SKANDALOZE/ Dy ditë me temperaturë, kërkon ndihmë tek 127 por askush nuk i përgjigjet ish kampionit shkodran


Prej më shumë se tre orësh, rasti i tij është bërë publik nga ish- kryeministri Berisha, i cili ka postuar disa mesazhe që i kanë shkuar. Madje, edhe nga vetë personi, i cili deklaron se ësht prej dy ditësh me temperaurë në banesën e tij në Tiranë, ku mesa duket, jeton i vetëm. Dhe nuk bëhet fjalë për një person të panjohur, por për Sokol Buliqin. Sportëdashësit, sidomos ata të boksit, e njohin pa dyshim sepse është një nga kampionët e padiskutueshëm të këtij sporti duke resgjistruar 8 tituj kombëtarë nga 1992 deri më 2003. Në kuadër të 100 vjetorit të Vllaznisë, Buliqi u nderua edhe me “Mirënjohje” nga Bashkia Shkodër, si një ndër më të mirët në një shekull histori të kuqebluve në disiplinën burrërore të boksit.

Madje, në vitet e fundit të karrierës u spostua në Tiranë, por vazhdonte të mbronte ngjyrat kuqeblu të Vllaznisë. Përveç 8 titujve kampion kombëtarë, Buliqi është edhe tre herë fitues i Kupës së Shqipërisë. Në historinë e boksit shqiptar ka edhe një rekord, pasi ka fituar ndeshjen për vetëm 9 sekonda me KO. Por siç duket, kjo nuk vlen. Të gjithë këto trofe nuk ndikojnë që sistemi shendetësor shqiptar, në një situatë të rëndë të përhapjes së virusit, ti ofrojnë shërbimin më minimal një ish- kampioni, akoma pa i mbushur 47 vite jetë.

Është më shumë se e turpshme një moskokëçarje e tillë ndaj çdo qytetari, por sidomos një kampioni. Aq më tepër që ai ka publikuar të gjitha kontaktet, duke nisur me adresën e deri tek numri i tij i telefonit. Vetëm pak minuta më parë kontaktoi me Buliqin edhe ShkodraWeb Media. Ai deklaroi qartë dhe shkurt se “Nuk eshte interesu askush nga 127 duke i shprehur shqetesimin tim.ju falenderoj shum per mbeshtetjen me respekt S.Buliqi.

Nuk ka nevojë për më shumë komente. Por është një rast evident që rrëzon të gjithë propagandën që po bëhet në “luftën” ndaj këtij virusi, siç equan kryeministri, ministrja e ministrat e kësaj qeverie. Më mirë vonë se kurrë, urojmë që këtë shkrim ta lexojë dikush dhe ti japë ndihmën e duhur një ish- kampioni të sportit shqiptar. /ShkodraWeb Media/

806 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 12. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but
  after looking at many of the posts I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I came across
  it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 13. You could certainly see your enthusiasm in the
  article you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.

  At all times go after your heart.

 14. Hi there very cool site!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..
  I will bookmark your site and take the feeds also?

  I am happy to seek out so many useful info here within the
  publish, we need develop extra techniques in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 15. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you are a great author.I will be sure to bookmark your blog and may come back at some point.
  I want to encourage continue your great
  writing, have a nice morning! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery