!|

 59. hello!,I really like your writing so much! percentage we keep up a correspondence more about your post on AOL? I need a specialist in this space to resolve my problem. Maybe that is you! Taking a look ahead to see you. |

 60. Excellent blog you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get responses from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!|

 61. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!|

 62. I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers|

 63. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group. Talk soon!|

 64. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & aid different users like its helped me. Good job.|

 65. hi!,I like your writing very much! proportion we keep in touch more approximately your post on AOL? I require an expert on this house to unravel my problem. May be that’s you! Taking a look ahead to peer you. |

 66. Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 67. Greetings! I’ve been reading your blog for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to tell you keep up the great job!|

 68. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!|

 69. I believe this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna observation on few general issues, The website style is great, the articles is actually nice : D. Just right task, cheers|

 70. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Appreciate it|

 71. I am now not certain the place you’re getting your information, however good topic. I needs to spend a while studying much more or working out more. Thanks for fantastic info I used to be looking for this info for my mission.|

 72. Normally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice post.|

 73. Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person’s webpage link on your page at appropriate place and other person will also do similar in support of you.|

 74. Howdy I am so excited I found your blog page, I really found you by mistake, while I was browsing on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great jo.|

 75. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 76. Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 77. I’ve read some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you put to create one of these fantastic informative web site.|

 78. After going over a handful of the blog articles on your blog, I truly like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and let me know how you feel.|

 79. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and appearance. I must say that you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Safari. Superb Blog!|

 80. Excellent items from you, man. I have remember your stuff prior to and you’re just too wonderful. I really like what you’ve obtained right here, really like what you’re saying and the way in which through which you assert it. You’re making it entertaining and you continue to take care of to stay it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a great site.|

 81. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really loved surfing around your weblog posts. After all I’ll be subscribing in your feed and I’m hoping you write again soon!|

 82. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 83. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such
  info much. I was seeking this certain information for
  a very long time. Thank you and best of luck.

 84. I’m extremely inspired along with your writing talents and also with the layout in your blog. Is this a paid theme or did you customize it your self? Anyway stay up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..|

 85. Thank you a lot for sharing this with all folks you actually know what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally consult with my site =). We can have a hyperlink change agreement among us|

 86. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

 87. Hi there, simply was aware of your blog via Google, and located that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful for those who continue this in future. A lot of other people might be benefited from your writing. Cheers!|

 88. I have learn some just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you place to make this type of fantastic informative website.|

 89. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has helped me out loads. I’m hoping to give a contribution & assist other users like its helped me. Great job.|

 90. Wow, fantastic blog structure! How lengthy have you been running a blog for? you made running a blog glance easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 91. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

 92. Greetings! I’ve been reading your website for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Tx! Just wanted to say keep up the great job!|

 93. Thanks , I have recently been searching for info about this topic for a long time and yours is the greatest I have found out till now. But, what in regards to the conclusion? Are you positive about the supply?|

 94. Can I simply say what a comfort to find an individual who really knows what they’re discussing online. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people must read this and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular given that you surely have the gift.|

 95. Terrific work! This is the kind of info that are supposed to be shared across the net. Shame on Google for not positioning this put up higher! Come on over and talk over with my web site . Thanks =)|

 96. Thank you, I have just been searching for information approximately this subject for a while and yours is the best I’ve discovered till now. However, what in regards to the conclusion? Are you positive in regards to the supply?|

 97. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks|

 98. When someone writes an article he/she maintains the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of it. Thus that’s why this piece of writing is outstdanding. Thanks!|

 99. Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks!|

 100. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!|

 101. We stumbled over here from a different page and thought I should check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page for a second time.|

 102. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now ;)|

 103. Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Many thanks!|

 104. I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.|

 105. Thanks for some other informative web site. The place else could I get that type of info written in such an ideal means? I’ve a mission that I am simply now operating on, and I’ve been at the look out for such info.|

 106. Nice blog right here! Also your site rather a lot up fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate link on your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol|

 107. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!|

 108. Admiring the commitment you put into your website and detailed information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 109. I’m not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.|

 110. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you|

 111. whoah this weblog is great i love studying your articles. Keep up the good work! You understand, lots of people are looking round for this information, you can aid them greatly. |

 112. When someone writes an post he/she keeps the thought of a user in his/her mind that how a user can know it. Thus that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!|

 113. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?|

 114. Definitely imagine that which you said. Your favourite reason appeared to be at the web the simplest factor to understand of. I say to you, I certainly get annoyed even as other people think about worries that they plainly don’t recognize about. You managed to hit the nail upon the top as smartly as defined out the entire thing without having side-effects , folks could take a signal. Will probably be again to get more. Thanks|

 115. Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to create a superb article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.|

 116. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

 117. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 118. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!|

 119. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.|

 120. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thank you!|

 121. Hi! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!|

 122. Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 123. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

 124. I don’t even know how I stopped up here, however I assumed this publish used to be good. I don’t know who you are however definitely you are going to a well-known blogger if you aren’t already. Cheers!|

 125. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive process and our whole group can be grateful to you.|

 126. It’s actually a cool and useful piece of info. I am satisfied that you just shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.|

 127. Nice blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol|

 128. Hello I am so happy I found your website, I really found you by accident, while I was searching on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb work.|

 129. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog. A great read. I will definitely be back.|

 130. Great beat ! I would like to apprentice whilst you amend your web site, how could i subscribe for a weblog web site? The account helped me a acceptable deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided brilliant clear concept|

 131. This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 132. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 133. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. A fantastic read. I will certainly be back.|

 134. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!|

 135. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!|

 136. We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your website provided us with helpful info to work on. You have done an impressive task and our whole neighborhood might be thankful to you.|

 137. May I simply just say what a relief to find somebody that really understands what they are talking about on the web. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to check this out and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular because you definitely have the gift.|

 138. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write regarding here. Again, awesome blog!|

 139. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been doing a little homework on this. And he actually bought me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this subject here on your blog.|

 140. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 141. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 142. Wonderful post. I learn new stuff on different blogs everyday. It is always stimulating to see content from other writers and learn a little something from their site. Let me apply certain of their content on my blog holistic acne mind. Natually Ill present you with a link to a site. Thanks sharing.

 143. Good day! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!|

 144. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.|

 145. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your website in my social networks!|

 146. I have read a few just right stuff here. Definitely worth bookmarking
  for revisiting. I wonder how a lot effort you put to
  make any such great informative site.

 147. Everyone loves what you guys are up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the good works guys I’ve added you guys to blogroll.|

 148. Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you might be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will often come back from now on. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice weekend!|

 149. This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 150. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful info particularly the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.|

 151. Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?|

 152. Heya i am for the first time here. I found this board and I find
  It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

 153. It is appropriate time to make a few plans for the future
  and it is time to be happy. I have read this post and if I
  may just I desire to suggest you some fascinating issues or advice.
  Maybe you could write next articles relating to this article.
  I desire to read more issues about it!

 154. Admiring the hard work you put into your site and in depth information you offer.

  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same old rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS
  feeds to my Google account.

 155. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and
  I was wanting to know your situation; we have created some nice methods and we are looking to exchange
  methods with others, why not shoot me an email if interested.

 156. You are so interesting! I don’t think I’ve read anything like that before.
  So wonderful to discover someone with unique thoughts on this topic.
  Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web,
  someone with a bit of originality!

 157. I need to to thank you for this excellent read!!
  I absolutely loved every little bit of it. I’ve got you saved as a favorite to check out new things
  you post…

 158. Hello there I am so excited I found your weblog, I really found you by mistake, while I
  was researching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a
  all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the moment but I
  have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the fantastic job.

 159. you’re truly a good webmaster. The site loading speed
  is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you have done
  a wonderful task on this subject!

 160. Having read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you spending some time and effort to put this article together.
  I once again find myself personally spending way too much time both
  reading and posting comments. But so what, it was still
  worth it!

  Here is my web blog special

 161. Hello there, simply changed into alert to your weblog through Google, and found that it’s really informative. I?m going to be careful for brussels. I?ll be grateful for those who continue this in future. Numerous folks will likely be benefited from your writing. Cheers!

 162. Thanks for your write-up. I also feel that laptop computers have grown to be more and more popular lately, and now in many cases are the only kind of computer used in a household. This is due to the fact that at the same time that they’re becoming more and more cost-effective, their processing power keeps growing to the point where they are as effective as desktop through just a few years ago.

 163. There are some attention-grabbing closing dates in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There’s some validity however I will take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as effectively

Leave a Reply

Your email address will not be published.