Jepi zë zërit tënd”/ Si kaloi 8 marsi në Shqipëri


8 Marsi si dita e sensibilizimit për të drejtat e grave ka shënuar dhe në Shqipëri disa marshime të grave dhe vajzave të cilat nga qytete të ndryshme apeluan për më shume barazi dhe të drejta.

Me parulla në duar “Jemi gra, duam të drejta” gratë dhe vajzat e kryeqytetit nisën marshimin nga Drejtoria e Policisë, për të vijuar më pas para Kryeministrisë. Ato shprehen se është momenti për të luftuar për të drejtat e grave duke prishur barrierat që janë imponuar nga ideologjia dhe sistemet shtypëse.

Në ditën Ndërkombëtare të Gruas, në qytetin e Durrësit, i cili vetëm gjatë këtij viti është tronditur nga dy vrasje që viktima kanë pasur gratë, ndërsa nuk munguar dhe rastet e tjera të dhunës fizike, është organizuar sot një marshim sensibilizues, për t’i thënë “stop” dhunës ndaj grave.

Marshimi nisi në sheshin përpara Drejtorisë Vendore të Policisë, pikërisht aty, ku regjistrohet çdo rast denoncimi për dhunë të të gjitha formave.

Dhjetëra gra dhe vajza, këtë 8 mars edhe në Fier, ndryshe nga të tjera që kanë zgjedhur të festojnë, kanë organizuar një protestë, e cila ka në qendër pikërisht 8 Marsin, ditën kur gratë i japin zë, zërit të tyre. Kjo ditë, kanë thënë organizatoret e kësaj proteste, duhet të jetë jo festë por protestë, ku me të drejtë në vendin tonë dhe këtë shoqëri gratë duhet të kenë më shumë të drejta, por mbi të gjitha të ndalet dhuna ndaj tyre.

Nën moton “Jepi zë zërit tënd” gratë fierake por dhe ato të ardhura nga qytete të tjera të Shqipërisë, kanë deklaruar se do të mbajnë një qëndrim së bashku për të kërkuar politika konkrete në mbrojtje të tyre dhe forcimit ekonomik të familjes, duke nënshkruar edhe një projektdeklaratë.

Një marshim sensibilizues nga gratë dhe vajzat u zhvillua dhe në Korçë me rastin e 8 Marsit.

Të gjitha gratë dhe vajzat e pranishme kanë ecur me tullumbace shumëngjyrëshe në duar përgjatë rrugëve të qytetit juglindor.

Marshimi u organizua nga gratë dhe vajzat e administratës së bashkisë së Korçës, të cilat apeluan për më shumë kurajë dhe forcë drejt barazisë gjinore.

Në këtë 8 mars nuk kanë munguar dhe surprizat nëpër rrugët e qyteteve.

E teksa në Vlorë, Policia e Shtetit shpërndau karafila për drejtueset e mjeteve në Berat dega lokale e PD dhuroi karafila në emë

26 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 11. I’ve been browsing on-line more than 3 hours lately, yet I by no means found any interesting article like yours. It’s lovely price sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet will probably be much more helpful than ever before. “We are not retreating – we are advancing in another Direction.” by Douglas MacArthur.

 12. One thing is that when you’re searching for a education loan you may find that you’ll need a cosigner. There are many conditions where this is true because you should find that you do not possess a past credit rating so the loan provider will require you have someone cosign the loan for you. Thanks for your post.

 13. Wonderful items from you, man. I have take note your stuff previous to and you’re just extremely excellent. I really like what you have acquired here, really like what you’re saying and the best way wherein you say it. You are making it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to learn far more from you. That is actually a terrific website.

1 Trackback / Pingback

 1. buy benelli shotguns

Leave a Reply

Your email address will not be published.