“Kjo është edhe fotografia e martesës, mor’ burrë”

Nga Namik Mehmeti

Me familjen Sokoli kishim një miqësi të hershme e në veçanti me Ibrahimin, pasi babai im, Et’hem Rrema (Mehmeti) kishte qenë në burgun e Shkodrës me intelektualin që kishte studiuar për drejtësi në Beograd. Bile kujtoj që kur baba u lirua nga burgu në vitin 1953, atëherë unë isha 12 vjeç, një nga vizitorët e parë që erdhi për të uruar e për të pirë kafen e rastit ishte i ndjeri, Ibrahim Sokoli.

Por me ardhjen e Demokracisë, takimet me familjen Sokoli ishin edhe më të shpeshta. Ibrahimi, pasi ishte kthyer nga internimi, me gjithë moshën e tejkaluar, krijoji familjen e tij. Dhe bashkëshortja e tij ishte një bijë e një dere po aq të njohur sa Sokolët, Dosti nga Gjirokastra: vajza e patriotit e nacionalistit, Hasan Dosti, familje e njohur per idealet e saj për Ballin Kombëtar. Shanisha Dosti, me të cilën jam njohur në shtëpinë karakteristike të Sokolëve, në lagjen Dergut, në fillimin e viteve ’90, më ka mbetur e fiksuar në kujtesë, fisnikëria e saj, zgjuarësia dhe biseda e ngrohtë. Shtëpia ku jetonte Ibrahimi dhe Shanoja, ishte një hyrje me një kuzhinë në katin e parë dhe një dhomë gjumi. Mjaftueshëm, do të thotë dikush, për një çift pensonistësh, por duke kujtuar vitet e burgjeve dhe të internimeve, një ndryshim si dita me natën.

Tash po hyj në temë, me ato aspekte që kam përjetuar nga ky çift nacionalistësh (Ibrahimi i derës zogiste dhe Shano e derës balliste) e në mënyrë të veçantë nga e bija e Hasan Dostit. Me ardhjen e Demokracisë, zogistët e Organizatës Kombëtare “Lëvizja e Legalitetit” të organizuar nga kryetari i saj Dr.Fuad Myftija, pas gjysmë shekulli në mërgim, befasuan të gjithë administratën e aeroportit të Tiranës, kur hynë në tokën shqiptare me pasaportat Mbretërisë, pa pranuar të merrnin certifikatat apo pasaportat shqiptare. Një nga objektivat e O.K.L.L-së ishte edhe zyrtarizimi i kësaj organizate partiake në Shqipëri. Për këtë, duheshin ndërmarrë shumë procedura juridike dhe të formohej një grup legalistash shqiptarë për të përgatitur Kongresin e kësaj Organizate në Tiranë.

Si të ardhurit nga Diaspora, Amerika, Belgjika, Kanadaja, Franca etj., së bashku me zogistët e liruar së shumti nga burgjet e internimet, ishin të një mendimi që këtë grup përgatitor, pra të një partie të re në Shqipëri, provizorisht ta drejtonte juristi i nderuar, Ibrahim Sokoli. Me gjithë moshën e sëmundjet që ai kishte hequr në vitet e diktaturës komuniste, pranoi detyrën. Për disa takime të rëndësishme unë dhe Ferid Lluja me taksi e shoqëronim në Tiranë, por më tepër zogistët trokitnin në derën e shtëpisë së Sokolajve, ku Shanoja ishte ajo që u hapte portën, i priste dhe u servirte kafet me një zemër të hapur dhe respekt për të gjithë: si ata që kishte njohur në burg apo në internim në Savër të Lushnjës, si edhe ata më të rinjtë që njihte për herë të parë, por për familjet e tyre kishte njohje dhe kujtesë të saktë. Nga ata që vinin te kjo shtëpi, mjaft ishin bashkëvuajtës me Ibrahimin e Shanon, ose të arratisur nga regjimi komunist, si: Ramiz Mena, Hamit Kurti, Ahmet Kolgjini, Sait Preni, Akil Basha, Gafur Spahia, Enver Shaska, Skënder Kalaja, Lin Martini.

Këtë familje e nderonte dhe e respektonte e gjithë shpura e emigracionit politik që vinin në Shqipëri, herë pas here, si dhe përfaqësuesit e Oborrit Mbretëror, si Abedin Mulosmani, ish-ministër i Oborrit Mbretëror, Skënder Zogu, Ylli Spahiu etj., por Dr.Fuad Myftija dhe përfaqësuesit e OKLL, hynin e dilnin në këtë shtëpi, duke marrë me vete atë ngrohtësi që u afronte Shanoja, si gjithnjë me zemër të gjerë, duke servirur kafetë dhe, ashtu pa u ndier, me librin në dorë, kalonte në katin e dytë dhe përsëri, kur miqtë largoheshin, ajo do të ishte e para në përcjelljen e tyre.

Në bisedat që zhvilloheshin duke shijuar kafetë, unë mesova nga kujtimet e këtyre zogistëve të plakur para kohe nga vuajtjet e regjimit diktatorial të Enever Hoxhës. Ata flisnin për vajzën gjirokastrite me shumë respekt për qëndrimin e saj burrëror, me gjithë fatkeqësitë që kishte kaluar familja Dosti.

Më ka takuar të bisedoj vetëm për vetëm me këtë çift nacionalistësh. U ofroja dëshirën për t’i bërë të njohura vuajtjet e tyre nën diktaturë, por gjithnjë me një refuzim që përmbante një kulturë qytetare, ata iu shmangeshin këtyre ofertave, biles edhe daljes në ekranet televizive. Nga bisedat me bashkëvuajtësit e tyre, kisha mësuar se Shanoja kishte qenë shoqe në Institutin “Nëna Mbretëreshë” me Nexhmie Hoxhën, e cila edhe kishte hyrë në shtëpinë e Dostejve.

Unë me shumë kujdes, prisja sa të mbyllte faqet e librave që lexonte, i kërkoja të më thoshte diçka nga jeta e saj rinore. “Kam shumë për të treguar, por unë nuk dua të bëhem dëshmitare sot për ato vite aq të bukuara në rini, pas fatkeqësisë me humbjen e nënës e të vëllait. Unë nuk dua të shfaqem si një heroinë që kërkon të përfitojë nga vendosja e Demokracisë”,-më përgjigjej me një gjuhë të ëmbël dhe me modesti.

Po ashtu edhe Ibrahimi, si në marrëveshje me bashkëshorten, ngurronte të fliste për veprimtarinë e tij në kohën e Mbretërisë (kishte qenë edhe në Mukje, ku është nënshkruar marrëveshja e njohur me të njëjtin emër, thoshte, si korrier) dhe për vuajtjet e burgut e internimit.

Por Shanoja kur ishte në një ditë të qetë, pa problemet shëndetësore që pleqëria ia rëndonte më shumë si asaj dhe bashkëshortit, nuk rezervohej të fliste edhe për vuajtjet në burgun e Kuçovës dhe internimet në Lushnjë.

“Edhe sot kur i kujtoj ato vuajtje them me vete se Zoti na paska falur dy jetë. Gratë e vajzat e familjeve më të njohura, nga Shkodra deri në Gjirokastër, të shkolluara e me kulturë perëndimore, trajtoheshim si në kampet naziste, me orë të tëra në llucë dhe ujë. Ajo që na mbante të gjallë ishte shoqëria dhe miqësia që kishim njëra me tjetrën. Ishim të njohura si familje që në vitet e rinisë dhe këtu në kampet e internimit, kjo miqësi e shoqëri, u bë si të ishim të një familjeje. I vinim në ndihmë njëra-tjetrës si gjatë punës apo kur bëheshim të sëmura.”

Atë ditë kur kinooperatori, Ilia Terpini shkrepi atë fotografi, Shanoja iu drejtua Ibrahimit:

-Kjo foto është edhe fotografia e martesës, mor’ burrë.

Une e ngacmova:

-Po dasma ku u bë?

Ibrahimit i shkëlqyen sytë.

“Në kampet e internimeve e sidomos në Savër të Lushnjës janë krijuar disa familje dhe ne të moshuarit e ndiqnim shembullin e njëri-tjetrit dhe unë pata shumë fat me Shanon pasi më inkurajonte dhe më shërbente pa njohur lodhje pasi unë bëhesha shpesh i sëmurë”,- më tha Ibrahimi.

Operatori i mirënjohur i ish-Kinostudios Shqipëria e Re, i ndjeri Ilia Terpini bëri shumë plane regjistrimi në shtëpinë karakteristike shkodrane të Sokolëve. Pat regjistruar dhe çiftin e moshuar, përfshirë këtë foto që më pat dhuruar në mes shumë të tjerave. Kjo foto e vitit 1994 shpreh rrezatimin e dy intelektualëve që përfaqësonin dy dyer të mëdha në Shkodër e Gjirokastër, edhe pse mbi supet e tyre rëndonin jo vetëm vitet e pleqërisë, por edhe vuajtjet që u shkaktuan shoqet e shokët e tyre të rinisë sapo morën pushtetin. Jo vetëm që iu kthyen shpinën, por as donin t’i njihnin.

Në lagjen Dergut, ku banojnë shumë familje me mbiemrin Sokoli, gra të moshuara e të reja, përpara se të kalonin në shtëpitë e tyre, kthenin e takonin Shanon, i ofronin dhe përkujdesje dhe si gjithnjë, ajo me buzëqeshjen e saj karakteristike nuk mungonte që kafen e mengjesit ta pinte me kojshitë e saj, që edhe sot e kujtojnë me mallëngjim e respekt, por jo vetëm këtë grua që u shkodranizua shpejt me zakonet e traditat e Shkodrës. Ato, po të njëjtin respekt treguan dhe për një çift tjetër që jetonte, ashtu në heshtje, por krenar: motër e vëlla, Safeten dhe Hodon. Ai kishte kaluar një jetë në burgjet e Burrelit, ndërsa motra kishte marrë rrugët e Shqipërisë për të qenë pranë vëllezërve të saj, në burgje apo në kampe internimi.

Fotoja është realizuar nga Ilia Terpini më 30 qershor 1994.

kujto.al

155 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 10. What’s up to all, the contents present at this website are actually remarkable
  for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 11. Very great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I’ve really enjoyed browsing your weblog posts.
  After all I’ll be subscribing to your rss feed and I
  am hoping you write again very soon!

 12. I blog frequently and I seriously appreciate your content.
  The article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new information about once a week.

  I opted in for your RSS feed too.

 13. I used to be recommended this blog by way of my cousin. I’m not positive whether this submit is written by means
  of him as nobody else understand such special about my trouble.
  You are incredible! Thank you!

 14. Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?

  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Cheers!

 15. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but
  after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 16. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me
  to come here and visit more often. Did you
  hire out a developer to create your theme?
  Outstanding work!

 17. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to
  get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly
  appreciated. Thank you

 18. Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through a
  few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased
  I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking
  back regularly!

 19. Hi there excellent website! Does running a blog similar to this require
  a massive amount work? I’ve virtually no knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, should you have any suggestions or techniques for new
  blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I simply needed
  to ask. Thank you!

 20. Great work! This is the type of info that should be
  shared around the net. Shame on the search engines for no
  longer positioning this put up upper! Come on over
  and seek advice from my web site . Thank you =)

 21. Holymoly that’s crazy man! Thank you so much I really appreciate for this man. Can i reach out change your
  life and if you want to have a checkout? I will definitly share
  info about how to get connected to girls easily and quick I will be the one showing values from now on.

 22. You are so cool! I don’t think I have read a single thing like that before.

  So great to discover another person with unique thoughts on this issue.
  Really.. thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with some originality!

 23. Hi, i believe that i saw you visited my weblog
  so i came to return the want?.I’m trying to find issues to improve my web site!I assume its adequate to make use of some of your ideas!!

 24. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good results. If you know of any please share.
  Thanks!

 25. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a completely
  different subject but it has pretty much the same page layout
  and design. Wonderful choice of colors!

 26. I believe people who wrote this needs true loving because it’s
  a blessing. So let me give back and give my value on change your
  life and if you want to really findout? I will share info about howto make money Don’t forget..
  I am always here for yall. Bless yall!

 27. You’ve made some decent points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with
  your views on this web site.

 28. My partner and I absolutely love your blog and find many of your
  post’s to be exactly what I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content available
  for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on some of the subjects you write regarding here.
  Again, awesome web site!

 29. Have you ever thought about adding a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is important and everything.
  However just imagine if you added some great images or video clips to give your posts more,
  “pop”! Your content is excellent but with pics and
  videos, this website could definitely be one of the most beneficial in its field.
  Fantastic blog!

 30. That is really fascinating, You are an overly
  professional blogger. I’ve joined your feed and stay up for searching for extra
  of your wonderful post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 31. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will remember
  to bookmark your blog and will come back down the road.
  I want to encourage continue your great writing, have
  a nice afternoon!

 32. Just want to say your article is as astounding. The clarity
  on your submit is simply cool and that i can think
  you are an expert in this subject. Well with your permission let me to clutch your
  feed to stay updated with imminent post. Thank you 1,000,000 and please continue the enjoyable work.

 33. Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from
  this website, and your views are nice in favor of new
  users.

 34. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but
  I had to tell someone!

 35. It’s the best time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I have read this post and
  if I could I desire to suggest you few interesting things or tips.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 36. Attractive element of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to
  claim that I get in fact enjoyed account your weblog posts.
  Any way I’ll be subscribing on your feeds and even I
  fulfillment you get admission to constantly fast.

 37. I seriously love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you develop this site yourself? Please
  reply back as I’m hoping to create my own blog and want to learn where you got this from or just
  what the theme is called. Thank you!

 38. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures
  on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my
  end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 39. Excellent blog you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of online community
  where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Bless you!

 40. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to
  assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I
  achievement you access consistently fast.

 41. This is very interesting, You’re a very skilled
  blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your
  fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks!

 42. Hi great blog! Does running a blog similar to
  this take a large amount of work? I’ve no knowledge of coding but
  I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, if you have any suggestions or techniques for new
  blog owners please share. I know this is off subject but I just needed to ask.

  Thanks a lot!

 43. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a
  lot often inside case you shield this increase.

 44. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if
  you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 45. I like the valuable info you supply on your articles. I will bookmark
  your blog and check again right here regularly.

  I’m relatively sure I’ll be told many new stuff right right here!

  Good luck for the next!

 46. You’ve made some decent points there. I looked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your
  views on this website.

 47. This is a really good tip particularly to those
  new to the blogosphere. Short but very precise information… Thank you for sharing this one.
  A must read post!

 48. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this
  post is written by him as no one else know such detailed about
  my problem. You’re incredible! Thanks!

 49. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to look it over.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and
  will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and
  great style and design.

 50. You actually make it seem so easy together with your presentation however I to find this matter to
  be actually something which I believe I might never understand.
  It kind of feels too complex and extremely extensive for me.
  I’m taking a look ahead on your subsequent submit, I’ll attempt to get
  the hang of it!

 51. Fantastic blog you have here but I was wanting to
  know if you knew of any message boards that cover the same topics talked about
  here? I’d really love to be a part of community where
  I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Kudos!

 52. Hey I am so glad I found your web site, I really found you by error, while I was searching on Yahoo for something else, Anyways I am
  here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read through it
  all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic b.

 53. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate
  you penning this write-up and also the rest of the website is also really good.

 54. Spot on with this write-up, I actually think this web site needs
  far more attention. I’ll probably be back again to read more,
  thanks for the information!

 55. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future.

  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 56. My spouse and I stumbled over here by a different web page and thought I might
  check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to finding out about your web page yet again.

 57. whoah this blog is wonderful i really like reading your posts.
  Keep up the good work! You realize, a lot of individuals are searching around for this information,
  you can aid them greatly.

 58. certainly like your web site but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts.

  A number of them are rife with spelling issues and I to find it
  very troublesome to tell the reality however I’ll definitely come back again.

 59. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like
  to find out where u got this from. many thanks

 60. Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your content seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility
  but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 61. Pretty section of content. I just stumbled upon your web
  site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 62. I was curious if you ever thought of changing the layout of your website?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 63. Excellent blog here! Also your website loads up fast! What web host are
  you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my
  website loaded up as quickly as yours lol

 64. I do trust all the ideas you have offered for your post.
  They are very convincing and will definitely work.
  Nonetheless, the posts are very short for starters.
  Could you please lengthen them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 65. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required
  to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 66. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it
  can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad
  is now destroyed and she has 83 views. I know this is
  totally off topic but I had to share it with someone!

 67. If you desire to improve your knowledge simply keep visiting this web page and be updated with the
  most up-to-date information posted here.

 68. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 69. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your site.
  It seems like some of the text in your posts
  are running off the screen. Can somebody else please comment
  and let me know if this is happening to them too?
  This may be a issue with my internet browser because I’ve had
  this happen previously. Thanks

 70. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say
  that I’ve really loved surfing around your weblog posts.
  In any case I will be subscribing on your feed and I am hoping you write again very soon!

 71. What you posted made a lot of sense. But, what about this?

  suppose you were to create a awesome headline? I am not saying your information isn’t good, but what if
  you added a title to maybe grab a person’s attention? I mean “Kjo
  është edhe fotografia e martesës, mor’ burrë” –
  EETIMESTV.COM is a little boring. You should glance at Yahoo’s front
  page and see how they create article titles to get viewers interested.
  You might try adding a video or a pic or two to get people excited about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your blog a
  little livelier.

 72. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You definitely know what youre
  talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you
  could be giving us something enlightening to read?

 73. Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of
  volunteers and starting a new initiative in a community in the
  same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done
  a extraordinary job!

 74. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 75. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text
  in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d
  post to let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the issue solved soon. Cheers

  Feel free to surf to my site bulletin boards

 76. Hello I am so delighted I found your website, I
  really found you by accident, while I was looking on Bing for something
  else, Anyways I am here now and would just like to
  say many thanks for a remarkable post and a all
  round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great job.

Leave a Reply

Your email address will not be published.