Keqardhja e Vildan Tufi: Nxorra tre ‘Mjeshtra të Mëdhenj’ por mua më harruan

Iu premtua se gjatë vitit 2019, që ishte edhe viti i 100 vjetorit të Vllaznisë, do ti jepej titulli “Mjeshtër i Madh” por kjo kjo nuk ka ndodhur. Vildan Tufi, trajneri i shquar i atletikës së Vllaznisë por edhe i kombëtares shqiptare, ndjehet keq për të. E ka thjesht për sadisfaksion një titull të tillë sepse në karrierë ka arritur gjithçka. Por atë e mundon fakti që nga duart etij ka nxjerrë tre sportistë të cilët e kanë marrë këtë titull, ndërkohë që ai vetë ‘jo’

Për këtë arsye, për “Shkodra Sport” trajneri i mirënjohur e shpreh këtë keqardhje duke thënë: “Kam stërvitur tre Mjeshtra të Mëdhenj, tre kampionë dhe rekordmenë të shquar të atletikës shqiptare dhe për çudi ende nuk është kujtuar askush për mua, ndonëse u tha se do të kishte nderime të tjera nga institucioni i Presidentit të Republikës.

Kam stërvitur Vera Bregun, një sportiste e cila ka vendosur rekorde që ende nuk janë thyer në garën e kërcimit së gjati me 6.53 metra dhe në trehapësh me 13.51 metra. Pjesmarrëse në Lojërat Olimpike në Lojërat Olimpike në vitin 1996 në Atlanta të SHBA-së. Po ashtu, dy herë kampione Ballkani dhe fituese e shumë e shumë medaljeve në gara ndërkombëtare.

Pas saj erdhi Arbana Xhani, 20 vite kampione absolute në garat e shpejtësisë, 100 dhe 200 metra si dhe stafetë. Edhe ajo fituese e disa medaljeve në arenën ndërkombëtare.

Rasti i tretë është ai i Izmir Smajlajt. Kthehemi nga Beogradi me titullin Kampion Europe dhe pas një jave i jepet edhe titulli “Mjeshtër i Madh” sepse e meritonte. Ndërkohë, ekipit kombëtar të futbollit, vetëm pse doli në 16-shen e Europës, plot 26 pjestarëve të këtij ekipi iu dha titulli “Mjeshtër i Madh”. Pra komplet ekipit, me atë kënaqësinë e madhe që na solli me atë sukses.

Ndërkohë unë kam përjetuar emocione të jashtëzakonshme me Smajlajn në Beograd ku u ngrit flamuri shqiptar dhe në ato momente të më jepnin pasuri të pamatë, nuk do ti ndërroja me atë sukses që arrita me këtë sportist. E prisja edhe unë një nderim të tillë si sportisti im por ky nderim për çudi nuk erdhi kurrë. Diçka vërtetë absurde dhe kuptohet që është mosvlerësim i kontributit tim në këtë sport”

© shkodrasport.com

890 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 12. ? BEO777 ?
  ?เว็บตรงไม่ผ่านเอเจ้นท์ ฝาก•ถอน ระบบ????
  ➡ ️ฝากขั้นต่ำ 1 บาท ?
  ➡ ️ถอนไม่จำกัดครั้ง ?
  ➡ ️ไม่ต้องโยกเงินให้เสียเวลา?
  ➡ ️รองรับทุกธนาคาร และ ทรูวอลเล็ต?
  ✅สมัครสมาชิกฟรี✅
  ❣️ https://beo777.com/

 13. ?เกมส์สล็อตออนไลน์ที่กำลังมาแรงด้วยตัวเกมส์
  ที่สวยงามหากคุณชอบเล่นสล็อตบาคาร่า??
  สมัครเล่นเลย? สล็อตได้เงินจริงมีทีมงานดูแลตลอด 24 ชม.
  https://BEO777.COM/

 14. ?เกมส์สล็อตออนไลน์ที่กำลังมาแรงด้วยตัวเกมส์
  ที่สวยงามหากคุณชอบเล่นสล็อตบาคาร่า??
  สมัครเล่นเลย? สล็อตได้เงินจริงมีทีมงานดูแลตลอด 24 ชม.
  https://BEO777.COM/

 15. I needed to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every bit of it. I’ve got you book-marked to check out new things you post…|

 16. I think this is one of the such a lot vital info for me. And i’m glad studying your article. However should observation on some common issues, The website taste is ideal, the articles is actually nice : D. Excellent process, cheers|

 17. Learn about the side effects, dosages, and interactions. All trends of medicament.
  https://mobic.store/# how to buy cheap mobic tablets
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. drug information and news for professionals and consumers.

 18. Everything information about medication. Read information now.
  ed pills online
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Some are medicines that help people when doctors prescribe.